BRUSEL. Členské štáty Európskej únie (EÚ) chcú začať s Európskym parlamentom (EP) rokovania o navýšení viacročného rozpočtu únie, a to aj bez súhlasu Maďarska.
Dôraz sa kladie predovšetkým na dodatočnú finančnú pomoc Ukrajine a posilnenie platformy Strategické technológie pre Európu (STEP), uviedol v stredu zdroj z prostredia belgického predsedníctva EÚ.
Čiastočná dohoda sa už v stredu dosiahla na diplomatickej úrovni prostredníctvom väčšinového hlasovania, teda bez účasti Maďarska.
Pred prijatím konečného rozhodnutia musia hlavy štátov a vlád EÚ dosiahnuť dohodu na mimoriadnom samite naplánovanom na 1. februára.

V decembri dohoda padla v dôsledku veta maďarského premiéra Viktora Orbána. Skoré otvorenie rokovaní s EP by mohlo podľa zúčastnených štátov urýchliť hľadanie dohody v nádeji, že Maďarsko začiatkom februára ustúpi.
V médiách sa nedávno objavili správy, že Budapešť by bola ochotná dohodu podporiť. Kladie si však podmienku, že dodatočné finančné prostriedky pre Ukrajinu by sa museli schvaľovať každoročne.
To by Orbánovi poskytlo nové možnosti, ako dodať váhu svojim požiadavkám hrozbou opätovného využitia práva veta.
Okrem Orbána sa všetkých ostatných 26 predsedov vlád v decembri v zásade dohodlo na dodatočných finančných prostriedkoch pre viacročný finančný rámec EÚ.
Pomoc môžu poslať aj mimo rozpočtu
Najnovší návrh zahŕňal 64,6 miliardy eur, z toho 33 miliárd eur vo forme pôžičiek a 17 miliárd eur vo forme grantov pre Ukrajinu.
Ak Maďarsko zotrvá pri svojom vete, stále existuje možnosť, že ostatných 26 štátov zorganizuje pomoc pre Ukrajinu, v takomto prípade ale mimo rozpočtového rámca EÚ.
Budúci týždeň na plenárnom zasadnutí EP europslanci zrejme prijmú uznesenie k situácii v Maďarsku.
Uviedlo to vo štvrtok internetové vydanie denníka Népszava, podľa ktorého tak rozhodla v stredu popoludní Konferencia predsedov zložená z predsedu EP a lídrov frakcií.
Na základe viacstrannej dohody, ktorá vznikla z iniciatívy frakcie zelených, sa poslanci EP vyjadria ústne aj písomne k maďarskému vetu brániacemu financovanie Kyjeva. Diskutovať budú aj o decembrovom rozhodnutí uvoľniť Maďarsku časť zmrazených eurofondov.
Maďarsko preberie predsedníctvo
Podľa Népszavy sa ďalej očakáva, že europoslanci opäť vyjadria svoje obavy týkajúce sa maďarského predsedníctva EÚ, ktoré sa začne v júli.
Denník podotýka, že medzičasom v Bruseli zbierajú podpisy pod iniciatívu fínskeho kresťanskodemokratického poslanca EP Petriho Sarvamau, ktorej cieľom je pozastavenie hlasovacieho práva Maďarska v Rade Európskej únie.
Fínsky poslanec v pondelok poslal predsedníčke EP Roberte Metsolovej list, v ktorom požiadal o podporu poslancov EP tejto iniciatíve.
Sarvamaa navrhol, aby zákonodarný orgán uznesením vyzval Európsku komisiu alebo Radu EÚ, aby potvrdili, že v Maďarsku dochádza k vážnemu a trvalému porušovaniu hodnôt EÚ.
"Rozhodovací mechanizmus EÚ sa jednoducho zasekol kvôli Viktorovi Orbánovi. Jediný spôsob, ako ho odblokovať, je zbaviť Orbána jeho práva hlasovať v Rade. Tým súčasne deklarujeme, že v rámci EÚ nie je možné vydierať," píše sa vo vyhlásení fínskeho europoslanca