SME

Slovensko je podľa Tarabu skládková veľmoc. Spraví z neho spaľovaciu, hovoria oponenti

Úrady posudzujú osem projektov na nové spaľovne.

Spaľovňa odpadu OLO sa nachádza Vlčom hrdle. Spaľovňa odpadu OLO sa nachádza Vlčom hrdle. (Zdroj: FOTO SME - JOZEF JAKUBČO)

Vláda Roberta Fica (Smer) chce podľa programového vyhlásenia podporiť viac spaľovní odpadu. Túto myšlienku podporuje aj minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS).

Podľa neho má Slovensko potenciál na vybudovanie dvoch až troch spaľovní. Na porovnanie, v Česku sú štyri veľké spaľovne odpadu.

Slovenské úrady momentálne posudzujú projekty na osem nových zariadení na spaľovanie odpadu.

Lepšie ako skládkovanie, ale...

Investori obhajujú výstavbu spaľovní tým, že je to lepšia forma likvidácie odpadu ako skládkovanie. Už menej zdôrazňujú, že z hľadiska odpadovej hierarchie je to druhá najhoršia forma.

SkryťVypnúť reklamu

Argumentujú aj tým, že elektrická energia a teplo, ktoré pri spaľovaní vzniknú, sú vhodnou náhradou za dodávky plynu a ropy z Ruska.

„Zároveň sa do obehového hospodárstva vracajú kovy získané zo škvary, ktorá ostáva po procese energetického zhodnocovania,“ vysvetľuje Ladislav Halász, regionálny riaditeľ spoločnosti Ewia, ktorá plánuje na Slovensku postaviť najviac spaľovní.

Odporcovia spaľovní oponujú, že elektrina zo spaľovne má dvojnásobne väčšiu uhlíkovú stopu, ako je priemer pri jej bežnej výrobe v EÚ.

Aj envirorezort priznáva, že primárnym účelom Zariadenia na energetické využitie odpadov (ZEVO) - čo je výraz, ktorý používajú aj investori, lebo nemá negatívny nádych ako spaľovňa - je spracovanie odpadu a až následne výroba tepla a elektriny.

SkryťVypnúť reklamu

„Preto je ich energetická efektívnosť nižšia v porovnaní s bežnými zariadeniami na kombinovanú výrobu tepla a elektriny,“ vysvetľuje.

Teplo zo spaľovní podľa oponentov nevyváži ich negatívny efekt na ovzdušie. „Viac energie sa ušetrí recykláciou, než sa získa spálením odpadu,“ tvrdí ekologický aktivista a poslanec parlamentu za Progresívne Slovensko Michal Sabo.

Metán zo skládky či CO2 zo spaľovne

Minister Taraba hovorí, že Slovensko je skládkovacia superveľmoc. V skutočnosti deväť krajín EÚ skládkuje výrazne viac, medzi nimi Česko, Španielsko a Portugalsko.

Navyše, miera skládkovania na Slovensku sa dlhodobo znižuje. Zo 75 percent v roku 2011 klesla na 41 percent v roku 2021. Naopak, miera recyklácie v tomto období narástla z 11 na 49 percent. Cieľom je recyklácia komunálneho odpadu na úrovni 65 percent do roku 2035.

SkryťVypnúť reklamu

Bývalý štátny tajomník envirorezortu Michal Kiča (Demokrati) oponuje, že opatrenia, ktoré navrhuje Taraba, zo Slovenska spravia odpadovú dieru v strednej Európe. Slovensko podľa neho nebude skládkovacia, ale spaľovacia veľmoc.

Obhajcovia spaľovní tvrdia, že nerecyklovateľný komunálny odpad by skončil na skládkach, ktoré produkujú skleníkový plyn metán a môžu znečisťovať podzemné vody.

„Emisie skleníkových plynov zo skládkovania sú na úrovni 880 kilogramov CO2 na tonu odpadu. Z rovnakého množstvo odpadu vyprodukuje ZEVO 400 kilogramov CO2,“ porovnáva Halász.

