SME

Kšefty na pandémii. Firma zachraňovala Slovensko a fintou zarobila milión eur

Konkurz Zornica Banko Fashion odhalil biznisové tajomstvo.

Zornica Banko Fashion má 70-ročnú tradíciu.Zornica Banko Fashion má 70-ročnú tradíciu. (Zdroj: TASR)

Keď koncom roka 2021 vyšli na povrch informácie, že textilný podnik Zornica Banko Fashion v Bánovciach nad Bebravou rieši vážne problémy, vedenie podniku presviedčalo, že ich odvráti. Verilo, že príde nový investor a podnik s dlhoročnou tradíciou zlé časy prežije.

Súvisiaci článok Majiteľ Zornice: Odišiel nám hlavný odberateľ a mňa bral vrtuľník Čítajte 

Realita však bola iná. Zornica je dnes minulosťou, skončila v konkurze. Zostali po nej desiatky zamestnancov, historická stopa, desiatky veriteľov a v neposlednom rade státisícové dlhy.

Navyše, konkurzné spisy odhalili biznisové tajomstvo a kšeft, o ktorom sa nemala verejnosť dozvedieť.

SkryťVypnúť reklamu
  • Osud spoločnosti Zornica Banko Fashion sledujeme v ďalšej časti seriálu Posledná kapitola.

Textilná legenda

Divoké deväťdesiate roky nedokázali prežiť desiatky tradičných podnikov. Podpísala sa pod to drastická zmena trhového prostredia, ale neraz aj neodborné manažérske vedenie. Podnik Zornice sme však do tejto skupiny nemohli zaradiť.

Na rozdiel od svojej textilnej konkurencie dokázal prežiť nielen deväťdesiate roky, ale aj nástup nového tisícročia. Opierať sa pritom mohol o dlhoročnú tradíciu. Prvý odevný závod bol v Bánovciach nad Bebravou otvorený ešte koncom roka 1943.

O jeho vznik sa pričinila česká fabrika Pantof. Tá ho síce začala stavať, no nedokončila ho. Prišla Mníchovská dohoda a následne rozdelenie Česka a Slovenska. Pre českú firmu to znamenalo stopku v slovenských aktivitách.

SkryťVypnúť reklamu

Závod nakoniec dokončila firma Trikota z Banskej Štiavnice. Oficiálne začal svoju produkciu 29. decembra 1943, keď v prvej fáze dával prácu zhruba 150 zamestnancom. Podnik sa zameriaval na produkciu trikotáže a pleteného tovaru.

Po druhej svetovej vojne bola fabrika znárodnená a začlenená pod Slovenku. V roku 1949 došlo k dôležitej zmene. Pôvodné strojové zariadenie bolo presunuté do Vrbového a podnik v Bánovciach sa začal orientovať na výrobu bielizne z tkanín.

Za oficiálny vznik Zornice sa považuje 1. júl 1951. Fabrika sa následne špecializuje na výrobu košieľ, rozhaleniek, pyžám, súprav, šatových záster a posteľnej bielizne. V nasledujúcich desaťročiach sa podnik intenzívne rozvíjal.

Vzniklo pri ňom odevné učilište, ubytovňa aj internát. Koncom sedemdesiatych rokov dával prácu zhruba 1500 zamestnancom a svoje výrobky expandoval nielen na Východ, ale aj na Západ.

SkryťVypnúť reklamu

Divoké obdobie

Podnik prežil aj nástup nového režimu a následnú privatizáciu. Kúpil ho Igor Maukš. Ten v rozhovore pre INDEX v roku 2021 spomínal, že fabrika deväťdesiate roky prežila najmä vďaka zahraničným trhom.

„Nebolo to jednoduché, keďže podnik s 1200 zamestnancami v tom čase nemal žiadnu prácu. Našťastie som mal kontakty v textilnom priemysle v Taliansku a Nemecku, ktoré som využil. Vyrazil som do zahraničia a do mesiaca sme mali prvé zákazky,“ spomínal Maukš.

Bánovecká fabrika ťažila z toho, že prioritne vyrábala pre nemeckú textilnú skupinu Eterna. Problém nastal v roku 2019, keď sa spolupráca skončila. „Pre Eternu sme vyrábali 95 percent produkcie, čo predstavovalo ročné tržby štyri až päť miliónov eur. Keď vám takéto množstvo vypadne, neviete to jednoducho nahradiť. To bol vlastne začiatok našich problémov,“ vysvetľoval v roku 2021 Maukš.

