Hotel Hájnice v Hornom Vadičove v okrese Kysucké Nové Mesto otvárali v roku 2007 s tým, že priláka aj náročnejšieho klienta. Štvorhviezdičkové ubytovacie zariadenie malo ťažiť nielen z nadštandardných služieb, ale aj z blízkeho lyžiarskeho strediska.
Istý čas to vyzeralo tak, že projekt je úspešný a našiel si miesto na trhu. Zmenilo sa to v roku 2015, keď sa hotel stal predmetom obchodných sporov, ktoré pripomínali mafiánske praktiky.
Odvtedy ubehlo osem rokov, Hájnice sú opustené a evidentne chátrajú. Zvrátiť to má pripravovaná dražba.
Vedľajší projekt
Na príbehu hotela Hájnice a jeho majiteľa môžeme ilustrovať problémy, ktorým čelil a miestami stále čelí cestovný ruch na Slovensku.
Pre investora išlo o vedľajšiu aktivitu. Firma BTG Holding, ktorá za výstavbou hotela stála, sa prioritne venovala dodávkam regulačnej techniky a priemyselným stavbám. Na projekt využila územie, ktoré od roku 1988 slúžilo pre potreby pionierskeho tábora.

Keď hotel spolu so športovým areálom a chatovou osadou v roku 2007 otvorili, zaradil sa medzi najlepšie vybavené v regióne. Nechýbal mu vnútorný bazén, wellness, reštaurácia, bufet a bar. Súčasťou areálu bola menšia koniareň, tenisové a volejbalové ihrisko.
Komplex najprv prevádzkoval sám investor, neskôr preň začal hľadať externého partnera. Mohlo to súvisieť s tým, že BTG sa okolo roku 2013 pustil do veľkej expanzie.

Firma sa stala súčasťou konzorcia, ktoré malo stavať uhoľnú elektráreň vo Vietname s odhadovaným rozpočtom 1,3 miliardy dolárov. Bol to už jej druhý vietnamský projekt, v tom čase sa tam už podieľala na výstavbe priemyselného parku za 45 miliónov eur.
A to nebolo všetko. Ako informoval Trend, BTG chcela vo Vietname stavať aj pivovar. Majiteľ firmy Štefan Zmajkovič si pochvaľoval tamojšiu podnikateľskú klímu.
„Ázijčania sú veľmi priateľskí ľudia, ale zároveň aj neskutočne húževnatí vyjednávači. Európan si už myslí, že obchod je hotový. Ale na ďalší deň prídu a znova rokujú. Lebo stále chcú niečo upraviť,“ vysvetľoval.
„Ako zo zlého filmu“
Vzhľadom na orientáciu na zahraničné trhy sa BTG rozhodla dať hotel v Hornom Vadičove do prenájmu. „Dostali sme odporúčanie na pána manažéra, ktorý v minulosti už rovnaké prevádzky riadil,“ vysvetľoval Zmajkovič neskôr pre portál Aktuality.sk.
V roku 2015 hotel prenajali eseročke Hájnice, ktorej jediným majiteľom bol podnikateľ Miloš Nádaský. No už po pár mesiacoch Zmajkovič poukazoval na to, že okolo hotela sa dejú čudné veci.
„Boli sme dlhý čas zavádzaní. Pán konateľ nám neustále tvrdil, že má zakontrahované veľké prenájmy zo Švajčiarska a z iných krajín. Hovoril aj, že má pripravené veľmi významné kontrakty so slovenskými spoločnosťami,“ vysvetľoval.

