SME

Číňanom chýba kvalita. Cenami im konkurovať nevieme, no aj tak neprerazili (rozhovor)

V Číne potrebujete povolenie na všetko, hovorí manažér Chirany T.Injecta.

Teodor Lysák, predseda predstavenstva Chirana T.InjectaTeodor Lysák, predseda predstavenstva Chirana T.Injecta (Zdroj: Chirana T.Injecta)

Fabriku, ktorú pôvodní majitelia položili takmer na kolená, zachránil a podarilo sa mu ju nielen oživiť, ale aj expandovať s ňou na nové trhy. Tradičný slovenský výrobca striekačiek a ihiel Chirana T.Injecta zo Starej Turej sa pokúsil preraziť aj v Číne, ale tam neuspel.

„Výrobky sú náročné na detaily a ich kvalita nebola taká, aby sme ich pustili na európsky trh pod našou značkou,“ hovorí krízový manažér a predseda predstavenstva spoločnosti Teodor Lysák.

Číňania doteraz v dvojdielnych striekačkách v Európe výrazne neprerazili, aj keď im cenami Slováci konkurovať nevedia. „Ich striekačky nespĺňajú kvalitatívne očakávania zákazníkov,“ vysvetľuje v rozhovore Teodor Lysák, ktorý po pol druha dekáde odchádza z vedenia podniku.

SkryťVypnúť reklamu

Čo je dôvodom vášho odchodu z Chirany T.Injecta?

Moje pôsobenie v tejto firme je najdlhšie v mojej kariére. Väčšinou som firmy manažoval pár rokov, keďže som krízový manažér, a potom som hľadal zmenu. Obojstrannú dohodu s akcionármi o ukončení spolupráce sme uzavreli ešte v októbri 2022.

Prečo ste v Chirane ostali dlhšie ako zvyčajne?

Keď som po pár rokoch videl, že sme zvládli ozdravenie firmy a začali rásť, intenzívne sme investovali do automatizácie a kupovali iné firmy, znova ma to naplno vtiahlo.

Po akvizícii českého Chirmaxu a dánskeho Vitrexu bola pre mňa veľkou výzvou ich integrácia, čiastočná reštrukturalizácia a zmena smerovania. Z malej lokálnej firmy v Starej Turej sme vytvorili skupinu CTI group s troma výrobnými fabrikami v troch rôznych krajinách.

SkryťVypnúť reklamu

Závislí od jedného odberateľa

Do Starej Turej ste prišli v roku 2008. Bola dôvodom finančná kríza?

Nie. Ja som prišiel do firmy v decembri 2008, keď sa finančná kríza ešte len rozbiehala. Vtedajší akcionári už ohlásili koniec výroby striekačiek, na čo reagovali zamestnanci pod vedením odborárov štrajkom. Oslovili ma akcionári s cieľom ozdraviť spoločnosť a zachovať výrobu striekačiek, ak to bude ekonomicky možné.

Akcionárom bola investičná skupina Wood & Company?

Áno, fabriku kúpili v roku 2007 od Michala Hrbáčka a Martina Lieskovského. (Tí kúpili Chiranu T.Injecta od Františka Hodorovského a Mariána Jančošeka, ktorí ju sprivatizoval v 90. rokoch za vlády Vladimíra Mečiara – pozn. red.)

Ako krízový manažér ste zhodnotili, že fabrika sa dá zachrániť?

SkryťVypnúť reklamu

Analýza trvala tri mesiace, následne manažment prijal množstvo opatrení a intenzívne rokoval s odborármi. Pre vtedajšie technológie studenovtokovými lismi bolo jediné možné riešenie spustiť kontinuálnu výrobu 24 hodín a sedem dní v týždni.

Stará technológia bola pri zastavovaní a následnom spúšťaní výroby každý týždeň ekonomicky nevýhodná. Spočiatku odborári nepretržitú výrobu odmietali, nakoniec s návrhom súhlasili a výroba striekačiek pokračuje dodnes.

