Vláda Roberta Fica predstavila balíček pomoci pri náraste splátok hypotekárnych úverov. Tento rok by mala dotačná schéma stáť pätnásť miliónov eur a budúci rok ďalších 64 miliónov eur. Dotácie by mali fungovať až do roku 2027.
Návrh je nespravodlivý a nesystémový a okrem rizika morálneho hazardu v sebe skrýva jednu zásadnú chybu, ktorej sa doteraz nevenovala pozornosť.
Diera v návrhu zlikviduje konkurenciu na trhu a budú z nej ťažiť veľké banky s najväčším trhovým podielom na trhu (Slovenská sporiteľňa, VÚB a Tatra banka), ktoré majú aj najviac klientov.
Menšie banky zvykli mať snahu ponúkať nižšie sadzby na hypotékach, aby tak prebili silnú bankovú trojku. Tomu môže byť koniec.
V článku sa dozviete:
- Aká systémová diera sa nachádza v návrhu,
- prečo by sa ľuďom neoplatila ani hypotéka s úrokom 2,2 percenta,
- ako štát výrazne zvýhodnil tých najmenej zodpovedných alebo lenivých,
- že menšie banky sa ocitli na trhu v zásadnej nevýhode,
- že idú na pomoc aj peniaze úplne zbytočne.
Oklieštená pomoc
Vláda definovala pomoc domácnostiam s hypotékou dvojako. V prípade tohto roka to bude prostredníctvom daňového bonusu za rok 2023. Je to jednorazová pomoc vyplatená z rozpočtu samospráv spätne za rok 2023.
Od budúceho roka daňový bonus nahradí príspevok štátu. Ten budú vyplácať úrady práce nasledujúci mesiac po zaplatení splátky, najskôr vo februári.

Príspevok sa vypočíta ako rozdiel medzi pôvodnou a zvýšenou splátkou. Z tejto sumy štát preplatí 75 percent rozdielu. Mesačne pôjde maximálne o sumu 150 eur, teda 1800 eur ročne. Tieto limity platia aj pre daňový bonus.
To znamená, že ak sa niekomu zdvihla splátka o 200 eur, štát mu pomôže 150 eurami (75 percent z 200 eur). Dlžníkovi, ktorému narástla splátka o 120 eur, štát pomôže 90 eurami (75 percent zo 120 eur).
V návrhu je jedna zásadná systémová diera, ktorej sa doteraz nevenovala pozornosť.