SME

Ako investovať v roku 2024? AI môže byť len bublina, potenciál na rast je inde

Prognózy vývoja finančného trhu do roku 2024.

Investorský hit môžu byť technológie, aj tradičné firmy.Investorský hit môžu byť technológie, aj tradičné firmy. (Zdroj: Adobe Stock)

Vysoké sadzby centrálnych bánk sa mali negatívne prepísať do ekonomiky a drahší kapitál uvrhnúť svetovú ekonomiku do recesie a zvýšiť nezamestnanosť. Ekonómovia skloňovali hrozbu recesie tak dlho, že sa z nej stalo slovíčko bez významu, a tak ho prestali spomínať aj najväčší trhoví skeptici.

Znova sa ukázalo, že predikovať budúcnosť je tenký ľad. Žijeme vo svete, kde sa frekvencia geopolitických udalostí zvyšuje a finančné trhy poháňa algoritmické obchodovanie, ktoré zintenzívňuje výpady smerom nahor i nadol.

SkryťVypnúť reklamu
Článok nájdete aj v januárovom vydaní mesačníka INDEX. Výhodne si ho predplaťte. (zdroj: INDEX)Článok nájdete aj v januárovom vydaní mesačníka INDEX. Výhodne si ho predplaťte.

Konflikt medzi Izraelom a Hamasom rozvrátil situáciu na Blízkom východe, na Ukrajine zúri vojna už druhý rok, napätie medzi USA a Čínou sa stupňuje. V roku 2024 prebehne sedemdesiat volieb v krajinách, kde žije viac než polovica svetovej populácie.

Ide najmä o prezidentské voľby v Rusku, ktoré vyhrá Vladimir Putin, a o kreslo amerického prezidenta, o ktoré znova zabojuje Donald Trump. Vydrží finančným trhom v roku 2024 bezbrehý optimizmus, ktorého sme svedkami a kde analytici vidia príležitosti?

Klesajúce sadzby a nákupná mánia

Jedna z klasických poučiek znie: Nikdy nebojujte s americkou centrálnou bankou Fed. Investori sa proti nej často ohradzujú, pretože majú pocit, že dokážu odhadnúť vývoj inflácie a zamestnanosti lepšie.

Uplynulý rok bol výnimočný v tom, že Fed musel investorom naozaj dať za pravdu: inflácia klesá dostatočne na to, aby sa menová politika uvoľnila.

SkryťVypnúť reklamu

Očakáva sa preto, že Fed v roku 2024 zníži kľúčové úrokové sadzby v USA hneď trikrát a celkovo o 0,75 percentuálneho bodu na 4,5 až 4,75 percenta. To prinesie zlacnenie úverov a lacnejšie financovanie podnikania.

Infláciu sa podarilo až prekvapivo skrotiť bez toho, aby sa v prostredí drahých peňazí niečo rozbilo (ak nepočítame krátku bankovú krízu v marci 2023). Napĺňa sa málo pravdepodobný scenár mäkkého pristátia, ktorému pôvodne neveril ani Fed.

Podobný scenár sa v druhej polovici roka 2024 očakáva aj eurozóne. Hoci Európska centrálna banka (ECB) pokles úrokov zámerne nespomína, pre investorov je temné obdobie zdražovania kapitálu v eurozóne zažehnané.

Pred koncom roka sa finančné trhy ocitli v nákupnej mánii, skupovalo sa všetko, od zlata, kryptomien až po zadlžené zombie firmy.

SkryťVypnúť reklamu

Index S&P 500, združujúci päťsto najväčších amerických firiem, zažil v novembri druhý najrýchlejší rast od roku 1980 (prvý bol v novembri 2020). Od začiatku roka do polovice decembra vyrástol S&P 500 o 20 percent, technologický Nasdaq o 40 percent, nemecký DAX dosiahol historický rekord a do výšav vystrelili aj talianske či dokonca poľské akcie.

Sklamaním roka 2023 bol len čínsky trh. V Číne sa ekonomika nerozhýbala po pandémii, krajina je v deflácii a narastajú tam obavy z trhlín na realitnom trhu.

Bude big tech pokračovať v raste?

V roku 2022 bolo magickým slovíčkom metaverse, o rok neskôr investorov vábila umelá inteligencia (AI). V predchádzajúcich rokoch ju pred investormi pri prezentovaní finančných výsledkoch spomínalo v priemere päťdesiat zvyčajne IT firiem z indexu S&P 500, vlani ich už bolo zhruba 180.

SkryťVypnúť reklamu

Z umelej inteligencie sa stalo zaklínadlo a na trhu sa aj vďaka nemu vyprofilovala skupina „Sedem statočných“ (Magnificent Seven), ktorá brutálnym rastom akcií zdeformovala indexy.

