SME

Putin mení Rusko na ZSSR. Skolabovať rýchlo nemusí, no Rusi budú trpieť

Rusko sa môže uzbrojiť až k ekonomickému pádu.

Jeden z bilbordov, ktorý obsahuje internetovú adresu a QR kód  na presmerovanie na stránku s názvom „Rusko bez Putina“.Jeden z bilbordov, ktorý obsahuje internetovú adresu a QR kód na presmerovanie na stránku s názvom „Rusko bez Putina“. (Zdroj: SITA/AP)

Rusko prešlo na vojnovú ekonomiku. Režim Vladimira Putina pumpuje do zbrojenia, armády a financovania invázie na Ukrajinu tretinu rozpočtu. To je bezprecedentná úroveň od čias studenej vojny v 80. rokoch minulého storočia.

Podľa západných ekonómov nie je takýto kurz dlhodobo udržateľný a aj ruské nezávislé zdroje hovoria o poklese životnej úrovne bežných ľudí, ktorí trpia vysokou infláciou.

Napriek tomu to s „uzbrojením“ Moskvy, ktoré by viedlo až k ekonomickému kolapsu, ako sa to pred štyrmi dekádami stalo so Sovietskym zväzom, nemusí byť jednoduché.

SkryťVypnúť reklamu

1. Ruská ekonomika vlani vzrástla o 3,6 percenta. Môžeme veriť oficiálnym údajom?

Čiastočne. Ruské štátne úrady sú síce nástrojom Putinovej propagandy, ale podobné čísla uvádza napríklad aj Viedenský inštitút pre medzinárodné ekonomické štúdie.

Zástupca riaditeľa spoločnosti Amundi pre investície Petr Zajíc však hovorí, že porovnávať centrálne plánovanú a vojnovú ruskú ekonomiku so západnými sa nedá. „Je to ako s Čínou, tiež úplne neveríme jej štatistikám o raste,“ dodáva pre INDEX.

Medzinárodný menový fond (MMF) očakáva, že ruská ekonomika v tomto roku vzrastie o 2,6 percenta. Dodáva však, že rast potiahnu investície do zbrojárskej výroby, kým spotreba obyvateľov bude klesať.

„To sa do veľkej miery podobá situácii z obdobia Sovietskeho zväzu. Vysoká úroveň produkcie, ale slabá úroveň spotreby,“ povedala šéfka MMF Kristalina Georgievová v rozhovore pre CNBC.

SkryťVypnúť reklamu

Aj pod minuloročný rast ruského HDP sa podľa nej podpísali najmä štátne zákazky pre vojnou poháňaný zbrojársky priemysel. To však maskuje problémy krajiny, ktoré sa prejavujú v zhoršovaní životnej úrovne obyvateľstva.

Rusko podľa experta Viedenského inštitútu Vasilija Astrova vynaloží v tomto roku na zbrojenie a armádu bezmála 30 percent federálneho rozpočtu.

Očakáva sa, že v tomto roku hodnota týchto výdavkov stúpne až na šesť percent HDP. „Tieto peniaze by mohli pomôcť chudobnému obyvateľstvu. Rusko však pred vojnu na Ukrajine ide all-in,“ hodnotí analytik finančnej spoločnosti Portu Marek Malina.

2. Znamená deklarovaný rast, že ruská ekonomika je z najhoršieho vonku a západné sankcie nefungujú?

Nie. Rast ekonomiky založený napríklad na výrobe tankov, ktoré aj tak zničia obrancovia Ukrajiny, nie je podľa ekonómov dlhodobo udržateľný. Aj preto rakúski ekonómovia v tomto roku očakávajú rast ruského HDP len na úrovni 1,5 percenta.

SkryťVypnúť reklamu

„V skutočnosti sa v Rusku vytvorili dve paralelné ekonomiky. Tá vojnová zaznamenáva masívny rast, no tá civilná zažíva ťažké časy a je určite v recesii,“ myslí si Malina.

Na zraniteľnosť ruskej ekonomiky ukazuje vysoká úroková sadzba centrálnej banky, koncom vlaňajška bola na úrovni 16 percent. Na porovnanie, sadzba Európskej centrálnej banky (ECB) je 4,5 percenta.

Centrálna banka zvyčajne využíva vysoké sadzby na skrotenie inflácie. V Rusku napríklad v decembri podľa oficiálnych štatistík dosiahla 7,4 percenta, avšak podľa moskovského výskumného inštitútu Romir bola až 23-percentná.

