BRATISLAVA. Poslanci Národnej rady schválili, že viacero vládnych návrhov prerokujú v skrátenom legislatívnom konaní.
Konsolidácia financií aj hypotéky
V zrýchlenom konaní prerokujú balík opatrení na konsolidáciu verejných financií, ktorý má v budúcom roku do rozpočtu priniesť viac ako 1,5 miliardy eur.
Jeho súčasťou je mimoriadne zdanenie bánk, predĺženie solidárneho príspevku z ropy, zvýšenie spotrebných daní z alkoholu a tabaku, ale aj zníženie príspevku do 2. dôchodkového piliera či zvýšenie zdravotného odvodu o 1 percentuálny bod (p. b.).
V zrýchlenom konaní prerokujú aj mimoriadny daňový bonus, ktorý by mal pomôcť hypotekárnym dlžníkom so zvýšenými splátkami za rok 2023,. Budú si ho môcť uplatniť v daňovom priznaní alebo ročnom zúčtovaní za tento rok.
Pri nových hypotékach od budúceho roka by sa mali zase zlepšiť podmienky pre uplatnenie existujúceho daňového bonusu na zaplatené úroky pre mladých.

Parlament sa bude venovať aj vládnemu návrhu zákona o dorovnávacej dani. Jej cieľom je zabezpečiť minimálne 15 percentné zdanenie príjmov podnikateľov nachádzajúcich sa na Slovensku, ktorí sú členmi nadnárodnej skupiny podnikov alebo veľkej vnútroštátnej skupiny, je zámerom vládneho návrhu zákona o dorovnávacej dani.
V skrátenom legislatívnom konaní poslanci prerokujú aj zvýšenú úhradu splátky hypotéky. Štát by mal oprávneným osobám od budúceho roka prispievať aj na zvýšenú úhradu splátky, ku ktorej môže dôjsť pri jej refixácii. Výška novej štátnej sociálnej dávky by mala byť 75 percent zo zvýšenia splátky úveru na bývanie, najviac v sume 150 eur mesačne.
Financovanie škôl a vodný zákon
Poslanci v zrýchlenom režime prerokujú aj novelu zákona o financovaní škôl. Financovanie by malo byť na základe počtu detí, pri ktorých bola poskytnutá odborná činnosť.
Zároveň na základe počtu jednotlivých výkonov odbornej činnosti uskutočnených zariadením poradenstva a prevencie za uplynulý školský rok. Cieľom zmeny je zabezpečiť rovnaký model financovania pre všetky poradenské zariadenia bez ohľadu na ich zriaďovateľa.
O novele vodného zákona bude parlament tiež rokovať v skrátenom legislatívnom konaní. Vodný zákon ustanovuje nové povinnosti pre vlastníkov malých ČOV do 50 ekvivalentných obyvateľov. Vzhľadom na náročnosť zosúladenia existujúceho stavu malých ČOV s prijatou právnou úpravou a povinnosťami pre ich vlastníkov je podľa envirorezortu potrebné lehotu predĺžiť.
Ak by sa lehota nepredĺžila, malé ČOV, ktoré majú dnes právoplatné povolenia na šesť alebo desať rokov, by sa nemohli prevádzkovať. Inak by im hrozila sankcia, uviedlo ministerstvo životného prostredia.