Tvoria ju Amazon, Apple, Alphabet (Google), Nvidia, Meta (Facebook), Microsoft a Tesla, z ktorých sa stali biliónové firmy. V S&P 500 získali 29-percentný, v technologickom indexe Nasdaq 45-percentný podiel. V globálnych ETF fondoch (MSCI All Country World Index) dosiahli 17 percent, čo je viac ako celkové zastúpenie firiem z Japonska, Francúzska, Číny a zo Spojeného kráľovstva.

V praxi to znamená, že významnejší pohyb týchto akcií vyvoláva výkyvy v celých indexoch, čo pociťovali aj slovenskí pasívni sporitelia v ETF alebo v dôchodkových fondoch.

Akcie Siedmich statočných vzrástli vlani o 75 percent, kým zvyšných 493 akcií len o chabých 12 percent.

SkryťVypnúť reklamu

Šialenstvo okolo umelej inteligencie vytiahlo na piedestál polovodičový priemysel. ETF fond iShares Semiconductor, ktorý firmy z neho združuje, poskočil v priebehu roka o 70 percent.

Kedysi zatracovaný Intel, ktorému prischla prezýva Nokia (lebo vraj podobne ako fínska mobilová firma zaspala dobu), si polepšil o 70 percent, kurz akcií AMD a Broadcomu stúpol o viac ako sto percent.

Kde hľadať príležitosti

Ohromný rast technologických firiem prináša otázku, či sa stávka na umelú inteligenciu v roku 2024 nevyčerpá. AI má prvky bubliny, ale aj racionálny základ. Firmy síce dlhodobo generujú veľké zisky, ale očakávania investorov sú také prepálené, že určité vytriezvenie a pokles ich ocenenia nemožno vylúčiť.

Analytik XTB Štepan Hájek si myslí, že Big Tech môžu byť naďalej lídrom trhu. „Ak ekonomika nespomalí výrazne nad rámec očakávaní, investori budú hľadať kvalitu a bezpečie, ktoré technológie ponúkajú,“ vysvetľuje.

SkryťVypnúť reklamu

Oveľa perspektívnejšie však vidí potenciál v sektore maloobchodu, ktorý v roku 2023 prešiel výrazným prepadom. Manažmenty spoločností Dollar General, Target či Foot Locker po masívnom raste po pandémii pochopili, že spotreba Američanov nebude rásť donekonečna a začali osekávať náklady, ktoré sa môžu prepísať do ziskov.

Zaujímavou investičnou príležitosťou môžu byť podľa Hájeka tiež energie a ropní ťažiari, ktorých akcie klesali. „Ak ekonomika zásadne nespomalí a, naopak, začne zrýchľovať Európa alebo Čína, týmto spoločnostiam sa bude dariť,“ tvrdí.

Na rok 2024 sa pozitívne pozerá aj analytik J&T Banky Michal Semotan, ktorý tvrdí, že pokles úrokových sadzieb centrálnymi bankami môže na akciový trh priniesť nový kapitál od investorov, ktorí hľadajú alternatívu k termínovaným vkladom alebo dlhopisom.

SkryťVypnúť reklamu

Potenciál vidí vo firmách, ktoré sú naviazané na AI, ale zatiaľ neboli v centre pozornosti. Spamätať sa podľa neho môžu aj spoločnosti z realitného sektora, ako je nemecká Vonovia, prípadne podniky, ktoré sa venujú čistej energii. Príležitosťou sú aj Boeing a General Motors, ktoré trpeli zníženým dopytom a dočasným nezáujmom investorov.

Pesimistickejší výhľad na rok 2024 vydala investičná banka Morgan Stanley, ktorá investorom odporúča selektívny výber. Podľa nej by sa nemali zamerať na hviezdy trhu, ale skôr na defenzívnejšie tituly zo zdravotníctva (UnitedHealth, Biogen, Abbvie), retailu (Walmart, Costco) či energií (ConocoPhillips , Marathon Oil, Valero Energy).

Tradične skeptická je aj investičná banka JPMorgan Chase, ktorá upozorňuje, že akcie sú štedro ocenené, ale investori by nemali zabúdať na geopolitické a politické riziká.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom 1GAM7S na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (8. 4. 2025)
USD 1.097
AUD 1.817
CZK 25.195
JPY 160.580
CAD 1.566
GBP 0.856
HUF 407.950
PLN 4.294
CHF 0.938
SEK 11.078

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  2. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  3. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  4. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  5. Na Marka oharka do jarka
  6. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 022
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 895
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 9 094
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 369
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 845
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 3 141
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 742
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 482
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 755
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 324
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 74 460
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 678
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 17 099
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 12 064
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 734
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 579
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 755
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 324
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 74 460
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 678
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 17 099
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 12 064
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 734
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 579
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
SkryťZatvoriť reklamu