Nebyť kúpy hokejového klubu Slovan Bratislava, bol by Rudolf Hrubý pre bežnú verejnosť v zásade neznámy. Je pritom súčasťou príbehu softvérovej spoločnosti Eset, hoci bol skôr postavou v pozadí.
Kto bol Rudolf Hrubý a čo za sebou zanechal? INDEX sa pozrel na biznisový príbeh spoluzakladateľa Esetu a zmapoval jeho najvýznamnejšie projekty.
Rudolf Hrubý zomrel vo štvrtok 14. decembra 2023 vo veku 69 rokov.

V Esete riadil financie
V prvej tridsiatke najbohatších Slovákov nájdete len zopár mien, ktoré neboli spojené s privatizáciou či „zázračným“ podnikaním v divokých deväťdesiatych rokoch. Hrubý patril spolu s ďalšími majiteľmi Esetu medzi výnimky, ktoré sa na špičku dostali vlastnou zásluhou.
Absolvent Katedry teoretickej kybernetiky Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave stál pri zrode Esetu, keď ho do firmy prizvali Miroslav Trnka a Peter Paško.
„V roku 1992 sme založili Eset, kde sme pribrali ďalšieho spoločníka Ruda Hrubého, ktorý sa vtedy orientoval na ekonomický softvér,“ spomínal Trnka v roku 2006 pre magazín Profit.
Eset je jednou z mála slovenských firiem, ktoré vo veľkom prerazili na svetovom trhu. V odbore kybernetickej bezpečnosti a antivírusových softvérov patrí medzi globálnu elitu.
Hrubý bol v Esete finančným riaditeľom, a to až do konca roka 2010, keď z manažmentu aj s ďalšími spoluzakladateľmi odišiel.
V Esete mu patril 22-percentný vlastnícky podiel, čo z neho spravilo jedného z najbohatších ľudí na Slovensku. V najnovšom rebríčku magazínu Forbes sa s majetkom 770 miliónov eur umiestnil na siedmom mieste.
Investoval do Denníka N, názorovo bol inde
Hrubého pôsobenie v Esete môžeme vnímať ako nudné. Firma kontinuálne rástla, neboli s ňou spájané žiadne kauzy. Oveľa zaujímavejší príbeh začal písať po tom, ako sa pustil do ďalších aktivít.
V roku 2014 spolu s ostatnými piatimi majiteľmi Esetu, teda s Trnkom, Paškom, Antonom Zajacom, Marošom Grundom a Richardom Markom, investovali 1,2 milióna eur do vydavateľstva vtedy začínajúceho Denníka N.