Bolo súčasťou ozdravného procesu aj prepúšťanie?

Jedno z opatrení bolo aj zníženie počtu zamestnancov približne o štvrtinu z 550, ktorých sme potom v lepších časoch prijali späť. Vždy sme zvažovali, ako zachrániť fabriku a z dlhodobého hľadiska zabezpečiť jej rozvoj.

Na čom ste ho postavili?

V tom čase dve tretiny obratu prichádzali z švajčiarskej firmy Roche, čo znamenalo príliš veľkú závislosť od jedného zákazníka. Ak by sme ho stratili, firma by skrachovala.

SkryťVypnúť reklamu

Túto závislosť sa nám časom, akvizíciami a rastom, podarilo výrazne znížiť na menej ako tri percentá. Preorientovali sme sa z dodávateľa komponentov na výrobcu finálnych výrobkov, našimi zákazníkmi sú tisícky nemocníc po celej Európe, ale aj mimo nej.

Po nákupe nových technológií sme zaviedli výrobu trojdielnych striekačiek pre pumpy na dialýzu krvi, obojstranných ihiel na odber krvi, nadstavcov na inzulínové perá pre diabetikov, inzulínových a vakcinačných striekačiek.

Súvisiaci článok Šéf Kofoly: Reklama s diviakom stále zaberá, stala sa súčasťou Vianoc (rozhovor) Čítajte 

V Číne nenašli akcionársky prienik

Prečo ste v roku 2013 kúpili českú firmu na chirurgické šitie Chirmax?

Videli sme tam potenciál na rast. Firma mala produktové, trhové, ale aj finančné problémy. Zákazníkov mala len v Česku, na Slovensku, v Nemecku a Maďarsku. Dnes vyváža chirurgické šitie do 45 krajín sveta a kvalitatívne je svetovou špičkou.

SkryťVypnúť reklamu

S Chirmaxom ste chceli expandovať do Číny. Prečo to nevyšlo?

Pôvodný plán bol prepojiť celú našu CTI Group s veľkou čínskou skupinou, ktorá vyrábala zdravotné pomôcky. Synergie sme videli v nákupe, celosvetovej distribúcii a rozšírení produktového portfólia.

Spustenie malej výroby chirurgického šitia malo byť len prvým krokom na otestovanie spolupráce.

No ani po siedmich rokoch sme nenašli akcionársky prienik, aby sa naše dve skupiny spojili. Výroba chirurgického šitia v takom malom rozsahu pri veľkej vzdialenosti nedávala ekonomický zmysel.

Mohla za to aj koronavírusová pandémia?

Vstúpila negatívne do našich vzťahov, keďže neboli možné pravidelné osobné stretnutia.

Fabrika v Číne ani nezačala vyrábať?

Partnerovi v Číne sme vyšli v ústrety a založili spoločný podnik na výrobu chirurgického šitia. Trénovali sme čínskych robotníkov aj manažment na diaľku, ale výrobky ešte nemali povolenie na predaj na čínskom trhu.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem toho výrobky, ktoré sú veľmi náročné na detaily, neboli v takej kvalite, aby sme ich mohli pod našou značkou predávať v Európe. Preto sme sa v minulom roku rozhodli pre automatizáciu výroby v českej fabrike.

Pôvodný zámer bol vyrábať lacnejšie nite v Číne pre Európu?

Nie, pôvodný zámer bol vyrábať len pre čínsky trh. Lenže tesne po založení spoločného podniku sa zmenila legislatíva a vedeli sme, že by sme veľmi dlho čakali na spustenie výroby.

V Číne potrebujete povolenie na všetko. Čo budete vyrábať, v ktorej hale, na akých strojoch, koľko ľudí budete zamestnávať, od koho budete nakupovať materiál a komponenty, kam chcete exportovať. Štát má totálnu kontrolu.

