Slováci objavili investovanie pred troma rokmi, keď začali vo veľkom nakupovať podielové fondy a budovať finančný majetok, v ktorom máme obrovské rezervy. V roku 2021 vložili do podielových fondov vyše 1,5 miliardy eur.
Po vypuknutí vojny na Ukrajine a nábehu vysokej inflácie sa však zasekli, pričom vlani sa situácia ešte zhoršila. V roku 2022 Slováci do podielových fondov investovali 496 miliónov a vlani dokonca len 176 miliónov eur.

V priebehu dvoch rokov tak čisté predaje v podielových fondoch klesli takmer o 90 percent. Aj keď odhliadneme od roku 2021, ktorý bol do veľkej miery investičnou anomáliou, objem investovaných peňazí v podielových fondoch je 60 percent pod dlhodobým priemerom.
Podielovým fondom sa pritom vlani darilo. Kumulatívne zarobili viac ako miliardu eur, čím vykompenzovali straty z problematického roku 2022.
Prečo záujem o investovanie ochladol
Prepad v investovaní do podielových fondov sa z roku 2022 prelial do roku 2023, keď sa v dôsledku vysokých úrokových sadzieb očakávala recesia a ďalší prepad na akciových trhoch. Takže sporitelia konali s istou dávkou opatrnosti.
„Dôvodov je však viac: vysoká inflácia a z nej plynúce nižšie disponibilné zdroje obyvateľstva, chýbajúca podpora štátu motivujúca ľudí sporiť a investovať a slabá výkonnosť finančných trhov roku 2022,“ sumarizuje výkonný riaditeľ Slovenskej asociácie správcovských spoločností Roman Vlček.