Keď si otvoríte webovú stránku Horského hotela Tatran, vyskočí na vás banner, ktorý príznačne odhaľuje zmýšľanie a prístup jeho majiteľa. „Voľná zóna - tu rešpektujeme vašu slobodu, vašu dôstojnosť a lekárske tajomstvo,“ píše sa na ňom s tým, že v hoteli sú vítaní hostia s testom/pasom i bez neho.
Obmedzenia v prevádzke ubytovacích zariadení, týkajúce sa šírenia covidovej pandémie, sú síce už nejaký čas neaktuálne, majiteľ Tatrana však zjavne necítil potrebu oznámenie z webu stiahnuť.
Možno aj preto, že musel riešiť existenčné problémy. Vyvrcholiť môžu tým, že hotel neďaleko obce Kováčová (pri Zvolene) zmení majiteľa v dražbe.
Na vrchole pred pandémiou
Hotely boli jedným z odvetví, ktoré korona zasiahla najvýraznejšie. Mnohé prevádzky ju neprežili, ďalšie sa doteraz pasujú s problémami.
Vo výhode boli hotely a penzióny v blízkosti turisticky atraktívnych destinácií. Platí to aj o tých v Kováčovej, ťažiť môžu z blízkosti Kremnických vrchov, ale predovšetkým tamojšieho akvaparku.
Práve naň lákal aj menší hotel Tatran, ktorý hosťom ponúkal ubytovanie v jedenástich izbách.
„Lesom obklopený hotel Tatran sa nachádza 1,5 km od centra Kováčovej a ponúka ubytovanie s reštauráciou, záhradou, stolným tenisom a bezplatným parkovaním. V celom ubytovacom zariadení môžete využívať bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet,“ píše sa na webstránke.
Prevádzkovateľom hotela je zvolenská eseročka Eura Trading. Pomyslený vrchol dosiahla v predpandemickom roku 2019, keď jej tržby atakovali hranicu 69-tisíc eur.
V ďalšom období už len padala. V roku 2020 dosiahli 36-tisíc eur, od dva roky neskôr klesli na necelých 12-tisíc eur.

Problémy so štátom
Jediným majiteľom spoločnosti Eura Trading je František Slivka. Jeho meno nie je v médiách až také neznáme.
Napríklad v roku 2012 viaceré média písali o jeho problémoch s elektronickými službami štátu.
„Vo firme využívame Linux. Keď som chcel mesačný výkaz na dani z pridanej hodnoty poslať cez webovú aplikáciu eDane, neprešlo to,“ vysvetľoval pre Hospodárske noviny. Problém bol v tom, že webstránka daňového úradu vyžadovala prehliadač Internet Explorer.
Slivka sa na daňovom úrade podľa vlastných slov dvanásťkrát sťažoval, no nevyhoveli mu. Pokutu 5636 eur, ktorú mu daniari vyrubili, napadol na súde a ten rozhodol v jeho prospech. Podnikateľ potom mohol potrebné dokumenty podávať aj v papierovej podobe.
Do stretu so štátom sa Slivka dostal aj počas pandémie. Ako naznačil aj úvod nášho článku, prevádzkovateľ hotela Tatran nechcel rešpektovať proticovidové nariadenia a vo svojom zariadení ubytovával aj hostí, ktorí nespĺňali podmienky upravené vyhláškou.

Do dražby
Aj keď mal hotel Tatra len dve hviezdičky, návštevníkom sa celkom pozdával. Na Google mapách mu z 275 recenzií vyšlo 4,5 hviezdičky z piatich možných.
„Už pri prvom pohľade na okolie hotela sme tušili, že ide o niečo zaujímavé. A pobytom sa nám to potvrdilo: také obyčajné, samozrejmé, jednoduché a predsa výnimočné. Domáce, ale profesionálne na vysokej úrovni,“ píše sa v jednej v recenzií.

Napriek všetkému sa prevádzkovateľ hotela dostal do finančných problémov. Vo februári tohto roka si naň dve fyzické osoby uplatnili záložné právo. Výsledkom je, že hotel smeruje do dražby.
Naplánovaná je na 19. decembra. Znalec ohodnotil budovu na 772-tisíc eur, čo je aj vyvolávacia cena.
„Podľa predložených podkladov bola stavba daná do užívania v roku 1979, v rokoch 2015 a 2016 bola chata najmä v interiérovej časti komplexne rekonštruovaná. Pri rekonštrukcii boli vymenené okná, vnútorné inštalačné rozvody, vykurovanie, povrchové úpravy stien a stropov, vymenené boli všetky vnútorné zariaďovacie predmety a vybavenie,“ píše sa v podkladoch.
Zaujímavosťou je, že hotel nie je v katastri napísaný na Eura Trading, ale na priamo Františka Slivku a jeho manželku. INDEX sa so Slivkom pokúšal skontaktovať, do uzávierky článku sa nám to nepodarilo.