Čínsky ekonomický rast sa spomaľuje a západný kapitál sa z tejto najľudnatejšej krajiny sveta sťahuje bližšie k hraniciam USA a EÚ.
Čínska pracovná sila začína byť pre západné firmy pridrahá, a keď si k nákladom pripočítajú dopravu, ohrozenú vojenskými konfliktmi, radšej fabriku presťahujú.
„Slovensko by malo tento trend využiť a byť dôležitým výrobcom pre európsky trh,“ hovorí pre INDEX manažér a investor MAROŠ BREDA, ktorý sa v minulosti v Číne podieľal na developerských projektoch a teraz tam vlastní vinárstvo.
V rozhovore sa dočítate:
- prečo a kam z Číny odchádzajú americké firmy,
- ako z deglobalizácie môže vyťažiť Slovensko,
- o koľko klesli ceny nehnuteľností v Číne,
- či sa oplatí v Číne predávať víno.
Podľa analytikov nastáva odlev západného kapitálu z Číny. Tiež to tak hodnotíte?
Áno. Je to vidieť najmä na veľkých amerických firmách ako Apple a Nike, ktoré premiestňujú výrobné závody do Vietnamu, Malajzie či Indie. Zahraniční investori sťahujú peniaze z Číny rýchlejšie, ako tam investujú.
Čo je dôvodom?
Dôvodov je viacero. Vojna na Ukrajine rozdelila svet geopoliticky a Čína sa jednoznačne nepostavila ani na jednu stranu konfliktu. Rastie tiež napätie, ktoré vzniká medzi USA a Čínou pre Taiwan. Istú úlohu zohrávajú aj nízke úrokové sadzby v krajine a opatrnosť investorov, keďže Čína čelí hospodárskemu spomaleniu.

Napriek rastu miezd nestúpa inflácia
Prečo sa investori sťahujú práve do Vietnamu? Čo im ponúka?
Z hľadiska rozvoja infraštruktúry je Vietnam 15 až 20 rokov za Čínou, ale rýchlo sa vyvíja. Navyše, kultúra v Číne je veľmi odlišná od toho, čo nájdete vo Vietname.
V prvom rade, Čína je komunistická, kým Vietnam je socialistický. Komunistická strana má aj vo Vietname veľkú moc, ale nie v takom rozsahu ako v Číne. Vidieť to na spôsobe riadenia krajiny.
Sťahuje sa západný kapitál z Číny aj späť do USA a Európy?