Keď zistil, že prevádzkovateľ za sebou zanecháva dlhy, rozhodol sa prenájom vypovedať. Keď však urobil inventarizáciu, situácia dramaticky eskalovala.
„Hneď na druhý deň (Nádaský - pozn. red.) priviedol do prevádzky ľudí zo spoločnosti Baro-Slovakia, ktorým odovzdal všetky kľúče od celého areálu,“ spomínal Zmajkovič.
„Bolo to ako z veľmi zlého filmu. V rukách mali kameru, ktorou natáčali, a popritom sa vyhrážali hosťom a zamestnancom. Mávali nejakou zmluvou - kópiou na veľmi zlej kopírke a vraveli, že už boli na polícii a všetko je ohlásené a preberajú hotel,“ dodal.
Sám zalarmoval políciu s tým, že hotel je v jeho majetku, no nepomohlo mu to. Policajti odišli bez toho, aby situáciu vyriešili.
Majiteľ Baro-Slovakia Peter Barčík odmietol tvrdenie, že sa hotela zmocnili násilím. Povedal, že postupovali v zmysle platnej nájomnej zmluvy a mandátu, overeného notárom: „Profesionálny postup bol vykonávaný za účasti zložiek Policajného zboru SR.“
Barčík tiež hovoril, že hotel Hájnice prevádzkovať nechce. Podľa Aktualít v tom čase figuroval v troch firmách, ktoré prevádzkovali autoumyváreň, internetový obchod s erotickými pomôckami a portál poskytujúci eskortné služby.
Reštart nevyšiel
Pár týždňov po tomto incidente vedenie hotela na sociálnej sieti informovalo o ukončení sporov. „Po nepríjemnostiach, ktoré sa udiali, je vlastník naspäť v hoteli,“ napísalo s tým, že prevádzku pod novým názvom hotel Tini - wellness a family resort otvoria v decembri 2015.
Pred začiatkom zimnej sezóny v hoteli prebehla rekonštrukcia - revitalizoval sa wellness, na izbách vymenili postele a matrace.
Hotel však dlho otvorený nebol. Posledný príspevok na sociálnej sieti je z februára 2016. Dôvody ukončenia prevádzky síce sú oficiálne známe, môžu však súvisieť s tým, že BTG Holding v nasledujúcich mesiacoch čelil finančným problémom.

Začiatkom roka 2017 sa firma obrátila na súdy a požiadala o reštrukturalizáciu. Keďže ani s tržbami okolo 80 miliónov eur nedokázala presvedčiť veriteľov, skončila v konkurze. Súd ho vyhlásil v auguste 2017. Šesť desiatok veriteľov si prihlásilo pohľadávky v celkovej výške 11,1 milióna eur.
„Vietnamská socialistická republika nezaplatila spoločnosti BTG stovky miliónov dolárov,“ sťažoval sa neskôr Zmajkovič na príčinu problémov pre Plus 7 dní. Na rozdiel od minulosti už podmienky v krajine nechválil. Naopak.
„Vždy sme svoju prácu vykonali a mali sme patričné náklady. Vždy sa začalo realizovať a potom, keď mali platiť a plniť podmienky kontraktu, tak nič! Nič nesplnili, nič nezaplatili! Spravili si jednoducho nové podmienky, nové zákony, odsúhlasili si všetko, ako chceli oni vo Vietname, či už na úrovni ministerstiev, alebo na úrovni politiky provincií,“ tvrdil Zmajkovič.

Opäť v dražbe
Konkurzný správca sa v roku 2019 snažil predať areál hotela Hájnice (respektíve Tini) prostredníctvom ponukového konania. Prebehlo niekoľko kôl, záujemca sa nenašiel.
A hľadá sa doteraz. Najnovšie sa pripravuje druhé kolo dražby. Znalec ocenil hotel s prislúchajúcimi pozemkami na 780-tisíc eur. Vyvolávacia cena je určená na 624-tisíc eur. Dražba by sa mala uskutočniť 20. februára 2024.
Ak sa aj nový majiteľ nájde, bude pred ním náročná úloha. Hotel za posledné roky spustol. Pod jeho aktuálny stav sa podpísali aj nájazdy a rabovačky. Či napriek tomu niekto do hotela investuje, (možno) ukážu najbližšie týždne.