BRUSEL. Európska komisia (EK) navrhla opatrenia na čiastočné obmedzenie dovozu poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny a väčšiu flexibilitu pri pravidlách týkajúcich sa nevyužitej pôdy.
Navrhuje tiež predĺžiť pozastavenie dovozných ciel na ukrajinský vývoz o ďalší rok, respektíve do júna 2025. Komisia to v stredu uviedla v tlačovej správe.
Viaceré krajiny Únie na čele s Francúzskom sa v poslednom čase stretávajú s protestmi svojich poľnohospodárov a podľa agentúry Reuters má komisia teraz snahu nahnevaných farmárov upokojiť.
Núdzová brzda
Dovozné clá a kvóty na ukrajinský vývoz boli pôvodne prerušené v roku 2022 s cieľom podporiť ukrajinskú ekonomiku po ruskej vojenskej invázii.
Komisia uviedla, že predĺženie jej opatrení je v súlade so záväzkami EÚ podporovať Ukrajinu tak dlho, ako to bude potrebné. Súčasne však EK uviedla, že chce posilniť ochranu pri citlivých poľnohospodárskych produktoch.
Vzhľadom na výrazný nárast dovozu niektorých poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny do EÚ v rokoch 2022 a 2023 sa EK rozhodla posilniť ochranný mechanizmus.
Pri najcitlivejších produktoch, ktorými sú hydina, vajcia a cukor, bude zavedená núdzová brzda. Jej cieľom je stabilizovať dovoz na priemernom objeme dovozu za posledné dva roky. Ak dovoz týchto výrobkov prekročí uvedený objem, znovu sa zavedú clá.
Návrh teraz posúdia Európsky parlament a Rada Európskej únie. Platnosť súčasných opatrení v obchode s Ukrajinou má skončiť 5. júna.
Neobrábaná pôda
Európska komisia tiež navrhuje, aby poľnohospodári v EÚ tento rok mohli využívať výnimku z pravidiel spoločnej poľnohospodárskej politiky, ktoré im ukladajú povinnosť udržiavať určité plochy neobrábané.
Návrh bol zaslaný členským štátom a predstavuje prvú konkrétnu politickú reakciu na obavy poľnohospodárov týkajúce sa ich príjmov.
Aby mohli poľnohospodári využívať podporu v rámci spoločnej poľnohospodárskej politiky, musia dodržiavať súbor noriem označovaných ako GAEC, ktorý okrem iného vyžaduje, aby časť pôdy v určitom období nebola vyživovaná.
Tento postup sa tradične využíva na obnovu pôdnych živín a na zlepšenie ich kvality, umožňuje pôde zregenerovať sa a nabrať novú silu po intenzívnom pestovaní. Podniky s menej ako desiatimi hektármi ornej pôdy sú zvyčajne oslobodené od tejto povinnosti.
Rozhodnutie EK umožňuje, aby boli od tejto povinnosti oslobodení všetci poľnohospodári. Ak teraz túto podmienku nesplní, nárok na platby z EÚ im zostane.