BRATISLAVA. Progresívne Slovensko (PS) do parlamentu predkladá štyri návrhy zákonov pre ekonomický rast. Štátny rozpočet aj konsolidačný balík Ficovej vlády podľa hnutia nešetrí, ani neinvestuje, len prejedá našu budúcnosť.
Ekonomický expert a poslanec NR SR Štefan Kišš tvrdí, že oni chcú a vedia slovenskú ekonomiku naštartovať.
„Jedným z kľúčových riešení pre ekonomický rast je zníženie odvodového zaťaženia práce nízkopríjmových zamestnancov rozšírením odvodovej odpočítateľnej položky na zdravotné odvody,” povedal Kišš.
Jednoduchšie odpisovanie majetku
Iný návrh zákona by mal zaviesť výhodnejšie pravidlá odpisovania. Napríklad možnosť jednorazovo odpísať hmotný majetok do obstarávacej výšky 2 400 eur bez DPH, rýchlejšie odpísanie budov, zelených energetických riešení či budov vo vyššej energetickej triede.
„V našom záujme je namiesto plošného rozhadzovania pomáhať zodpovedne a adresne. Aj tento návrh zákona stimuluje k investovaniu vo firmách a k ekonomickej aktivite,” uviedol poslanec a podpredseda PS Michal Truban.
PS chce tiež predĺžiť dobu odpočítania straty vrátane straty vyplývajúcej z odpočtu výdavkov na výskum a vývoj daňovými subjektmi z 5 na 15 rokov.
„Predĺžením lehôt sa vytvorí prostredie podporujúce dlhodobé investície, inovácie v oblasti zelenej transformácie a technologický pokrok. Zvýši sa tým takisto konkurencieschopnosť podnikateľského prostredia voči iným krajinám,” dodala poslankyňa Darina Luščíková.
Ďalší návrh má šetriť podnikateľom a podnikateľkám čas a zbaviť ich nutnosti robiť poštárov medzi okienkami.
„Chceme znižovať byrokraciu pri kontakte ľudí s komerčným sektorom ako sú banky, telekomunikační operátori, či poisťovne,” priblížil poslanec Ján Hargaš.
Nárok na zotavenie po spontánnom potrate
Poslankyne Lucia Plaváková a Simona Petrík predložili do parlamentu návrh novely Zákonníka práce. Novela pracovného kódexu zavádza nárok na dva dni voľna pri spontánnom potrate alebo narodení mŕtveho plodu pre ženu a osobu, s ktorou je žena v partnerskom alebo inom rodinnom vzťahu.
Takýto nárok by im vznikol od 1. júna tohto roka. Parlament sa bude týmto návrhom zaoberať na schôdzi, ktorá sa začne 30. januára tohto roka.
„Cieľom zákona je prispieť k lepšiemu spracovaniu zažitého spontánneho potratu či narodenia mŕtveho plodu a prispieť k minimalizácii negatívnych dopadov na reprodukčné zdravie žien a rozhodnutia týkajúce sa ďalšieho otehotnenia," uviedli poslankyne za PS.
Žene by nevznikol nárok na voľno v prípade, ak jej vznikne nárok na materskú dávku, ktoré je v dĺžke 14 týždňov a pokrýva aj účel navrhovaného nároku na voľno. Spontánny potrat zahŕňa všetky situácie, keď bol plod z tela ženy vypudený alebo vyňatý, bez ohľadu na dĺžku tehotenstva, vrátane zamlčaného potratu či mimomaternicového tehotenstva.
V roku 2022 bolo podľa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) u žien s trvalým pobytom na Slovensku hlásených 5 360 spontánnych potratov. Najviac týchto potratov pripadalo na ženy vo veku 25 rokov až 29 rokov a ženy vo veku 30 rokov až 34 rokov.
Až 41,7 percenta spontánnych potratov pritom hlásili u bezdetných žien. Spontánne potraty žien s jedným dieťaťom predstavovali 30,7 percenta z týchto potratov.