SkryťVypnúť reklamu

Prepad tržieb bol pozorovateľný medzi rokmi 2018 a 2019. Kým v prvom spomenutom roku dosiahol obrat spoločnosti Zornica Banko Fashion 4,8 milióna eur, o rok na to bol už iba 2,3 milióna eur. Už vtedy to s firmou nevyzeralo dobre, keďže dlhy v štátnych organizáciách rástli.

Paradoxne, nádej na nový reštart podniku priniesla pandémia nového koronavírusu. Práve táto fabrika sa ponúkla, že dokáže šiť vtedy nedostatkový tovar – rúška. V marci 2020 podnik navštívil vtedajší premiér Peter Pellegrini.

„Chcel by som sa poďakovať šičkám a vedeniu závodu, že zmenili výrobný program. Mnoho Slovákov pozerá na Bánovce nad Bebravou a mnoho Slovákov pozerá na tento podnik. Preto vám, pán riaditeľ, držím palce,“ hovoril novinárom Pellegrini.

Firma vtedy verila, že dokáže zmeniť svoj výrobný program dlhodobo. Namiesto výrobkov so značkami ako Lacoste, Giorgio Armani či Ralph Lauren, mala vyrábať rúška aj pre komerčný trh.

SkryťVypnúť reklamu

Pandémia odznela...

Už o rok a pol na to fabrika priznala, že rúška nevyrába, keďže ich mala plné sklady. „Doba je ťažká, keďže ceny produktov oproti minulosti klesli,“ hovoril koncom roka 2021 pre INDEX Maukš. V tom čase intenzívne riešil vážne problémy.

Na firmu sa obrátila financujúca banka s tým, že chce splatiť úver. „Vypukla pandémia a banka sa na nás obrátila s tým, že chce splatiť úver hneď. Pritom začali vymáhať sumu, ktorá je sedemkrát nižšia, ako je hodnota budovy,“ vysvetľoval majiteľ.

Keďže firma financie nemala, nevedela reagovať. Do dražby tak mierila jedna z budov. Maukš však naznačoval, že sa snažia fabriku zachrániť. „Intenzívne rokujeme s viacerými zahraničnými investormi v snahe vyrovnať predmetnú záležitosť,“ hovoril.

Ako ukázali nasledujúce týždne, fabrika bola v bezvýchodiskovej pozícii. V marci 2022 sa na súdy obrátil likvidátor spoločnosti Deff Team a požiadal o vyhlásenie konkurzu akciovky Zornica Banko Fashion.

SkryťVypnúť reklamu

Konkurz bol nakoniec vyhlásený v máji 2022. Ako ukázal jeho priebeh, firma si narobila dlhy na všetky svetové strany. Takmer stovka veriteľov si prihlásila pohľadávky v celkovej výške takmer 2,4 milióna eur.

Najväčším veriteľom je Československá obchodná banka, ktorá si v dvoch pohľadávkach prihlásila pohľadávky v hodnote takmer 900-tisíc eur. Druhým najväčším veriteľom bola štátna Sociálna poisťovňa. Tá pri firme eviduje dlh takmer 650-tisíc eur. Už spomínaná spoločnosť Eterna bol s pohľadávkami takmer 470-tisíc eur tretím najväčším veriteľom.

Biznis so štátom

Konkurzný spis pritom pri firme Eterna ukazuje zaujímavý paradox. Podklady totiž hovoria, že si firma Zornica Banko Fashion nechávala v marci 2020 šiť rúška vo firme Eterna. V prvých týždňoch príchodu celosvetovej pandémie si Zornica u Eterny objednala 1,4 milióna kusov rúšok. Bolo to v čase, keď bánoveckú Zornicu navštevoval premiér a ďakoval jej za záchranu.

SkryťVypnúť reklamu

Nemecký koncern Eterna má na Slovensku fabriku. Sídli v Bánovciach nad Bebravou a ku koncu roka 2022 zamestnával takmer 500 zamestnancov. Obe fabriky aj podľa Maukša spolupracovali, keď Zornica šila práve pre Eternu, resp. jej pomáhala s určitými zákazkami.

Celý prípad však môže zaujímať aj daňového poplatníka. Dňa 15. marca 2020 totiž Zornica Banko Fashion uzavrela zmluvu so Správou štátnych hmotných rezerv Slovenskej republiky na čele s Kajetánom Kičurom.

Len pre doplnenie, ten bol obvinený z korupcie, legalizácie príjmov z trestnej činnosti, ako aj porušovania povinností pri správe cudzieho majetku a machinácií pri verejnom obstarávaní.

