Autorka pracuje v Nadácii Zastavme korupciu
Aj na mňa v týchto dňoch dolieha čaro Vianoc, preto si dovolím odvážnejšie želanie. Želám Slovensku vládu, ktorá bude riešiť naše kľúčové problémy. Nie svoje vlastné a aj to nesúladne.
Ale k faktom. Napriek tomu, že vláda zdôrazňuje, v akej katastrofálnej kondícii zdedila krajinu, jej prvé kroky tento problém priamo neriešia.
Naopak, prvé rozhodnutia smerujú k obmedzovaniu kontrolných inštitúcií. Tie paradoxne svojím doterajším dohľadom štátnej kase peniaze šetrili. Bdeli totiž nad krokmi úradníkov a nad míňaním verejných peňazí.
A zarážajúce je, že napriek zdaniu, že vláda mala tieto kroky vopred premyslené, takmer každá zmena vyvolala kritiku, že nie je v súlade so zákonom a v prospech právneho štátu.
Popri už slušne prediskutovanej téme o rušení Úradu špeciálnej prokuratúry mám na mysli najmä okliešťovanie Úradu na ochranu oznamovateľov či Protimonopolného úradu (PMÚ).
Pellegrinimu píšu z Bruselu aj od Žilinku
Poslednú zmenu si všimli v Bruseli až tak, že podpredsedníčka Európskej komisie pohrozila žalobou proti Slovensku. Vláda si chce totiž uzurpovať právo výberu, ale aj odvolania šéfa PMÚ. Znamenalo by to priveľký politický zásah do vedenia úradu, ktorého podstatou je profesionalita a nestrannosť.
Svoju hrozbu tlmočila podpredsedníčka Komisie v liste adresovanom premiérovi Ficovi aj predsedovi parlamentu Pellegrinimu.
Ďalší list dostal v týchto dňoch zas predseda parlamentu od samotného generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Ten ho upozornil na právny rozpor v chystanej zmene pravidiel pre ochranu takzvaných whistleblowerov. Teda oznamovateľov protispoločenskej činnosti.
Úrad na ochranu oznamovateľov sa do povedomia verejnosti dostal najmä s nástupom ministra vnútra. Rýchlo postavil mimo služby policajtov s ochranou práve od spomínaného úradu. To rozsudkami skritizovali už viaceré súdy, ktoré dali za pravdu odstaveným policajtom.
Stovky úradníkov nie sú riešenie
Vláda však okrem toho avizovala aj zmeny v samotnom fungovaní úradu. Čo aktuálne ako možnú retroaktivitu skritizoval spomínaný generálny prokurátor.
A keď sa už vrátim späť ku kritickej finančnej situácii Slovenska, tak neviem, či ju pomôžu riešiť ďalší noví úradníci.
Konkrétne mám na mysli spustenie nového ministerstva pre šport (15. v poradí) ako aj zvýšenie úradníkov zhruba o 300 v súvislosti s podporou hypoték.