Vláda Roberta Fica chce znížiť príspevok do druhého piliera na štyri percentá, teda o 1,5 percentuálneho bodu oproti súčasnosti. Je to ďalší obrovský zásah politikov do druhého piliera a doplatia naň najviac sporitelia, ktorí sa na druhý pilier spoliehajú.
„V tomto prípade bolo zjavné, prečo to (vláda) urobila tak rýchlo. Do budúcnosti budú hľadať ďalšie zdroje na vykrytie sociálnych opatrení,“ tvrdí v rozhovore pre INDEX odborník na dôchodky Ivan ŠVEJNA, ktorý je v súčasnosti výkonným riaditeľom Asociácie doplnkových dôchodkových spoločností.
Čo sa v rozhovore dočítate:
- Čo radí sporiteľom, ktorí sa na druhý pilier spoliehajú.
- Či očakáva znárodnenie druhého piliera.
- Ako ovplyvňujú neustále zmeny výnosy sporiteľov.
- Či môže prvý pilier v dôsledku vysokých nákladov a vývoja demografie padnúť.
Po novom by sa mali do druhého piliera odvádzať len štyri percentá, teda o 1,5 percentuálneho bodu menej ako v súčasnosti. Podľa ministra práce Erika Tomáša pôjde o trvalé opatrenie. Čo to bude znamenať pre bežného sporiteľa?
Bude to znamenať, že sporitelia budú mať nižšie odvody do druhého piliera, a teda môžu z neho očakávať aj nižšie dôchodky.

Prekvapilo vás to?
V programovom vyhlásení vlády bolo napísané, že vláda bude analyzovať efektívnosť prvého, druhého a tretieho piliera. Bez akejkoľvek analýzy však spravila zásah do druhého piliera. Chápem ich filozofiu, ale nesúhlasím s tým.
Ako chápete ich filozofiu?
Populistické opatrenia ako 13. dôchodok a rodičovský príspevok, ktoré zaťažujú dôchodkový systém, potrebujú nejako financovať. Hľadajú peniaze, kde sa to dá. Ako obetného baránka si vybrali sporiteľov druhého piliera, aby svoje sociálne opatrenia prefinancovali.
Povedzme si to na rovinu. Štát nevytvára hodnoty, on ich len prerozdeľuje. Potom príde nejaký politik, ktorý chce osloviť vybranú skupinu voličov. Tej povie, že si tieto peniaze zaslúžia a jeho úlohou je odniekiaľ zobrať peniaze. V prípade zníženia odvodu do druhého piliera ide o pomerne jednoduchý manéver, ktorý prinesie vláde dodatočný príjem 365 miliónov eur. A to bola jediná filozofia za ich rozhodnutím.

Dá sa teda povedať, že tento krok je presúvanie peňazí v systéme od budúcich dôchodkov k súčasným? Nenarúša sa tým dôveryhodnosť celého dôchodkového systému v očiach sporiteľov?
Poškodí to najviac aktívnych sporiteľov, ktorí sa o druhý pilier zaujímajú, presunuli si peniaze do indexových alebo akciových fondov. Týmto sporiteľom sa to nemusí páčiť, pretože pre nich pôjde o výrazný zásah do piliera, v ktorom reálne videli výnosy.
A to nemusí byť ešte koniec a uvidíme, čo s druhým pilierom bude. Je potrebné však povedať, že nejaký zásah do druhého piliera bol očakávaný a málokoho prekvapil.
To znamená, že možno očakávate aj znárodnenie druhého piliera?