SME

Slovensko je podľa Tarabu skládková veľmoc. Spraví z neho spaľovaciu, hovoria oponenti

Úrady posudzujú osem projektov na nové spaľovne.

Spaľovňa odpadu OLO sa nachádza Vlčom hrdle. Spaľovňa odpadu OLO sa nachádza Vlčom hrdle. (Zdroj: FOTO SME - JOZEF JAKUBČO)

Vláda Roberta Fica (Smer) chce podľa programového vyhlásenia podporiť viac spaľovní odpadu. Túto myšlienku podporuje aj minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS).

Podľa neho má Slovensko potenciál na vybudovanie dvoch až troch spaľovní. Na porovnanie, v Česku sú štyri veľké spaľovne odpadu.

Slovenské úrady momentálne posudzujú projekty na osem nových zariadení na spaľovanie odpadu.

Lepšie ako skládkovanie, ale...

Investori obhajujú výstavbu spaľovní tým, že je to lepšia forma likvidácie odpadu ako skládkovanie. Už menej zdôrazňujú, že z hľadiska odpadovej hierarchie je to druhá najhoršia forma.

SkryťVypnúť reklamu

Argumentujú aj tým, že elektrická energia a teplo, ktoré pri spaľovaní vzniknú, sú vhodnou náhradou za dodávky plynu a ropy z Ruska.

„Zároveň sa do obehového hospodárstva vracajú kovy získané zo škvary, ktorá ostáva po procese energetického zhodnocovania,“ vysvetľuje Ladislav Halász, regionálny riaditeľ spoločnosti Ewia, ktorá plánuje na Slovensku postaviť najviac spaľovní.

Odporcovia spaľovní oponujú, že elektrina zo spaľovne má dvojnásobne väčšiu uhlíkovú stopu, ako je priemer pri jej bežnej výrobe v EÚ.

Aj envirorezort priznáva, že primárnym účelom Zariadenia na energetické využitie odpadov (ZEVO) - čo je výraz, ktorý používajú aj investori, lebo nemá negatívny nádych ako spaľovňa - je spracovanie odpadu a až následne výroba tepla a elektriny.

SkryťVypnúť reklamu

„Preto je ich energetická efektívnosť nižšia v porovnaní s bežnými zariadeniami na kombinovanú výrobu tepla a elektriny,“ vysvetľuje.

Teplo zo spaľovní podľa oponentov nevyváži ich negatívny efekt na ovzdušie. „Viac energie sa ušetrí recykláciou, než sa získa spálením odpadu,“ tvrdí ekologický aktivista a poslanec parlamentu za Progresívne Slovensko Michal Sabo.

Metán zo skládky či CO2 zo spaľovne

Minister Taraba hovorí, že Slovensko je skládkovacia superveľmoc. V skutočnosti deväť krajín EÚ skládkuje výrazne viac, medzi nimi Česko, Španielsko a Portugalsko.

Navyše, miera skládkovania na Slovensku sa dlhodobo znižuje. Zo 75 percent v roku 2011 klesla na 41 percent v roku 2021. Naopak, miera recyklácie v tomto období narástla z 11 na 49 percent. Cieľom je recyklácia komunálneho odpadu na úrovni 65 percent do roku 2035.

SkryťVypnúť reklamu

Bývalý štátny tajomník envirorezortu Michal Kiča (Demokrati) oponuje, že opatrenia, ktoré navrhuje Taraba, zo Slovenska spravia odpadovú dieru v strednej Európe. Slovensko podľa neho nebude skládkovacia, ale spaľovacia veľmoc.

Obhajcovia spaľovní tvrdia, že nerecyklovateľný komunálny odpad by skončil na skládkach, ktoré produkujú skleníkový plyn metán a môžu znečisťovať podzemné vody.

„Emisie skleníkových plynov zo skládkovania sú na úrovni 880 kilogramov CO2 na tonu odpadu. Z rovnakého množstvo odpadu vyprodukuje ZEVO 400 kilogramov CO2,“ porovnáva Halász.

„Separáciou biologicky rozložiteľných zložiek sa dá z veľkej časti predchádzať vzniku metánu na skládke. Pri horení vzniká CO2 vždy,“ oponuje Sabo.

Biologicky rozložiteľný kuchynský odpad tvorí na skládkach viac ako 40 percent celkového množstva odpadov.

SkryťVypnúť reklamu

Zákaz ukladať nedotriedený a neupravený odpad na skládku sa však na Slovensku viackrát odložil pre odpor samospráv. Sťažovali sa na nedostatok dotrieďovacích liniek. Okrem toho by to znamenalo vyššie miestne poplatky pre obyvateľov, čo nie je u starostov, ktorí chcú byť znovuzvolení, populárne.

Ešte donedávna bol termín začiatok roka 2024. Taraba ho posunul opäť o rok. „Koná tak, aby vytváral podmienky pre vznik nových spaľovní,“ myslí si Kiča.

Koľko odpadu dokážeme spáliť

Slovensko má podľa Saba už dnes dostatočné kapacity energetického zhodnocovania komunálnych odpadov v spaľovniach a cementárňach na úrovni 685-tisíc ton ročne. Po rozšírení spaľovní v Bratislave a Košiciach sa kapacita zvýši na 830-tisíc ton ročne.

