SME

Nezaplatili ste splátku hypotéky? Na čo si dať pozor a kedy vám vezmú byt či dom (prehľad)

Banky sa exekúciám bránia.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: TASR)

Nesplácanie úverov je na historicky najnižších úrovniach. V ohrození sa ocitá len 4,6 percenta hypoték, ktoré svojim klientom poskytli slovenské banky. Ak sa ekonomike bude dariť a nezamestnanosť výraznejšie nebude rásť, podľa Národnej banky Slovenska (NBS) by nemali mať problém s neplatičmi.

Do pasce zlyhaných úverov však môže padnúť ktokoľvek, pretože život prináša nepredvídateľné situácie. Rodina môže prísť o hlavného živiteľa, jeden alebo obaja partneri stratia príjem, prípadne sa po nezvládnutom rozvode nechce k úveru prihlásiť ani jeden z exmanželov.

SkryťVypnúť reklamu

Aj z takýchto hraničných problémov sa však dlžníci môžu relatívne bezbolestne dostať, ak komunikujú s bankou a snažia sa situáciu riešiť.

Väčšina zaplatí do mesiaca

Banky majú na komunikáciu s dlžníkom vypracované interné postupy a využívajú IT systémy, ktoré promptne reagujú na meškanie splátok. Podľa ich skúseností sú Slováci pri splácaní hypoték zodpovední. Meškanie zväčša nebýva výsledkom zhoršenej životnej situácie, ale skôr triviálnych drobností.

Príkladom je nevhodné nastavenie termínu splátky, a to tesne pred termínom pripísania mzdy alebo príjmu na účet dlžníka, čím sa zvyšuje riziko krátkodobého nedostatku hotovosti.

Banky preto odporúčajú posunúť splátku o tri-štyri dni po termíne výplaty (je to bezplatné).

Súvisiaci článok Banky čaká ešte vlna zdražovania. Aké budú hypotéky v roku 2024? Čítajte 

Každá banka má interné procesy a časové lehoty voči neplatičom nastavené odlišne. Napríklad klient Slovenskej sporiteľne dostane prvú informáciu o meškaní platby hneď v prvý deň do jeho internetbankingu.

SkryťVypnúť reklamu

Na druhý deň omeškania už banka posiela SMS správu. „Od štvrtého dňa začíname klientov podľa závažnosti situácie kontaktovať telefonicky,“ vraví hovorkyňa sporiteľne Marta Cesnaková.

Ak dlžník nereaguje, od ôsmeho dňa omeškania posielajú písomné upozornenie, buď e-mailom, alebo listom, aj keď stále bez akejkoľvek sankcie. V upozornení je vedený aj náhradný dátum na úhradu, ktorý je vypočítaný ako 15. deň po omeškaní.

Ak klient ani v tom termíne neuhradí omeškanú splátku, sporiteľňa posiela ďalšiu upomienku, ktorá je však už spojená so zmluvnou pokutou vo výške osem eur.

Na porovnanie, ČSOB banka si aj za prvú upomienku účtuje sumu vo výške nákladov, čo je päť eur. „Vo všeobecnosti platí, že prevažná väčšina klientov v omeškaní so splátkou uhradí dlžnú sumu do prvého mesiaca,“ dodáva hovorkyňa banky Michaela Lovasová.

SkryťVypnúť reklamu

Zápis do registra

Ak má klient hlbší problém, ale komunikuje s bankou, má celý arzenál individuálnych riešení. Okrem zmeny dátumu splátky si môže dohodnúť napríklad predĺženie lehoty splatnosti úveru.

Na úrokoch aj poplatkoch síce zaplatí viac, ale ak potrebuje znížiť mesačnú splátku, pričom splatnosť úveru nie je natiahnutá na maximum do dôchodku, je to jedno z možných riešení.

Ďalším je rozpustenie omeškania do budúcich splátok, refinancovanie úveru v inej banke s lepšou ponukou, prípadne konsolidácia úverov, teda spojenie viacerých úverov do jedného s výhodnejšími podmienkami. Krajným riešením je predaj nehnuteľnosti vo vlastnej réžii.

Alternatívou je i dočasné zníženie splátok na 25 percent na šesť mesiacov. Samozrejme, po skončení tohto obdobia sa úver prepočíta o nezaplatenú časť splátok tak, aby ostala zachovaná pôvodná splatnosť úveru. Inými slovami, splátka sa zvýši.

SkryťVypnúť reklamu

Navyše, klient minimálne nasledujúce dva roky nedostane žiadny nový úverový produkt, pretože dostane zápis v úverovom registri. Doň sa reportujú omeškania na úveroch ku koncu každého mesiaca (suma a počet dní omeškania).

Ak teda klient stihne nedoplatok splatiť v rámci jedného mesiaca, zápisu do registra sa vyhne. V opačnom prípade sa ocitne na čiernej listine a jeho žiadosti o ďalšie úvery sa môžu v budúcnosti značne skomplikovať.

Súvisiaci článok Dotácia na hypotéku má závažnú chybu. Odmeňuje lenivých a ničí súťaž Čítajte 

Ďalšie upomienky a výzvy

Ak dlžník s bankou nekomunikuje a vynechá aj druhú splátku, situácia začína byť vážnejšia. Ďalšie telefonáty z banky závisia od výsledku predchádzajúceho telefonátu. Okrem toho, dlžníkovi putuje písomné upozornenie na ôsmy deň po termíne druhej nezaplatenej splátky, v 17. deň omeškania od splatnosti druhej (a tretej) splátky nasleduje upomienka so zmluvnou pokutou.

