V Poľsku po nástupe novej vlády Donalda Tuska pokračujú veľkolepé dotačné schémy, ktoré majú rodinám uľahčiť kúpu prvej nehnuteľnosti.
Na rozdiel od plošných dotácií vlády Roberta Fica (Smer), ktoré majú čiastočne znížiť splátky existujúcich hypoték, cielia v Poľsku na zlepšenie dostupnosti bývania pre mladých ľudí, ktorí by inak na úver nedosiahli.
Poľská vláda na to vyčlenila na tento rok 500 miliónov zlotých (115 miliónov eur), čo je takmer dvakrát viac ako slovenská vláda. Na druhej strane, Poľsko má sedemnásobne viac obyvateľov.

Nová schéma má začať platiť v polovici roka a nahrádza program predošlej vlády strany Právo a spravodlivosť (PiS), ktorá od polovice minulého roka dotovala hypotekárne úvery s úrokom dve percentá.
Čím viac detí, tým nižší úrok
Nový program sa volá Štartovací byt (Mieszkanie na start). Predstavil ho minister rozvoja a technológiíi Krzysztof Hetman s tým, že vláda o ňom bude diskutovať s bankami a so spotrebiteľskými organizáciami, pričom ho spustí v polovici tohto roka, aby si stihli pripraviť IT systémy (čo je ďalší rozdiel oproti Ficovým dotáciám).
Schéma je určená pre jednotlivcov a rodiny, ktoré chcú odísť napríklad z nájmu do vlastného bývania. Očakáva sa, že ju využije 50-tisíc poľských domácností.
Podmienkou je, aby žiadateľ o hypotéku mal maximálne 35 rokov (ak je sám), respektíve 45 rokov (v prípade rodiny).
Ministerstvo ohraničilo aj príjmy: v prípade jedného žiadateľa na 10-tisíc zlotých (2300 eur) mesačne, v prípade päťčlennej domácnosti 33-tisíc zlotých (7600 eur) mesačne. Priemerná hrubá mzda v Poľsku je 7670 zlotých (1600 eur).

Vláda by chcela garantovať podstatne nižšie úrokové sadzby, ako ponúkajú komerčné banky, ktoré sa momentálne hýbu okolo ôsmich percent. Odvíjať sa majú od početnosti rodiny. Päťčlennej rodine mieni garantovať nulový úrok, individuálnemu žiadateľovi zasa sadzbu 1,5 percenta.
Aj maximálna výška hypotéky bude ohraničená počtom členov rodiny. Kým jednotlivec môže dostať 200-tisíc zlotých (45 800 eur), päťčlenná rodina môže získať až trojnásobne vyššiu sumu.
Odteraz je jasné, že systém má isté logické diery. O dotáciu môžu požiadať napríklad manželia s troma deťmi, ktorí zarábajú po 16 500 zlotých (teda spolu 33-tisíc zlotých), čo je dvojnásobok priemernej mzdy v Poľsku.
Ak zdedili dom po rodičoch a žijú v ňom bez hypotéky, nič im nebráni zobrať si špekulatívne prvú hypotéku vo výške 600-tisíc zlotých (137-tisíc eur) a vláda im bude garantovať nulový úrok.
PiS na steroidoch
Tuskova vláda sľubovala dotácie na hypotéky už pred parlamentnými voľbami ako reakciu na úspešnú dotačnú schému predchádzajúcej vlády Práva a spravodlivosti (PiS) Jarosława Kaczyńského.
Schéma, ktorú spustili vlani v lete, teda pár mesiacov pred parlamentnými voľbami, umožnila každému Poliakovi do 45 rokov zobrať si hypotéku na nehnuteľnosť s garantovanou úrokovou sadzbou dve percentá. Pri inflácii okolo jedenásť percent to boli peniaze takmer zadarmo.
So žiadosťami sa roztrhlo vrece a v priebehu 1. júla až do Vianoc banky zaevidovali viac než 94-tisíc žiadostí o úver (vyhoveli polovici z nich). Záujem Poliakov prekonal očakávania vlády desaťnásobne. Peniaze vyčlenené na dotácie sa minuli a koncom roka bolo podávanie nových žiadostí pozastavené.
Obrovský dopyt po hypotékach sa odrazil aj na cenách nehnuteľností, ktoré sa v najväčších poľských mestách medziročne zvýšili od 17 do 27 percent. Ekonómovia upozorňujú, že štátne dotácie na úvery spôsobujú, že bývanie sa pre väčšinu ľudí stáva horšie dostupným, čo je presný opak zamýšľaného efektu.
„Hlasovali sme za ukončenie politiky PiS v téme, ako je bývanie, ale týmto dostaneme PiS na steroidoch,“ cituje poľský portál Business Insider poľského analytika Jan Mencwel z Varšavskej univerzity.
Z vládnych stimulov budú mať radosť realitní developeri, ktorí nemusia zlacňovať, pretože štátne dotácie (pripravujú sa aj na nájomné bývanie) zvýšia dopyt po novej výstavbe.
Akcie poľských stavebných firiem na varšavskej burze vo štvrtok prudko rástli. Akcie spoločnosti Develia vzrástli o viac ako deväť percent, akcie stavebného developera Dom Development si pripísali sedem percent.