Ratingová agentúra Fitch minulý týždeň znížila rating Slovenska na úroveň A- so stabilným výhľadom z pôvodného hodnotenia A s negatívnym výhľadom. Je to najnižší rating, aký Slovensko malo od roku 2004.
Jedna z troch najrelevantnejších agentúr nám pritom nezhoršila rating ani počas pandémie, energetickej krízy či počas svetovej finančnej krízy.
Išlo o prvé vysvedčenie ratingovky od nástupu novej vlády a v hodnotení reflektovala jej úmysly míňať nad naše možnosti.

Plány novej slovenskej vlády nepretavili do hodnotení dve zvyšné ratingové agentúry. Moody's v novembri ponechala nezmenený rating na úrovni A2 s negatívnym výhľadom a rating na úrovni A+ so stabilným výhľadom nezmenila ani agentúra Standard & Poor's.
Obe si však dali podmienku, že očakávajú od vlády plán k znižovaniu deficitu v nasledujúcich dvoch až troch rokoch.
Čo sa v článku dočítate:
- Sú ratingové agentúry relevantné pre trh?
- Čo nám agentúra Fitch vyčíta?
- Kde okrem verejných financií vidí riziká?
- Ako reagovali investori na zhoršenie ratingu?
- Najbližšie bude štát predávať dlhopisy v januári 2024. Budeme platiť investorom ešte vyššie úroky?
- Ako sa vyvíjajú výnosy na dlhopisoch v porovnaní s krajinami Európskej únie?
- Ako budú reagovať banky na Slovensku na nákup dlhopisov?
- Koľko budeme platiť za financovanie svojho dlhu?
1. Sú ratingové agentúry relevantné pre trh?
Ratingové agentúry prideľujú krajinám, bankám a firmám takzvané úverové ratingy, čo je hodnotenie ich schopnosti plniť si svoje povinnosti voči veriteľom a splácať záväzky.
Čím je rating nižší, tým je riziko nesplácaných úverov vyššie. Investori si za vyššie riziko pýtajú vyšší úrok ako odmenu, čo predražuje štátu alebo firme financovanie.
Ratingovky nie sú dokonalé, v minulosti čelili viacerým škandálom, pri ktorých zanedbali alebo cielene prehliadali riziká. Ostali však relevantnými hráčmi na trhu a pre investorov sú rýchlou navigáciou a zdrojom analýz pri posudzovaní rizika. Investori si robia aj vlastné analýzy a s názormi ratingoviek ich konfrontujú.
Ratingové agentúry prehodnocujú hodnotenie Slovenska pravidelne na jar a jeseň. Majú veľmi detailné informácie o tom, čo sa u nás deje. Ich zástupcovia navštevujú Slovensko a rozprávajú sa s ministerstvom financií, Národnou bankou Slovenska, Agentúrou pre riadenie dlhu (ARDAL), s Radou pre rozpočtovú zodpovednosť, ministerstvami aj s veľkými zamestnávateľmi. A ich následné hodnotenie je až prekvapivo detailné.