Bude Ikea aj v Košiciach a prečo má stále na Slovensku len jeden obchodný dom?
Hoci pokusov o výstavbu plnohodnotnej predajne v Košiciach bolo za uplynulé viac než dve dekády hneď niekoľko, Ikea si pre celú krajinu stále vystačí s jediným obchodným domom v Bratislave.
V titulkovej téme februárového čísla mesačníka INDEX sa venujeme práve nábytkárskemu gigantu, z ktorého sa stal slovenský lovebrand. Ako je to s jej expanznými plánmi dnes, to sa môžete dočítať v našom rozhovore s riaditeľkou bratislavskej Ikey. Vysvetľuje v ňom aj to, ako reťazec reagoval na vysokú infláciu či prečo má iné ceny na Slovensku a napríklad v Rakúsku.
Vážení čitatelia, ak nás radi čítate, no nepatríte ešte do klubu predplatiteľov, využite výhodnú ponuku na predplatné a získajte ho so zľavou na index.sme.sk/predplatne.
Kým Ikea sa na východe stále len hľadá, pre iný obchodný reťazec, v tomto prípade potravinový, to bude zrejme nástupná plocha pre jeho expanziu na Slovensku. Reč je o poľskej Biedronke, ktorá chce prvé predajne u nás otvoriť do konca tohto roka.
Vo februárovom INDEXE sa dočítate, čo Biedronka prinesie Slovákom. Naznačíme, že po rokoch sa môže zopakovať takzvaná cenová vojna, ktorú pred dvoma desaťročiami rozpútal príchod Lidlu.
Kým Lidl, Tesco či Billa vďaka Biedronke čakajú krušné časy, realitní developeri ich už žijú. Vlaňajšok bol z ich pohľadu krízový, pretože predaje bytov padli na minimum. „Situácia je najhoršia za uplynulých desať-pätnásť rokov,“ hovorí výkonný riaditeľ Penta Real Estate Juraj Nevolník.
Ochladenie trhu spôsobili rastúce úroky na hypotékach v kombinácii s vysokou infláciou a neistotou. Developeri vytiahli osvedčené benefity, niektorí dokonca prišli aj so zlacnením bytov.
Budú kupujúcich lákať ďalšími zľavami? Menili svoje projekty, prípadne uvažujú nad tým, že niektoré zmrazia? A ako sa podľa nich bude vyvíjať roku 2024. Aj to sa dozviete vo veľkej developerskej ankete v novom INDEXE.
Problémy so splácaním hypotéky sa môžu prihodiť komukoľvek, pretože život prináša nepredvídateľné situácie. Rodina môže prísť o hlavného živiteľa, jeden alebo obaja partneri stratia príjem, prípadne sa po nezvládnutom rozvode nechce k úveru prihlásiť ani jeden z exmanželov.
Aj z hraničných situácií sa však dlžníci môžu dostať, ak nestrčia hlavu do piesku. V štandardnom procese, keď komunikujú s bankou, majú približne jeden rok, aby si s dlhom poradili.
Ako banky postupujú, keď dlžníci meškajú so splátkami? Kedy posielajú upomienky a ktoré z nich sú už aj so sankciou? Kedy do procesu vstupuje inkasná spoločnosť a kedy dochádza až k dražbe? To všetko sa dočítate v novom februárovom vydaní magazínu INDEX.
Pre niekoho pohroma, pre iného príležitosť. Aj tak sa dá vidieť dražba bytu či domu, za ktorý dlžník nevládze splácať hypotéku. „Je v jeho záujme, aby sa nehnuteľnosť predala čo najdrahšie. Dosiahne sa to len vtedy, ak spolupracuje, hovorí pre INDEX dražobník Štefan Ágh.
V našom rozhovore však vysvetľuje aj to, že kúpa bytu v dražbe môže byť rizikom pre nového vlastníka. Ak pôvodný majiteľ napadne dražbu na súde, na výsledok sporu môžete čakať aj niekoľko rokov.
Nezabudli sme, samozrejme, ani na obľúbený seriál Magnáti. Tentoraz v ňom opisujeme biznisovú dráhu podnikateľa Georgea Trabelssieho, ktorý v Žiline ovláda autobusovú dopravu a „preslávil“ sa aj výstavbou kontroverzného nákupného strediska v samom centre mesta.

Dopredu prezradíme, že ako červená niť sa Trabelssieho príbehom vinie jeho priateľstvo s niekdajším primátorom Žiliny a predsedom Slovenskej národnej strany Jánom Slotom.
Trabelssie sa roky nevie zbaviť nálepky jeho pokladníka a správcu jeho majetku. Nečudo, veď pri ceste na vrchol mu značne pomohli práve výhodné dohody s radnicou mesta, ktorej Slota šéfoval viac ako dve dekády.
Z ďalších tém vo februárovom INDEXE vyberáme:
- Investorské superlákadlo: Ako investovať do nových bitcoinových ETF
- Keď je Jasná priďaleko: Kde a za koľko sa dá lyžovať v Rakúsku či v Poľsku
- Pán Spišskej borovičky: Príbeh rodinnej firmy Gas Familia
- Mesto duchov zmenilo majiteľa: Kúpele Korytnica sa zbavili Kočnerovho tieňa