BRATISLAVA. Vláda si pri schvaľovaní rozpočtu na rok 2024 bola vedomá jeho chýb a nezrovnalostí.
Z tohto dôvodu urobila všetko pre to, aby prijala rozpočet ešte pred stanoviskom Európskej komisie, vyhlásil vo štvrtok na tlačovej konferencii opozičný poslanec Marián Viskupič zo strany SaS.
Jasný zámer
Parlament schválil rozpočet minulý rok pred Vianocami, Európska komisia zverejnila svoje stanovisko k nemu tento týždeň v utorok 16. januára
"Európska komisia má zásadné výhrady ku koalíciou prijatému rozpočtu a ja som presvedčený, že toto bol zámer vlády. Jednoducho rozpočet poslať do Európskej komisie na kontrolu neskoro a následne išli veľmi rýchlo do prerokovania v Národnej rade. Nebola samozrejme šanca, aby komisia vydala stanovisko pred prijatím rozpočtu," zhodnotil Viskupič.
Pripomenul, že podľa hodnotenia Európskej komisie sa bude deficit rozpočtu slovenskej verejnej správy tento rok zvyšovať a zároveň bude vyšší, ako predpokladá schválený rozpočet.
Papierová konsolidácia
Hlavným dôvodom je vládou nesprávne zaznamenané prefinancovanie energopomoci z eurofondov.
Tento problém pritom podľa Viskupiča nie je nový a po predstavení rozpočtu o ňom hovorila napríklad Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), alebo aj on sám v parlamente. Nemôže teda ísť o chybu či omyl, ale takýto postup bol zámerný.

"Minister financií Ladislav Kamenický aj premiér Robert Fico celý čas pri prerokovávaní aj pri príprave rozpočtu tvrdili, že budú konsolidovať. Realita je tá, že konsolidovať nebudú, že tú papierovú konsolidáciu dosiahli iba tým, že použili kreatívne účtovníctvo alebo účtovný trik," myslí si Viskupič.
V súvislosti s rozpočtom na tento rok a jeho hodnotenia zo strany Európskej komisie sa na Slovensku šíria nepravdy alebo polopravdy, vyhlásil v stredu 17. januára minister financií Ladislav Kamenický.
Odmietol pritom, že by ministerstvo financií robilo v rozpočte účtovné triky alebo podvody, z čoho ho obviňuje opozícia.
Nebezpečné konanie ministra
Najväčšia diskusia sa vedie ohľadom účtovania refundácie energopomoci z eurofondov medzi rokmi 2023 a 2024, ktoré ovplyvňuje aj deficit v obidvoch rokoch.
Ministerstvo túto pomoc podľa Kamenického účtuje tak, ako je to zvykom už 20 rokov.

"Vždy sa to účtovalo do toho roku, kedy vám tie peniaze prišli na účet. My sme zatiaľ tie peniaze neobdržali a keď ich obdržíme v roku 2024, tak budú zaúčtované do toho roku, do ktorého prišli," vysvetlil minister.
Tieto tvrdenia považuje Viskupič za obhajovanie neobhájiteľného. Všetky relevantné inštitúcie podľa neho potvrdzujú, že ide o chybný postup.
"Nehovoriť pravdu a používať kreatívne účtovníctvo vo verejných financiách je pre krajinu jedno z najnebezpečnejších konaní, ktorého sa môže vládnuci politik dopustiť," dodal opozičný poslanec.