Autorka je riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu
Debnička jabĺk ako úplatok pre úradníka bude potrestaná rovnako ako pol milióna eur v hotovosti pre ministra vlády za kšeft, na ktorý sa zo štátneho rozpočtu poskladajú všetci občania.
Aj to bude výsledkom zmeny Trestného zákona, ktorý predkladá vláda Roberta Fica (Smer).
Pred desiatimi rokmi vzbudil diskusiu prípad, keď súd poslal nepodmienečne do väzenia na tri roky bývalého funkcionára Vladimíra Wänkeho za úplatky v celkovej hodnote do 500 eur.
Malo ísť o debničky jabĺk, kartóny vín a menšie sumy v stovkách eur, ktoré futbalové kluby dávali za rýchle vybavenie priestupkov.
Verejnosť vtedy riešila otázku, či je trest pre Wänkeho primeraný, keďže išiel do basy, no veľkých korupčníkov polícia nechytala.
Teraz to už vie a v spoločnosti nastal opačný extrém. Rovnako ako fľaše s vínom či jablká mať byť trestané úplatky do 700-tisíc eur. Nahrávať to bude veľkej korupcii, ku ktorej bude štát benevolentnejší.
Korupcia rozkladá štát
Na nepomer v trestoch upozornil bývalý štátny tajomník ministerstva spravodlivosti a prokurátor Generálnej prokuratúry Peter Sepeši v článku „Korupcia v návrhu novely Trestného zákona – zmeny pravidiel v prospech páchateľov.“
Sepeši sa podieľal aj na príprave novely, na ktorej pracovali viacerí odborníci za bývalej vlády, pričom súčasná vládna koalícia Hlasu, Smeru a SNS sa na ňu odvoláva.
Sepeši v sérii textov upozorňuje na škodlivé následky aktuálneho návrhu: „Korupcia rozkladá spoločnosť, podstatu a zmysel, pre ktorý sa ľudia dobrovoľne vzdali svojich prirodzených práv a podriadili sa moci vytvoreného štátu.“
Miernejšie trestanie korupcie si podľa neho vyžaduje širšiu spoločenskú zhodu, a nie skrátené legislatívne konanie, ktoré presadzuje vláda.

Sepeši poukázal na to, že pri „základných“ trestných činoch korupcie, teda prijímaní úplatku a podplácaní, je prísnejší postih len pri takzvanom „veľkom rozsahu“. V súčasnosti ide o sumu najmenej 133-tisíc, po novom to bude 700-tisíc eur.
V známom prípade, v ktorom je podnikateľ a Ficov priateľ Miroslav Výboh podľa polície podozrivý, že dal úplatok 150-tisíc eur predsedovi Hlasu Petrovi Pellegrinimu, mu v súčasnosti hrozí 7 až 12 rokov. Po novom to budú najviac štyri roky.
Navyše sa skracuje premlčacia lehota na päť rokov (dnes je desať), čiže skutok by bol aj tak premlčaný.
Na minimálne rozdiely v trestaní drobnej a veľkej korupcie upozorňuje vo svojej analýze aj mimovládna organizácia Via Iuris, podľa ktorej bude jedno, či dáte ako úplatok 10 vajec alebo pol milióna eur. Postih bude hroziť rovnaký.

Sťaží sa vyšetrovanie
Ťažšie bude aj vyšetrovanie veľkej korupcie, páchanej sofistikovanými spôsobmi na vysokých miestach štátu. Napríklad stíhanie podnikateľa blízkeho Smeru Jozefa Brhela bolo možné len vďaka spolupracujúcim obvineným, ktorí svedčili o tom, ako sa v luxusnom bratislavskom hoteli dohadovali štátne biznisy za provízie.
Po novom sa v prípade kajúcnikov vypúšťa možnosť mimoriadneho zníženia trestov, ak sa podieľali na objasnení korupcie. Mimoriadne zníženie trestu znamená, že dolnú hranicu trestu môže súd znížiť ešte o tretinu.
Je ťažké dokázať korupciu, ak sa deje sofistikovane a na najvyššej úrovni štátu. Páchatelia za sebou spravidla nenechávajú stopy a bez výpovedí spolupracujúcich alebo bez použitia nahrávania či sledovania to bude po schválení zákona z dielne Smeru ťažšie.
Použitie niektorých operatívno–pátracích a IT prostriedkov (odpočúvanie, kamerové záznamy) bude vylúčené, ak pôjde o prečin. A to budú všetky úplatky do 700-tisíc eur.

Korupcia ovplyvní platy aj dôchodky
Vládna koalícia v dôvodovej správe k znižovaniu trestov argumentuje preplnenými väznicami. Podľa analýzy Transparency International Slovensko však súdy posielajú do väzenia v priemere len piatich páchateľov korupcie ročne.
Naopak, miernejšie trestanie korupcie môže viesť k jej rozšíreniu v spoločnosti, a teda aj k negatívnym dosahom na spoločnosť, jej budúcu prosperitu, mzdy a dôchodky. Práve sociálne veci majú byť pritom podľa Ficovej vlády stredobodom jej záujmu.
Ako vyplýva z medzinárodných rebríčkov, krajiny, ktoré sú na vrchole korupčnosti, majú nízku životnú úroveň. Najskorumpovanejšie Somálsko patrí zároveň medzi najchudobnejšie na svete.