Akciový index päťsto najväčších amerických firiem S&P 500 po prvý raz prekonal psychologickú hranicu 5000 bodov. Od začiatku tohto roka narástol o päť percent, medziročne o 22 percent.
Pre ETF fondy, ktoré sú na tento index naviazané, je to dobrá správa. Jeho rekordné úrovne však môžu prinášať aj obavy investorov z prepadov, a teda nižších výnosov v budúcnosti. Nie je preto lepšie podržať peniaze v hotovosti a investovať v období poklesu?
História zatiaľ ukazuje, že hodnota S&P 500 je z hľadiska dlhodobého investovania do ETF fondov irelevantná a jeho kopírovanie je bezpečná stávka. Na druhej strane, súčasný vývoj je podstatne odlišný oproti minulosti.

Súčasná koncentrácia nemá obdobu
S&P 500 vlani ťahal nahor technologický sektor, a to najmä akcie skupiny firiem označovaných ako Sedem statočných (Magnificent Seven).
V tomto roku sa po prepade Tesly a slabšom výkone Applu a Alphabetu (Google) zmenšila na „štyroch statočných“. Amazon, Meta, Microsoft a Nvidia zabezpečujú 75 percent všetkých ziskov firiem v S&P 500. Bez nich by index stagnoval.
Pôvodná sedmička má v S&P 500 v súčasnosti váhu 28 percent. To je veľa. Stačí, aby zakopla a celý index sa môže zrútiť. Na druhej strane ide o ziskové firmy s obrovskou konkurenčnou výhodou a silným postavením na trhu.