BRATISLAVA. Zrýchliť procesy, odbúrať nadmernú byrokraciu a pomôcť obstarávateľom.
To sú hlavné ciele návrhu novely zákona o verejnom obstarávaní, ktorý pripravilo Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie a predkladá ho do medzirezortného pripomienkového konania, informoval šéf rezortu Richard Raši.
Vyššie limity
Novela podľa ministra prinesie viacero kľúčových opatrení. Prvým je zmena limitov pre jednotlivé postupy vo verejnom obstarávaní.
V súčasnosti môže obstarávateľ mimo zákona nakúpiť tovary, služby a stavebné práce do 10 000 eur. Po novom sa má tento limit zdvihnúť na 50 000 eur. Únia limit v tomto prípade nedefinuje, podľa Rašiho ide približne o európsky priemer.
Kontrola podľa ministra zostane zachovaná. Obstarávateľ je povinný zverejňovať zmluvy v Centrálnom registri zmlúv. Všetci obstarávatelia, okrem obcí a miest do 2000 obyvateľov, ktoré nemajú zriadené oficiálne webové sídlo, budú povinní zverejňovať aj objednávky a faktúry.
Zámerom návrhu je odstránenie tzv. goldplatingu, podčiarkol Raši. Ponechané tak zostanú len limity, ktoré vyžaduje EÚ. Navýšia sa limity pri podlimitných zákazkách na stavebné práce, pri ktorých nemožno podať námietky, a to z 800 000 eur na 1,5 milióna eur. Pri tovaroch a službách bude limit 221 000 eur.
Aby sa verejné obstarávanie čo najviac urýchlilo, vypustiť sa má inštitút žiadosti o nápravu, ktorý smernice EÚ nevyžadujú.
Miernejšie pokuty
Novela má za cieľ upraviť aj pokuty. V súčasnosti je za vybrané porušenie zákona stanovená na pevnej úrovni päť percent zo zmluvnej ceny.
Po novom má platiť rozpätie 0,1 až päť percent zo zmluvnej ceny alebo súčtu zmluvných cien. Návrh zachováva súčasné formy elektronického obstarávania, teda elektronickú platformu a v rámci nej elektronický kontraktačný systém a iné elektronické prostriedky.
Zámerom novej právnej úpravy je aj ochrániť niektoré samosprávy pred nútenou správou.
"Práve samosprávy navrhli, aby sme v zákone upravili aj podmienky, za ktorých je možné samosprávam odpustiť pohľadávky, ktoré voči nim eviduje štát z dôvodu právoplatného rozhodnutia o uložení pokuty pre porušenie zákona o verejnom obstarávaní," priblížil Raši.
Zdôraznil, že návrh pripravovalo ministerstvo v diskusii s odborníkmi aj obstarávateľmi.
Zmenu zákona o verejnom obstarávaní označil Raši za jednu z priorít nového vedenia ministerstva. Tento proces je totiž v súčasnosti veľmi zdĺhavý.
"Obce, mestá, štátne a verejné inštitúcie potrebujú normálne fungovať. Naša novela v praxi rozviaže ruky obstarávateľom, no zároveň zostane zachovaná verejná kontrola a transparentnosť. Každý občan bude mať šancu vidieť, čo starosta, primátor, župan či štátny úrad kúpili a za koľko," doplnil minister.
Väčší priestor pre verejnosť, menší pre odvolania
"Myslím si, že tento návrh môže posunúť dopredu rýchlosť v konaní, pokiaľ ide o verejné obstarávanie, môže výrazným spôsobom pomôcť," zhodnotil návrh predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Božik.
Zároveň novela podľa neho zachováva transparentnosť obstarávania, pričom verejnú kontrolu tohto procesu označil za veľmi dôležitú. "Vysoká miera participácie občianskej verejnosti sprehľadňuje proces. Ale zároveň táto norma vytvára podmienky na to, aby tam nebolo veľa odvolávaní, ktoré potom ten proces realizácie investícií predlžovali," konštatoval.
Za veľmi dôležité považuje aj to, že novela vytvára podmienky, aby si každé mesto a obec vybrala svoju cestu verejného obstarávania. Či už využitím verejnej platformy, ale aj súkromných platforiem.
"Pevne verím, že tento zákon, pokiaľ bude schválený, tak bude veľmi dôležitý pre to, aby sa urýchlil rozvoj miest a obcí Slovenskej republiky," doplnil Božik.
Z mesiacov na týždne
Prezident Únie miest Slovenska (ÚMS) Richard Rybníček je presvedčený, že navrhovaná zmena pravidiel dokáže výrazne urýchliť proces verejného obstarávania. "Čo dnes trvá 4 až 5 mesiacov, môže trvať 2 až 3 týždne. To znamená, že významným spôsobom príde k urýchleniu," zhodnotil.
V tejto súvislosti zdôraznil, že nejde o úľavu primátorovi, starostovi alebo poslancom, ale o služby v prospech obyvateľov, ktorí uvidia výsledok práce samospráv rýchlejšie ako doteraz. Rybníček pripomenul, že primátori a starostovia nesú trestnoprávnu zodpovednosť za svoje rozhodnutia.
"Do dnešného dňa v našom striktnom režime štát fungoval tak byrokraticky, že častokrát za zbytočné prieťahy vo verejnom obstarávaní nezodpovedal primátor a starosta, ale úradník na nejakých úradoch. Často sme ale boli my nespravodlivo braní na zodpovednosť za dlhé prieťahy vo verejných obstarávaniach, za ktoré sme nemohli," vysvetlil šéf ÚMS.
Navrhovanú novelu preto vítajú a oceňujú aj odvahu zo strany ministerstva a vlády na zmeny, ktorá doteraz chýbala.