Premiér Robert Fico (Smer) sa pasuje za bojovníka proti drahým potravinám. Nahral video , v ktorom varuje, že proti vysokým cenám plánuje rázne zakročiť. Sekundantov, väčšinou mlčanlivých, mu robia ministri financií a pôdohospodárstva Ladislav Kamenický a Richard Takáč a šéfka Slovenskej obchodnej inšpekcie Nadežda Machútová.
Fico na videu kritizuje vysokú potravinovú infláciu, ktorá v novembri dosiahla dvadsaťdva percent, kým celková inflácia bola na úrovni jedenásť percent. Ako vhodnú métu („cieľovú rovinku“) ukazuje na Česko, kde potraviny medziročne zdraželi len o sedemnásť percent, pričom mzdy sú tam vyššie.
Vládni politici vo videu spomínajú aj konkrétne potraviny. „Eidam je drahší o 61 percent, maslo o 76 percent a vajcia o 22 percent,“ hovorí Kamenický.
Fico následne pripomína, že stále platí nižšia, desaťpercentná sadzba DPH na základné potraviny, teda aj mäso, mlieko a maslo. Chce zisťovať, prečo niektoré ceny produktov vyleteli viac ako iné.
Ekonómovia a firmy sa na najnovšie Ficove úmysly pozerajú skepticky. Z ich vyjadrení vyplýva, že jeho argumenty stoja na vratkých nohách. Navyše, nárast cien potravín by sa mal v tomto roku znížiť, prípadne zastaviť aj bez vládnych zásahov.
V článku sa dozviete?
- Je korektné porovnávať ceny potravín v jednotlivých štátoch?
- Je pravda, že máme najnižšie mzdy v regióne a najdrahšie potraviny?
- Dajú sa ceny potravín znižovať vládou?
- Majú obchodné reťazce vysoké marže?
- Prečo sa vlani neznížili ceny potravín, aj keď už platilo odpustenie odvodov pre prvovýrobcov?
- Ako sa budú vyvíjať ceny v tomto roku?
1. Je korektné porovnávať ceny potravín v jednotlivých štátoch?
Podľa ekonómov nie sú ceny potravín na Slovensku extrémne vysoké, ako sa to snažil naznačiť Fico. Z analýzy inštitútu INESS vyplýva, že potraviny v Rakúsku a Nemecku boli napríklad v roku 2022 o sedem percent drahšie.