BERLÍN. Podiel obnoviteľných zdrojov energie na celkovej výrobe elektriny v Nemecku dosiahol v minulom roku 55 percent.
Uviedla to v stredu Spolková agentúra pre siete. Informoval o tom portál renews.biz.
Energia z vetra
Najvyšší podiel v rámci energetického mixu mala energia z vetra. Veterné turbíny na pevnine aj na mori predstavovali z celkového mixu 31,1 percenta, pričom kľúčovú časť tvorili turbíny na pevnine.
Ďalšou výraznou obnoviteľnou zložkou na celkovom energetickom mixe bola slnečná energia, ktorá z neho tvorila 12,1 percenta. Nasledovala biomasa s podielom 8,4 percenta. Zvyšných 3,4 percenta z celkového energetického mixu v Nemecku predstavovali zvyšné formy obnoviteľných zdrojov energie, ako napríklad vodná energia.
V porovnaní s predchádzajúcim rokom sa zvýšilo využitie veternej energie, najmä z veterných parkov na pevnine. Produkcia elektrickej energie z týchto turbín vzrástla vlani oproti roku 2022 o 18 percent, zatiaľ čo v prípade morských parkov o 4,9 percenta klesla.
Produkcia elektriny zo slnka zotrvala v roku 2023 na úrovni z predchádzajúceho roka.

Rekord v Británii
V Spojenom kráľovstve klesla v roku 2023 produkcia elektriny z fosílnych palív na najnižšiu úroveň za takmer 70 rokov, keďže viac využíva obnoviteľné zdroje.
Ukázala to v stredu analýza špecializovanej webovej stránky Carbon Brief. TASR o tom informuje na základe správy AFP.
Podľa analýzy sa z uhlia, plynu a ropy v Británii vlani vyrobilo 104 terawatthodín elektriny. To bol pokles o 22 percent oproti roku 2022 a najmenej od roku 1957.
Produkcia elektriny z fosílnych palív sa od svojho vrcholu v roku 2008 už znížila o dve tretiny. Prispel k tomu rozmach obnoviteľných zdrojov aj slabší dopyt po elektrine.
Fosílne palivá sa v minulom roku podieľali približne jednou tretinou na celkových dodávkach elektriny v Spojenom kráľovstve, čo bol ich najnižší podiel v histórii.
Nízkouhlíkové zdroje energie tvorili 56 percent produkcie, pričom 46 percent pripadlo na obnoviteľné zdroje a 13 percent na jadro.
Británia by chcela dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050. Jej cieľom je do roku 2030 získavať 95 percent elektriny z nízkouhlíkových zdrojov, pričom do roku 2035 plánuje tento sektor úplne dekarbonizovať.
Premiér Rishi Sunak však minulý rok zmiernil niektoré ciele pri dosahovaní nulových emisií uhlíka v Spojenom kráľovstve do roku 2050. Konkrétne ide o odloženie zákazu predaja benzínových a naftových áut o päť rokov, do roku 2035.
Nízkouhlíkové energie sú tiež súčasťou boja proti závratným účtom britských domácností za elektrinu a plyn, ktoré raketovo vzrástli po tom, ako kľúčový producent Rusko napadol Ukrajinu začiatkom roku 2022 a vyvolal krízu životných nákladov.