„Separáciou biologicky rozložiteľných zložiek sa dá z veľkej časti predchádzať vzniku metánu na skládke. Pri horení vzniká CO2 vždy,“ oponuje Sabo.

Biologicky rozložiteľný kuchynský odpad tvorí na skládkach viac ako 40 percent celkového množstva odpadov.

SkryťVypnúť reklamu

Zákaz ukladať nedotriedený a neupravený odpad na skládku sa však na Slovensku viackrát odložil pre odpor samospráv. Sťažovali sa na nedostatok dotrieďovacích liniek. Okrem toho by to znamenalo vyššie miestne poplatky pre obyvateľov, čo nie je u starostov, ktorí chcú byť znovuzvolení, populárne.

Ešte donedávna bol termín začiatok roka 2024. Taraba ho posunul opäť o rok. „Koná tak, aby vytváral podmienky pre vznik nových spaľovní,“ myslí si Kiča.

Koľko odpadu dokážeme spáliť

Slovensko má podľa Saba už dnes dostatočné kapacity energetického zhodnocovania komunálnych odpadov v spaľovniach a cementárňach na úrovni 685-tisíc ton ročne. Po rozšírení spaľovní v Bratislave a Košiciach sa kapacita zvýši na 830-tisíc ton ročne.

„Keď sa dostavia prevádzka na bioodpady, ktorú plánuje SPP, kapacita sa aj bez výstavby nových spaľovní priblíži jednému miliónu ton,“ dodáva Sabo. Podľa prognózy envirozerortu bude pritom v roku 2035 zmesového komunálneho odpadu menej než 1,1 milióna ton.

SkryťVypnúť reklamu

Halász však tvrdí, že ak chce Slovensko splniť záväzok znížiť mieru skládkovania komunálneho odpadu do roku 2035 na desať percent, treba dobudovať kapacity na energetické zhodnotenie odpadu na úrovni 550-tisíc ton. A to aj vtedy, ak sa rozšíria existujúce spaľovne v Košiciach a Bratislave.

„V každej európskej krajine, ktorá už takúto mieru skládkovania dosiahla, je miera energetického zhodnotenia odpadu nad 25 percent,“ dodáva. Na porovnanie, na Slovensku je to len osem percent.

Nie je odpad ako odpad

Odporcovia spaľovania argumentujú, že ak by sa na Slovensku postavili všetky plánované zariadenia, povedie to k závislosti od dovozu komunálnych odpadov zo zahraničia. Podľa Kiču by sa ho muselo dovážať ročne 660-tisíc ton.

Odpad sa dováža už teraz v objeme viac ako 600-tisíc ton. Spaľujú ho cementárne. Pri výrobe cementu potrebujú teplo, ktoré získavajú z tuhého alternatívneho paliva (TAP), čo je spracovaný nerecyklovateľný odpad. Aj cementárne sú ochotné spracovať viac domáceho odpadu, ak bude v dispozícii.

SkryťVypnúť reklamu

Dovoz odpadu zo zahraničia pre spaľovne je podľa Halásza mýtus. ZEVO podľa neho využíva na výrobu energie zmesový komunálny odpad a práve tento druh odpadu má výnimku z voľného pohybu odpadov, čiže platí zákaz jeho spracovania v slovenských spaľovniach. Odpad, ktorý sa dováža na Slovensko, je vo forme TAP, ktoré sa využíva v cementárňach ako náhrada fosílnych palív.

„Budajova predstava, že zakážeme dovoz odpadu zo zahraničia a potrebu cementární budeme riešiť cez výrobu TAP zo zmesového komunálneho odpadu, ktorý dnes skládkujeme, je legislatívna aj technická utópia,“ dopĺňa. Ján Budaj ako minister životného prostredia bol proti výstavbe nových spaľovní.

Kontrolovať dovoz odpadu zo zahraničia má Slovenská inšpekcia životného prostredia. Podľa Kiču je cezhraničné prúdenie odpadov ťažko kontrolovateľné a vytvára priestor pre rôzne nelegálne aktivity.

