Článok pôvodne vyšiel na webe hn.cz
Za bežných okolností prejde Suezským prieplavom približne 80 lodí denne. Vrátane ropných tankerov alebo obrov prepravujúcich z Ázie do severomorských prístavov v Európe až 20-tisíc kontajnerov plných tovaru. Od polovice novembra ale pre svetový obchod kľúčovú tepnu ohrozujú jemenskí Húsíovia podporovaní Iránom a toto číslo kleslo na necelú päťdesiatku.
Povstalci už dronmi napadli viac ako tridsať lodí plávajúcich cez Červené more a donútili svetových dopravcov používať o 14 dní dlhšiu trasu okolo Afriky. Šéf najväčšieho z nich Maersku Vincent Clerc povedal, že kríza môže pokojne trvať niekoľko mesiacov.
Komplikácie s výrobou
Ak sa problémy v dodávateľských reťazcoch prehĺbia, podľa analytika spoločnosti Deloitte Davida Marka je len otázkou času, kedy to postihne aj českú ekonomiku. "Po dvojročnej inflačnej epizóde, ktorá ustúpila, je ďalší nákladový šok to posledné, čo potrebujeme," napísal v komentári pre HN.
Z priemyslu zatiaľ najviditeľnejšie krízu v Červenom mori riešia automobilky. Tie sú na dodávkach z Ázie stále veľmi závislé. Napríklad berlínska továreň Tesly oznámila, že od 29. januára na dva týždne preruší výrobu. To zatiaľ nie je prípad automobiliek v Česku, komplikácie ale pripúšťajú.