ZÁHREB. V Chorvátsku začiatkom nového roka vstúpil do platnosti nový zákon o cestovnom ruchu, ktorý dáva samosprávam rozsiahle právomoci na reguláciu turizmu, vrátane možnosti obmedzovať ponuku ubytovacích kapacít. Jeho cieľom je zabrániť preľudneniu turisticky vyťažených lokalít, informoval denník Večernji list.
"Zákon o cestovnom ruchu je veľmi dôležitý, pretože umožňuje, aby sme náš turizmus začali riadiť, a to premyslene a k prospechu všetkých od miestneho obyvateľstva po turistov," uviedla ministerka cestovného ruchu Nikolina Brnjacová.
Norma podľa ministerky Brnjacovej dáva úradom všetky potrebné nástroje na to, aby turizmus rozvíjali smerom k udržateľnosti.
Počty turistov zregulujú
Zákon má podľa chorvátskej vlády ukončiť takzvanú apartmánizáciu - fenomén krátkodobého prenajímania súkromných objektov, ktoré v Chorvátsku zažíva boom v posledných rokoch a ktoré podľa expertov v množstve obcí znásobilo problémy spojené s turizmom.
Veľká ponuka ubytovacích kapacít vytvárala tlak na infraštruktúru aj davy ľudí, na ktoré sa sťažujú ako miestni, tak aj samotní turisti.
Chorvátsko teraz eviduje v režime "zimmer frei" asi polovicu z celkového počtu 1,2 milióna lôžok, pripomenul Večernji list.
Zákon dáva samosprávam - župám, mestám i obciam - možnosť obmedziť množstvo nových ubytovacích kapacít, reštaurácií či barov. Netýka sa to apartmánov a podnikov, ktoré sú už teraz v prevádzke.
Miestne úrady budú môcť tiež obmedzovať či inak regulovať počty organizovaných návštev miest a ďalších lokalít.
Obavy opozície vláda odmieta
Proti zákonu sa stavala opozícia s tvrdením, že chorvátske samosprávy nemajú v súčasnosti kapacitu zvládnuť tieto úlohy.
Ministerka Brnjacová to odmietla s tým, že úradom budú poskytovať odbornú pomoc jednotlivé turistické združenia. Zdôraznila, že neudeľovanie povolení sa bude môcť diať výlučne na základe plánu riadenia cestovného ruchu, ktorý budú samosprávy musieť schvaľovať.
Chorvátsko v minulom roku navštívilo viac ako 20 miliónov turistov, ktorí tu celkovo strávili zhruba 107 miliónov nocí. V prípade príchodov je to o deväť percent a v prípade prenocovania o tri percentá viac ako v roku 2022, uviedla v utorok stanica N1.