SkryťVypnúť reklamu

Vo fáze do 90 dní omeškania je súčasťou každého hovoru od banky otázka na dôvod omeškania. „Ak klient nemôže komunikovať, napríklad pre hospitalizáciu s ťažšou diagnózou, alebo pre smrť, banku kontaktujú rodinní príslušníci. V prípade úmrtia po predložení úmrtného listu zastavíme aktívne upomínanie a splátky sa pozastavujú na jeden rok,“ uvádza Slovenská sporiteľňa s tým, že svoje pohľadávky prihlasuje do dedičského konania.

Odlišná situácia nastáva, ak je uzavreté poistenie úveru, ktoré chráni dlžníka aj jeho rodinu. V prípade úmrtia poisťovňa môže pozostalým zaplatiť celý zostatok úveru, v prípade práceneschopnosti klienta uhradí splátky na najbližší rok.

V štandardnom procese, keď klient komunikuje a snaží sa situáciu riešiť, má približne jeden rok, aby si s dlhom poradil. „Ak hľadá s bankou optimálne riešenie, napríklad sa snaží predať nehnuteľnosť, ktorú nezvláda splácať, banka bude prihliadať aj na tieto skutočnosti,“ tvrdí ČSOB.

SkryťVypnúť reklamu

Vymáhanie pohľadávky

Najhorší scenár sa napĺňa v prípade, keď dlžník nekomunikuje. Po troch až šiestich mesiacoch zvyčajne kontaktuje inkasnú spoločnosť. Buď s ňou uzavrie mandátnu správu, na základe ktorej ju zastupuje vo vymáhaní dlhu, alebo jej pohľadávku predá.

Inkasná agentúra kontaktuje klienta telefonicky a opäť mu posiela písomné výzvy. Ak reaguje, môže mu pomôcť aj s nájdením práce v prípade nezamestnanosti či straty príjmu.

Ak interné ani externé vymáhanie (cez inkasnú spoločnosť) nie je úspešné, banka posiela výzvu na vyhlásenie mimoriadnej splatnosti úveru. To znamená, že odstupuje od zmluvy o poskytnutí úveru a žiada dlžníka o vyplatenie celého dlhu.

Slovenská sporiteľňa tvrdí, že tento krok nastáva najskôr po deviatich mesiacoch omeškania.

SkryťVypnúť reklamu

Dražba a exekúcia

Je pravdepodobné, že ak dlžník nemá na zaplatenie splátky, zrejme nebude mať dosť peňazí ani na predčasné splatenie celej hypotéky.

Vtedy už banka nemá inú možnosť a rozbehne výkon záložného práva, ktorý sa končí takzvanou dobrovoľnou dražbou založenej nehnuteľnosti.

Ak dlžník ani vtedy nezareaguje, banka pošle návrh na dražbu do dražobnej spoločnosti. Tá opäť vyzve dlžníka na splatenie dlhu. Ak dlžník znova nič nespraví, dražobná spoločnosť začne pripravovať znalecký posudok a určí termín dražby, a to najmenej tridsať dní od dátumu jeho stanovenia.

Poslednú možnosť na vyplatenie dlhu, ale už aj nákladov dražby, má dlžník vtedy, keď licitátor otvorí dražbu.

V aukcii získa založenú nehnuteľnosť ten záujemca, ktorý ponúkne najvyššiu cenu. Z nej sa vyplatí dlh voči banke a náklady s dražbou. Zvyšok peňazí dostane dlžník. Byt sa tak reálne predá po roku od prvej nezaplatenej splátky.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem dobrovoľnej dražby sa vo výnimočných situáciách realizujú exekúcie, ktorým sa však banky bránia. Tento inštrument na vymoženie pohľadávky využívajú, keď je dlžník v omeškaní rádovo stovky dní.

Exekúcie sú nákladné a zdĺhavé, pretože o exekučnom titule musí rozhodnúť súd. „Žaloba proti klientovi sa podáva až v prípade, keď bráni výkonu záložného práva návrhom na nariadenie predbežného opatrenia, prípadne žalobou proti záložnému právu,“ uzatvára Slovenská sporiteľňa.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (20. 5. 2025)
USD 1.126
AUD 1.747
CZK 24.907
JPY 163.260
CAD 1.571
GBP 0.842
HUF 402.350
PLN 4.269
CHF 0.939
SEK 10.902

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 628
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 6 506
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 081
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 160
  5. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 600
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 469
  7. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 320
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 269
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 27 949
  2. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 935
  3. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 8 619
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 7 639
  5. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 7 233
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 6 679
  7. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 6 181
  8. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 5 715
  1. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  2. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  3. Tupou Ceruzou: Krížovka
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť?
  5. Roman Kebísek: Láska mladej Timravy k dvom bratom
  6. Radko Mačuha: Cintula chcel Fica zavraždiť, pretože chce Mier.
  7. Tupou Ceruzou: Za čiarou
  8. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Poškodený most v Poprade.

Rezort sa spolieha na analýzu za 7,6 milióna.


5
Qatar airways

Celkové údaje o príjmoch a počte cestujúcich zatiaľ nie sú k dispozícii.


TASR
Skupina Be Group pôsobila na Slovensku od roku 2005.

Koncern Be Group skončil neslávne.


Na archívnej snímke demonštranti protestujú proti masového turizmu v Barcelone.

Španielsko vlani prilákalo rekordných 94 miliónov turistov.


TASR
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 27 949
  2. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 935
  3. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 8 619
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 7 639
  5. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 7 233
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 6 679
  7. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 6 181
  8. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 5 715
  1. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  2. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  3. Tupou Ceruzou: Krížovka
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť?
  5. Roman Kebísek: Láska mladej Timravy k dvom bratom
  6. Radko Mačuha: Cintula chcel Fica zavraždiť, pretože chce Mier.
  7. Tupou Ceruzou: Za čiarou
  8. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky
SkryťZatvoriť reklamu