Až do roku 2021 sa zdalo, že stavebná spoločnosť Protron patrí medzi perspektívne slovenské firmy. Každoročne sa jej darilo zvyšovať tržby, chválila sa aj zahraničným zákazkami.
Rok 2023 však neprežila a skončila v konkurze. Pri odhaľovaní jej príbehu nachádzame okrem úspechov, ktoré sú podložené číslami, aj čudný obchod či podozrenie, že k firme mal mimoriadne blízko jeden zo slovenských oligarchov napojených na vládnu stranu Smer.
- Osud spoločnosti Protron sledujeme v ďalšej časti seriálu Posledná kapitola .

Aj v Holandsku a Nemecku
Protron vznikol v marci 2012 v Piešťanoch, no zakrátko sa presťahoval do Trenčína, ktorý sa stal jeho domovským mestom. Ako píše na svojej webovej stránke, špecializoval sa na železobetónové mosty, železobetónové skelety pozemných stavieb, tunely v otvorených výkopoch a stavby na kľúč.
Firma sa chválila tým, že má 120-členný skúsený tím, ktorý pokrýva odborné stavebné profesie, majstrov, aj stavbyvedúcich. Okrem Slovenska pôsobila v Česku, Nemecku, Holandsku či vo Švédsku.
V Holandsku sa podieľala na výstavbe podzemných garáží pod riečnym kanálom. Vo Švédsku pracovala na diaľničnom privádzači, v Nemecku stavala diaľničné mosty.
To, že sa Protronu darilo, dokazovali aj finančné údaje. Kým v roku 2017 jeho tržby dosiahli 2,7 milióna eur, o rok neskôr prekonali osemmiliónovú hranicu a v roku 2020 presiahli desať miliónov eur.

Otázniky nad vlastníctvom
Protron počas svojej existencie prešiel viacerými zmenami vlastníckej štruktúry. Jeho prvým spoločníkom bola piešťanská eseročka Steelrack Slovakia. Po polroku ju vystriedali Marián Hojsík a cyperská schránková firma Tomleson Holdings Limited.
Hojsíka v roku 2013 vystriedal Martin Zigo a cyperskú schránku zasa v roku 2017 Peter Švec. Zigo a Švec sú majiteľmi Protronu doteraz.
Otázniky nad vlastníckou štruktúrou sa objavili v roku 2021 v súvislosti s kauzou v susednom Česku. Ako upozornil Denník N, slovenská firma Bellgas sa obrátila na českú políciu a podala trestné oznámenie na slovenské spoločnosti Sytiq a PSJ Hydrotranzit a českú spoločnosť Strabag.
Bellgas tvrdil, že mu podvodne nechcú zaplatiť 1,2 milióna eur za dodatočné práce a nevrátili mu ani 600-tisícové zádržné.
Sytiq v tom čase patril pod investičnú skupinu MiddleCap, v ktorom mal významný podiel Miroslav Výboh, v minulosti známy ako obchodník so zbraňami a „priateľ“ šéfa Smeru Roberta Fica.
Výboh podľa Bellgasu okrem Sytiqu kontroloval aj PSJ Hydrotranzit a Protron CZ, ktorý sa tiež zúčastnil na problémovej zákazke. Bellgas poukazoval na to, že za Protron CZ, ktorý patril do portfólia slovenského Protronu, komunikovali manažéri Sytiqu.
Tí však majetkové prepojenie odmietli. „Spoločnosť Sytiq vstúpila do spomínaného projektu ako subdodávateľ firmy Protron na časti stavby a nikdy v inej pozícii nebola,“ uviedli pre Denník N.
Pre úplnosť, MiddleCap vlani v marci oznámil, že 70 percent akcií Sytiqu predal jeho štyrom manažérom.
Zvláštny biznis
Do pozornosti médií sa Protron dostal aj v roku 2015, keď denník SME upozornil na zvláštny obchod Leteckých opravovní Trenčín. Štátny podnik patrí pod ministerstvo obrany, na ktorého čele v tom čase stál Martin Glváč zo Smeru.
Zamestnanci podniku vstúpili do štrajkovej pohotovosti a upozornili na pochybné rozhodnutia manažmentu. Týkali sa aj rozpredaja majetku. Opravovne predali napríklad ubytovňu v Trenčíne v lukratívnej štvrti Dlhé hony.
Za trojpodlažnú ubytovňu podľa SME zinkasovali 105-tisíc eur, hoci v tejto lokalite sa za rovnakú cenu predávali jednopodlažné rodinné budovy.
„Oslovili sme vlastníka pozemkov, zapísaného na katastrálnom úrade, s ponukou na ich odkúpenie. Cenu akceptovali, zmluvné podmienky predaja rieši ich právnik,“ obhajoval obchod Martin Zigo.
Majiteľ Protronu sa vtedy vyjadril aj k svojmu cyperskému spoločníkovi: „Zabezpečuje financovanie projektov, na ktorých sa firma podieľa.“

Problémy a krach
V roku 2022 tržby Protronu spadli z 13 miliónov na necelé tri milióny eur. V marci toho istého roka sa firma obrátila na súdy a požiadala o reštrukturalizáciu.
Veriteľov chcela presvedčiť znížením prevádzkových nákladov, hľadaním menších zákaziek, zlepšením kontroly realizácie stavieb, vyšším dôrazom na organizáciu práce či zvýšením odbornosti zamestnancov.
Ozdravný plán nakoniec veritelia po prepravovaní schválili. Ani to však nepomohlo, aby Protron prežil. V júni 2023 požiadal o vyhlásenie konkurzu.
Martin Zigo pre Hospodárske noviny uviedol, hlavnou príčinou úpadku boli nevymožené pohľadávky voči dvom odberateľom, ktorých výška presiahla 700-tisíc eur: „Spoločnosť sa dostala do predlženia a boli sme povinní podať návrh na konkurz.“
Zoznam veriteľov Protronu obsahoval zhruba stovku firiem, boli medzi nimi napríklad Ferona, Ravena, Danucen či Lama SK. Pol druha milióna eur dlhoval aj štátnej Slovenskej záručnej a rozvojovej banke.
Okrem toho, dlh voči Protronu eviduje aj Sociálna poisťovňa (780-tisíc eur) a Všeobecná zdravotná (151-tisíc eur).
Zaujímavé je, že medzi veriteľmi stavebnej firmy patrí aj Slovenský rybársky zväz, ktorého pohľadávky dosahujú 7,3 milióna eur.
Celkovo si zatiaľ veritelia prihlásili pohľadávky v hodnote vyše 17 miliónov eur. A hoci už dávno uplynula prihlasovacia lehota, objavujú sa ďalší. Otázne je, koľko z ich pohľadávok sa im vráti. Protron eviduje majetok len za 8,8 milióna eur.