Takže od projektu v Číne ste upustili?

Áno, finálne rozhodnutie padlo vlani v lete a predchádzalo mu intenzívne rokovanie medzi akcionármi a posledný pokus o prepojenie našich skupín.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem českej firmy ste v tom istom čase kúpili aj dánsku spoločnosť Vitrex Medical. Zapadala do vášho portfólia?

Áno, ale nielen výrobkami, ako sú sklené kapilárne trubičky, ktorými sme rozšírili portfólio našich výrobkov. Vitrex mal oveľa lepší obchodný tím s medzinárodnými skúsenosťami, ktorý nám v Starej Turej aj v Prahe chýbal.

Náš cieľ bola expanzia na iné trhy, takže sme využili najmä ich obchodný tím, pre ktorý zasa bolo motiváciou rozšírenie produktového portfólia o naše výrobky zo Slovenska a Česka. Dostali sme sa nielen do celej Európy, ale aj do USA, Kanady, Mexika, Ázie, Afriky a na Blízky východ.

V strate pre drahé energie

Ako covidová pandémia poznamenala výrobu v Chirane T.Injecta?

Naše hygienické štandardy boli aj pred koronakrízou na vyššej úrovni ako v chirurgických sálach. Ochranné opatrenia sme napriek tomu ešte zvýšili. Dbali sme napríklad o to, aby sa ľudia na zmenách nestretávali. Podobné opatrenia platili aj v skladoch a administratíve.

SkryťVypnúť reklamu

Zástupca vášho akcionára Ľubomír Šoltýs spomínal, že celý svet si u vás objednával ihly a striekačky, len slovenská vláda nie.

Keď sa začalo hovoriť, že príde masová vakcinácia, vedeli sme, že sa musíme pripraviť na zvýšenú potrebu striekačiek a ihiel.

Pôvodný plán štátu bol zabezpečiť dostatok striekačiek a ihiel z Európskej únie. My sme im vysvetľovali, že predplnených striekačiek s vakcinačným roztokom nebude dostatok. Na masové očkovanie existovala iba jediná možnosť – použiť klasickú striekačku a ihlu.

Takto sa pripravovali všetky štáty, iba Slovensko nebolo až také predvídavé. Napokon si štát klasické striekačky a ihly doobjednal, ale museli sme odsunúť objednávky iných štátov, napriek vyhrážkam, že nás budú žalovať. Nakoniec, našťastie, k žiadnej žalobe neprišlo.

SkryťVypnúť reklamu

O koľko vám stúpla výroba?

Z päť dní v týždni sme prešli na sedem dní. Po dokúpení druhej výrobnej linky bola výrobná kapacita zvýšená o štyristo percent.

Ako ste riešili energetickú krízu?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CAMGN na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (1. 4. 2025)
USD 1.082
AUD 1.732
CZK 24.962
JPY 161.600
CAD 1.553
GBP 0.835
HUF 402.350
PLN 4.184
CHF 0.953
SEK 10.849

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 550
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 947
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 441
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 402
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 119
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 109
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 4 732
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 593
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 176
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 068
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 25 955
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 14 369
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 650
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 297
  7. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 6 888
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 746
  1. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  2. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  3. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  4. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  5. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  6. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  7. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  8. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Denisa Saková

Poslanci posunuli návrh do druhého čítania.


TASR 1
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen.

Návrh avizovali ako súčasť akčného priemyselného plánu.


TASR
Ilustračná fotografia.

Slovensko nevychádza z európskeho porovnania dobre.


TASR
Ilustračné foto.

Spotrebitelia sa nemusia obávať nákupu a konzumácie.


SITA
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 176
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 068
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 25 955
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 14 369
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 650
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 297
  7. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 6 888
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 746
  1. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  2. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  3. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  4. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  5. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  6. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  7. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  8. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
SkryťZatvoriť reklamu