„Keď sa dostavia prevádzka na bioodpady, ktorú plánuje SPP, kapacita sa aj bez výstavby nových spaľovní priblíži jednému miliónu ton,“ dodáva Sabo. Podľa prognózy envirozerortu bude pritom v roku 2035 zmesového komunálneho odpadu menej než 1,1 milióna ton.

SkryťVypnúť reklamu

Halász však tvrdí, že ak chce Slovensko splniť záväzok znížiť mieru skládkovania komunálneho odpadu do roku 2035 na desať percent, treba dobudovať kapacity na energetické zhodnotenie odpadu na úrovni 550-tisíc ton. A to aj vtedy, ak sa rozšíria existujúce spaľovne v Košiciach a Bratislave.

„V každej európskej krajine, ktorá už takúto mieru skládkovania dosiahla, je miera energetického zhodnotenia odpadu nad 25 percent,“ dodáva. Na porovnanie, na Slovensku je to len osem percent.

Nie je odpad ako odpad

Odporcovia spaľovania argumentujú, že ak by sa na Slovensku postavili všetky plánované zariadenia, povedie to k závislosti od dovozu komunálnych odpadov zo zahraničia. Podľa Kiču by sa ho muselo dovážať ročne 660-tisíc ton.

Odpad sa dováža už teraz v objeme viac ako 600-tisíc ton. Spaľujú ho cementárne. Pri výrobe cementu potrebujú teplo, ktoré získavajú z tuhého alternatívneho paliva (TAP), čo je spracovaný nerecyklovateľný odpad. Aj cementárne sú ochotné spracovať viac domáceho odpadu, ak bude v dispozícii.

SkryťVypnúť reklamu

Dovoz odpadu zo zahraničia pre spaľovne je podľa Halásza mýtus. ZEVO podľa neho využíva na výrobu energie zmesový komunálny odpad a práve tento druh odpadu má výnimku z voľného pohybu odpadov, čiže platí zákaz jeho spracovania v slovenských spaľovniach. Odpad, ktorý sa dováža na Slovensko, je vo forme TAP, ktoré sa využíva v cementárňach ako náhrada fosílnych palív.

„Budajova predstava, že zakážeme dovoz odpadu zo zahraničia a potrebu cementární budeme riešiť cez výrobu TAP zo zmesového komunálneho odpadu, ktorý dnes skládkujeme, je legislatívna aj technická utópia,“ dopĺňa. Ján Budaj ako minister životného prostredia bol proti výstavbe nových spaľovní.

Kontrolovať dovoz odpadu zo zahraničia má Slovenská inšpekcia životného prostredia. Podľa Kiču je cezhraničné prúdenie odpadov ťažko kontrolovateľné a vytvára priestor pre rôzne nelegálne aktivity.

SkryťVypnúť reklamu

„Taraba by mal predstaviť jasný strategický dokument založený na dátach a lokalitách, kde ich chce umiestniť, typ odpadov, aby sme o tom mohli viesť vecnú debatu vrátane zapojenia miestnych obyvateľov. Inak sa nezbaví dojmu obyčajného lobistu za spaľovací biznis,“ dodáva.

Odborníci na odpadové hospodárstvo tvrdia, že v pojme nerecyklovateľný odpad, ktorý používajú investori aj minister Taraba, je problém. Komunálny odpad, ktorý sa do tejto kategórie hádže, je podľa nich čiastočne recyklovateľný, len by sa mal lepšie vytriediť.

„V rámci marketingu skupiny profitujúce zo spaľovní často tvrdia, že chcú spaľovať údajne len nerecyklovateľný odpad, ktorý nedokážeme recyklovať z technických alebo z ekonomických dôvodov,“ tvrdí Sabo.

Väčšina komunálnych odpadov je podľa neho recyklovateľná: „Správa britského ministerstva životného prostredia uvádza, že len osem percent zo zmesového odpadu z domácností je ťažko recyklovateľných.“

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (1. 4. 2025)
USD 1.082
AUD 1.732
CZK 24.962
JPY 161.600
CAD 1.553
GBP 0.835
HUF 402.350
PLN 4.184
CHF 0.953
SEK 10.849

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 615
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 948
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 441
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 407
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 139
  6. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 5 135
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 110
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 593
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 209
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 074
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 25 969
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 15 109
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 704
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 311
  7. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 6 761
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 5 916
  1. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  2. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  3. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  4. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  5. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  6. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  7. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  8. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Sankcionované spoločnosti priznali svoju účasť na karteli.


TASR 3
Denisa Saková

Poslanci posunuli návrh do druhého čítania.


TASR 2
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen.

Návrh avizovali ako súčasť akčného priemyselného plánu.


TASR
Ilustračná fotografia.

Slovensko nevychádza z európskeho porovnania dobre.


TASR
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 209
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 074
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 25 969
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 15 109
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 704
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 311
  7. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 6 761
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 5 916
  1. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  2. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  3. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  4. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  5. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  6. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  7. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  8. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
SkryťZatvoriť reklamu