Farmári zo Zemplína vyrazili blokovať hraničný priechod s Ukrajinou. Autor: TASR
Európski aj slovenskí farmári vyšli do ulíc. Na niektorých protestoch v Európe to vyzeralo ako na bojovom poli, podpaľovali sa autá, hádzal sa hnoj na vládne budovy, cesty paralyzovali kolóny traktorov.
Demonštrácie sa začali vo Francúzsku, kde vláda chcela zvýšiť daň z nafty, neskôr sa rozšírili do Nemecka, Poľska, Rumunska, Bulharska, Belgicka, Holandska či Grécka.
Nespokojní sú aj slovenskí poľnohospodári. V pondelok sa na viacerých miestach Slovenska koná protest farmárov, gazdov, roľníkov a poľnohospodárov. K protestnej aktivite, ktorú vyhlásilo Združenie vlastníkov pôdy a agropodnikateľov, sa pridáva Združenie mladých farmárov na Slovensku - ASYF, Iniciatíva poľnohospodárov, Spolok farmárov Slovenska a Združenie vlastníkov pôdy a rodinných fariem Slovenska.
Vo štvrtok ohlásila na celom Slovensku protest aj Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora.
Čo sa v článku dočítate?
- Prečo sa poľnohospodári búria a čo zatiaľ dosiahli?
- V akom stave je európske poľnohospodárstvo?
- Čo riešia slovenskí farmári nad rámec európskych protestov?
- Prečo sa farmári sťažujú pri priamych platbách na byrokraciu?
- Aké dôsledky majú meškajúce platby pre farmárov?
- Ako je to s dotáciou na zelenú naftu?
1. Prečo sa poľnohospodári búria a čo zatiaľ dosiahli?
Rastúci vplyv intenzívneho poľnohospodárstva na zmenu klímy a devastáciu krajiny začala EÚ zohľadňovať v dotáciách. Čoraz viac sa zvýhodňujú ekologickejšie, udržateľné podniky. Farmári sa musia vyrovnať s novými environmentálnymi limitmi, proti ktorým protestujú.