Počet podvodov raketovo rastie, metódy podvodníkov sú sofistikované a podľahnúť im môže ktokoľvek.
"Štatisticky to vychádza, že každý druhý klient sa už stretol s podvodníkom. Ak podvodu naletí, v priemere príde o 2700 eur. Najvyššia suma presahovala 65-tisíc eur," približuje situáciu Ján Adamovský, šéf bezpečnosti Slovenskej sporiteľne (SLSP).
Ľudia sa najčastejšie stretávajú s falošnými bankármi, podvodmi na bazároch či investičnými podvodmi. Ideálna obeť neexistuje, ide o ľudí naprieč sociálnym statusom a bydliskom.
Online podvody pritom nemajú len finančný dosah. Obete prežívajú stres, pocit vlastného zlyhania, hanbu aj vinu, konštatuje Zuzana Juráneková, odborná poradkyňa z IPčka.
V článku sa dočítate:
- Ako postupovať, keď ste nechtiac prezradili údaje z karty.
- Čo robiť, ak vám odchádzajú platby z účtu, o ktorých nič neviete.
- Kde môžete podať trestné oznámenie.
- Aká je šanca, že podvodom stratené peniaze ešte uvidíte.
- Čo radí právnik.
Prekonajte hanbu
Čo môžete a máte robiť, ak ste naleteli a prišli o stovky či tisíce eur? Ak človek odovzdá údaje z karty, mal by čo najskôr po zistení, že ide o podvod, kontaktovať banku.
"Karta sa stáva okamžite kompromitovanou a ten, kto týmito údajmi disponuje, by ju dokázal použiť alebo predať na ďalšie použitie. Preto je dôležité kartu vždy blokovať a prevydať za novú," uviedol Adamovský.
Bankové podvody
- V roku 2022 medziročne vzrástol počet nahlásených podvodov o 190 %.
- V roku 2023 bol medziročný rast o ďalších 116 %.
Zdroj: SLSP
Poplatok za prevydanie sa v Slovenskej sporiteľni neúčtuje v prípade zneužitia karty alebo v prípade podozrenia zo zneužitia.
"Klient si prípadne vie vytvoriť na internetové platby virtuálnu kartu, a ak si myslí, že je kompromitovaná, vie si ju zadarmo zrušiť a požiadať zadarmo o novú," dodal Adamovský.
Pri kartových transakciách sú platby okamžité, a teda obchodník, resp. protistrana, dostane financie okamžite.
"Reklamácie sú vždy veľmi individuálne a pre klienta je najlepšie čo najskôr kontaktovať banku," radí šéf bezpečnosti v SLSP.

Potvrdená platba
Čo robiť, ak vidíte, že vám z účtu odchádzajú peniaze napríklad cez trvalé príkazy alebo inkasá, ktoré nespoznávate, prípadne tam čaká platba, ktorú ste nezadali?
"Ak ešte nie je podpísaná – cez mToken alebo SMS, klient by ju mal zrušiť. Vie tak urobiť sám cez aplikáciu. To by mal byť prvý krok. Následne treba kontaktovať banku," hovorí Adamovský.
Platí pritom, že čím skôr sa klient ozve banke, tým má väčšiu šancu financie zachrániť. "Podvod môže samozrejme ohlásiť aj na políciu," dodal Adamovský.
Peniaze z účtu nikdy neodídu len tak. Do účtu sa musí niekto prihlásiť a zadať platbu, následne ju ešte potvrdiť.
"Ak ide o podvodnú platbu, klient mohol odovzdať údaje napríklad na podvodnej stránke alebo mohol poskytnúť vzdialený prístup na svoj počítač, napríklad nainštalovaním si aplikácie Anydesk, kde má uložené nezabezpečené heslá," konštatuje odborník z banky.
Prevencia je teda zadávať prihlasovacie údaje do internetbankingu len na oficiálnej stránke banky, neposkytovať nikomu vzdialený prístup na počítač.
"Odporúčame tiež heslá neukladať do internetových prehliadačov, pretože tieto heslá často nie sú zašifrované. Je vhodné využívať overené aplikácie na ukladanie hesiel, ktoré ich aj zašifrujú," dodáva Adamovský.