SkryťVypnúť reklamu

„Taraba by mal predstaviť jasný strategický dokument založený na dátach a lokalitách, kde ich chce umiestniť, typ odpadov, aby sme o tom mohli viesť vecnú debatu vrátane zapojenia miestnych obyvateľov. Inak sa nezbaví dojmu obyčajného lobistu za spaľovací biznis,“ dodáva.

Odborníci na odpadové hospodárstvo tvrdia, že v pojme nerecyklovateľný odpad, ktorý používajú investori aj minister Taraba, je problém. Komunálny odpad, ktorý sa do tejto kategórie hádže, je podľa nich čiastočne recyklovateľný, len by sa mal lepšie vytriediť.

„V rámci marketingu skupiny profitujúce zo spaľovní často tvrdia, že chcú spaľovať údajne len nerecyklovateľný odpad, ktorý nedokážeme recyklovať z technických alebo z ekonomických dôvodov,“ tvrdí Sabo.

Väčšina komunálnych odpadov je podľa neho recyklovateľná: „Správa britského ministerstva životného prostredia uvádza, že len osem percent zo zmesového odpadu z domácností je ťažko recyklovateľných.“

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (16. 5. 2025)
USD 1.119
AUD 1.746
CZK 24.922
JPY 163.300
CAD 1.565
GBP 0.842
HUF 403.380
PLN 4.242
CHF 0.938
SEK 10.888

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  3. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  4. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  6. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  7. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  2. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  3. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  4. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  6. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 13 874
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 322
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 928
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 2 832
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 688
  6. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 495
  7. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 015
  8. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 1 994
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 15 129
  2. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 11 214
  3. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 8 742
  4. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 8 580
  5. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 8 099
  6. Tadeáš Ďurica: Igor sa vracia 5 220
  7. Jozef Pivarník: Rovnako veľký, ale násobne chudobnejší: Prečo je rozdiel medzi Slovenskom a Švajčiarskom taký priepastný? 4 956
  8. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 4 251
  1. Marian Nanias: Richard L. Garwin: Génius, ktorý formoval jadrovú éru a bránil mier.
  2. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka.
  3. Věra Tepličková: Dnes by sme mali byť ticho
  4. Marcel Rebro: Hanbím sa za to, že som Slovák!
  5. Radko Mačuha: Fico atentát prežil, ale Boris Nemcov nie.
  6. Anna Brawne: Všetci môžeme za atentát a šírenie nenávisti, len súdruhovia sú lietadlo..
  7. Věra Tepličková: Ťažký obed je sviňa
  8. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Prijatý zákon ponúka možnosť predĺženia životnosti ďalších reaktorov.


TASR
Denisa Saková

Ministri obchodu členských štátov EÚ zasadali v Bruseli.


TASR 3
Ilustračné foto.

Spoločnosť dodala zákazníkom v apríli 45 dopravných lietadiel.


TASR
Ilustračné foto.

Pôjde o investíciu v hodnote 248 miliónov eur.


SITA
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 15 129
  2. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 11 214
  3. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 8 742
  4. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 8 580
  5. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 8 099
  6. Tadeáš Ďurica: Igor sa vracia 5 220
  7. Jozef Pivarník: Rovnako veľký, ale násobne chudobnejší: Prečo je rozdiel medzi Slovenskom a Švajčiarskom taký priepastný? 4 956
  8. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 4 251
  1. Marian Nanias: Richard L. Garwin: Génius, ktorý formoval jadrovú éru a bránil mier.
  2. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka.
  3. Věra Tepličková: Dnes by sme mali byť ticho
  4. Marcel Rebro: Hanbím sa za to, že som Slovák!
  5. Radko Mačuha: Fico atentát prežil, ale Boris Nemcov nie.
  6. Anna Brawne: Všetci môžeme za atentát a šírenie nenávisti, len súdruhovia sú lietadlo..
  7. Věra Tepličková: Ťažký obed je sviňa
  8. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
SkryťZatvoriť reklamu