Obe strany sa dohodli na dodaní 650-tisíc chirurgických masiek. Cena bola určená na 2,70 eura za kus. Celý kontrakt tak vyšiel na 1,76 milióna eur s DPH. O pár dni po uzavretí dohody si Zornica objednala ušitie 1,4 milióna rúšok v Eterne.

SkryťVypnúť reklamu

Jedno rúško pritom pri tejto objednávke vyšlo na 1,20 eura. Je pravdepodobné, že aj časť týchto rúšok smerovala na pokrytie štátnej objednávky. Ak to naozaj tak bolo, firma by teoreticky dokázala na jednom rúšku obratom zarobiť 1,50 eura. Pri celej objednávke by išlo o zisk 975-tisíc eur.

Celkový zisk bol pritom ešte vyšší. Zornica totiž Eterne nezaplatila celú dojednanú sumu. Konkrétne jej nedoplatila takmer 280-tisíc eur. Na druhej strane, časové lehoty ukazujú, že časť rúšok (asi 80-tisíc kusov) musela Zornica dodať ešte pred uzavretím zmluvy s Eternou. Dodanie zvyšnej časti rúšok však mohlo byť krytých práve z dodávok od Eterny.

Do histórie

Momentálne prebieha speňažovanie majetku. Na rozdiel od mnohých iných spoločností, Zornica po sebe aj nejaký nechala. Konkurzný správca vo firme našiel majetok vo výške 2,1 milióna eur.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Milióny od štátu sa vyparili, firmy z covid biznisu podozrivo končia v strate Čítajte 

Tratiť nebudú len obchodní partneri, ale aj bývalí zamestnanci. Aj tí sa ocitli medzi veriteľmi, keď si prihlásili nevyplatenú mzdu. Vysoké škody bude počítať aj štát. Firma len Finančnej správe, Sociálnej poisťovni a Všeobecnej zdravotnej poisťovni dlhovala takmer 750-tisíc eur.

Je pravdepodobné, že značka Zornica skončí v histórii. Aj keď mala dlhoročnú tradíciu, posledné roky jej meno výrazne poznačili. Kšeft s rúškami bol len pomyslenou bodkou za celým príbehom.

Posledná kapitola

Súvisiace témy: INDEX 3/2024
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (17. 5. 2025)
USD 1.119
AUD 1.746
CZK 24.936
JPY 163.050
CAD 1.564
GBP 0.843
HUF 403.050
PLN 4.260
CHF 0.938
SEK 10.933

Komerčné články

  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  3. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  4. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  6. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  4. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  5. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  6. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  7. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 14 874
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 8 669
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 3 548
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 334
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 3 043
  6. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 2 715
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 690
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 153
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 17 003
  2. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 15 565
  3. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 8 909
  4. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 8 671
  5. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 7 116
  6. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 964
  7. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 6 148
  8. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 5 596
  1. Radko Mačuha: Cintula chcel Fica zavraždiť, pretože chce Mier.
  2. Tupou Ceruzou: Za čiarou
  3. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky
  4. Marian Nanias: Richard L. Garwin: Génius, ktorý formoval jadrovú éru a bránil mier.
  5. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka.
  6. Věra Tepličková: Dnes by sme mali byť ticho
  7. Marcel Rebro: Hanbím sa za to, že som Slovák!
  8. Radko Mačuha: Fico atentát prežil, ale Boris Nemcov nie.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Rafinéria Garyville v meste Marathon na juhu Louisiany.

Najviac by utrpeli firmy z automobilového sektora a ich dodávatelia.


SITA 13
Sídlo medzinárodnej ratingovej agentúry Fitch Ratings v New Yorku.

Slovensko má vo Fitch horšiu známku než v S&P.


TASR 1
Oliver Blume, šéf koncernu Volkswagen.

Divízia Porsche má finančné problémy už niekoľko rokov.


TASR
Warren Buffett.

Reporty prezradili, čomu veria top investori z Wall Street.


  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 17 003
  2. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 15 565
  3. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 8 909
  4. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 8 671
  5. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 7 116
  6. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 964
  7. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 6 148
  8. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 5 596
  1. Radko Mačuha: Cintula chcel Fica zavraždiť, pretože chce Mier.
  2. Tupou Ceruzou: Za čiarou
  3. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky
  4. Marian Nanias: Richard L. Garwin: Génius, ktorý formoval jadrovú éru a bránil mier.
  5. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka.
  6. Věra Tepličková: Dnes by sme mali byť ticho
  7. Marcel Rebro: Hanbím sa za to, že som Slovák!
  8. Radko Mačuha: Fico atentát prežil, ale Boris Nemcov nie.
SkryťZatvoriť reklamu