Čo radí polícia
Ak páchatelia získajú plnú kontrolu nad konkrétnym platobným nástrojom alebo službou, môžu verifikovať transakcie a banka ich vyhodnotí ako reálne uskutočnené klientom. Sú zúčtované okamžite a banka reklamáciu klienta zamietne, hovorí Denisa Bárdyová z odboru komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru SR.
V prípade spôsobenej škody odporúča polícia obetiam podať trestné oznámenie. "Odporúčame priložiť všetky dokumenty, ktoré by mohli napomôcť k objasneniu daného prípadu," radí Bárdyová.
Náročné vyšetrovanie
Pri takýchto podvodoch je však vyšetrovanie a odhalenie páchateľa veľmi náročné. Často totiž podvodník pochádza a komunikuje z cudziny, nevyužíva na túto činnosť vlastný počítač, vystupuje pod zložito vystopovateľnými alebo nevystopovateľnými e-mailovými adresami, a nie pod svojou identitou.
"Pri vyšetrovaní takýchto prípadov treba spravidla vykonávať niektoré úkony prostredníctvom právnej pomoci s cudzinou. To v rámci EÚ trvá niekoľko mesiacov aj rokov, mimo územia EÚ často aj dlhšie, pričom ani takto získané dôkazy nemusia viesť k zisteniu páchateľa, resp. ich dolapeniu," upozorňuje Bárdyová.
Získanie peňazí naspäť je podľa nej rovnako náročné ako samotné dokazovanie, keďže ide o pobočky zahraničných bánk.
"V prípade, že sa vyplatenie peňazí nestornuje bezprostredne po prevode na účet páchateľa - keďže tento sa ich obratom 'zbavuje' prevodom na iný účet alebo výberom hotovosti - šanca na ich vrátenie je o to menšia."
Čo na to právnik
Aj advokát Adam Kližan z advokátskej kancelárie Havel & Partners odporúča konať bezodkladne, keďže rýchlosť reakcie býva kľúčová.
"V prípade podvodov je vhodné ihneď informovať banku a políciu. Ak to situácia umožňuje, odporúčame tiež pokúsiť sa kontaktovať osobu, ktorej boli zaslané peniaze," hovorí advokát.
Banke a polícii treba podvod nahlásiť spolu s podrobným opisom okolností. Právnik môže byť v tomto procese výrazne nápomocný a môže prispieť k tomu, že peniaze sa podarí získať späť, myslí si Kližan.
Riziko aj pre firmy
Financie sa podvodníci snažia vylákať nielen od bežných ľudí, ale aj od firiem. Podľa advokátskej kancelárie sa tak deje čoraz častejšie.
"Najmä s nástupom generatívnej umelej inteligencie je možné predpokladať, že podvody budú sofistikovanejšie a prispôsobené slovenským podmienkam, napríklad použitím slovenského jazyka a podobne. Úspešnosť riešenia situácie však závisí od rôznych faktorov, ako včasnosť reakcie, spôsob vykonania platobnej operácie a podobne," vysvetľuje Kližan.
Ako sa môžu chrániť firmy pred podvodmi
- Treba dbať na prevenciu. Je dôležité venovať pozornosť nielen formálnej aktualizácii interných predpisov či modernizácií technického vybavenia, ale predovšetkým vzdelávaniu pracovníkov s ohľadom na aktuálne výzvy kyberbezpečnosti a ochrany dát.
- Zavedenie limitov. Z praktického pohľadu je možné uvažovať nad zavedením limitov pre platby vysokých súm pre osoby zodpovedné za vykonávanie platieb, dodatočné overenie vysokých platieb nadriadeným pracovníkom a podobne.
- Zhromaždiť informácie. Ak dôjde k samotnému podvodu, treba zhromaždiť čo najviac informácií a dôkazov, ktoré by mohli pomôcť pri riešení vzniknutej situácie. S ohľadom na okolnosti tiež zvážiť zapojenie špecializovaných poradcov, ktorí môžu s riešením situácie výrazne pomôcť.
Zdroj: Adam Kližan, advokát v kancelárii Havel & Partners