V decembri Putinova vláda oznámila, že ruší dovozné clá na vajcia po tom, ako ceny základných potravín vzrástli o 40 percent. Ďalší príklad: napriek obrovským zásobám ropy vlani v Rusku stúpli ceny benzínu o takmer desať percent.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Vajcia a banány sa stali pre Putina strašiakom, Rusi prejedia už 38 percent príjmu Čítajte 

3. Môže Rusko nahradiť výpadky príjmov z vývozu ropy a plynu do Európy?

Iba čiastočne. Flotila tankerov, ktorú Kremeľ vytvoril, aby obišiel sankcie Západu, síce stále plávajú hlavne do Indie a Číny, ale Rusko predáva ropu a plyn za oveľa nižšie ceny ako v EÚ. Navyše, dostáva za ne čínske jüany a indické rupie, a nie svetovú menu, teda americké doláre a eurá.

Najmä pre plyn nemá Rusko stále také transportné kapacity do Číny ako do Európy. Stavba plynovodu trvá roky.

Zajíc tiež pripomína, že produkcia ropy v Rusku klesá. A časť z nej opäť spotrebúvajú ruské tanky na Ukrajine. Okrem toho, Ukrajinci v posledných týždňoch zasiahli viaceré ruské rafinérie, čo narúša ich výrobu.

Rusku nepomáha ani to, že ceny ropy a plynu na svetových trhoch v uplynulých mesiacoch klesali.

SkryťVypnúť reklamu

4. Ako rýchlo sa môže ruská vojnová ekonomika prehriať?

Po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu a pritvrdení západných sankcií sa predpovedalo, že ruská ekonomika skolabuje do pár mesiacov. To sa nestalo. Podľa rakúskych ekonómov však funguje na hranici svojich možností a vykazuje čoraz väčšie znaky prehriatia.

Navyše, Rusku chýbajú ľudia v priemysle, lebo sú na okupovaných územiach Ukrajiny. V roku 2023 Kremeľ mobilizoval pol milióna nových vojakov. Státisíce prevažne mladých ľudí utiekli do zahraničia.

„Vytvára to tlak na rast miezd, ktoré v Rusku ku koncu vlaňajška narástli medziročne o sedem až desať percent, čo prináša sekundárne inflačné tlaky,“ vysvetľuje analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.

S odchodom prevažne kvalifikovaných ľudí z Ruska súvisí aj nedostatok technológií. Tie sú tiež pod sankciami a budú Kremľu chýbať, či už pri ťažbe ropy, alebo v zbrojnom priemysle.

SkryťVypnúť reklamu

Sankcie sa podľa Zajíca prejavia v dlhodobom horizonte, pretože technológie bude Rusko nakupovať čoraz drahšie.

Súvisiaci článok Globalizácia sa končí. Slovensko by to malo využiť a byť Mexikom Európy (rozhovor) Čítajte 

5. Siahnu EÚ a USA na zmrazené ruské aktíva?

Je to citlivé politické rozhodnutie. Naklonené sú tomu viac USA než EÚ, kde panujú obavy zo súdnych sporov s ruskými firmami.

Európska únia a krajiny G7 po invázii Ruska na Ukrajinu zmrazili aktíva ruskej centrálnej banky v hodnote 300 miliárd eur. Zhabali aj majetky ruským oligarchom. Politici stále diskutujú, či tieto zdroje použiť na financovanie rekonštrukcie Ukrajiny.

„Využiť tieto peniaze hneď teraz bude ako splatenie ruských reparácií vopred,“ povedal napríklad britský minister zahraničia David Cameron.

Rusi sa vyhrážajú, že zažalujú akékoľvek zhabanie ich majetku a skonfiškujú majetok západných spoločností zmrazený v ruských bankách.

SkryťVypnúť reklamu

Kremeľ si so znárodnením či s nevýhodným núteným odpredajom európskych firiem ťažkú hlavu nerobí. Napríklad dánsky Carlsberg označil štátne prevzatie jeho ruského pivovaru Baltika za krádež. Firma uviedla, že ukončenie jej ruských aktivít bude znamenať odpisy za 1,33 miliardy eur.

6. Sme s Ruskom v ekonomickej vojne a kto ju môže vyhrať?

Ruská vojnová ekonomika podľa ekonómov dlhodobo nevydrží rásť a skôr či neskôr skolabuje. Putinov režim rekordným tempom míňa peniaze z Fondu národného blahobytu, čo je jeho hlavná rezerva, na krytie rozpočtových dier.

Západ môže uzbrojiť Rusko k ekonomickému kolapsu, ako to urobili USA so ZSSR v 80. rokoch, ale nebude to rýchly proces. „Je to beh na dlhú trať a bude to stáť peniaze aj Európu,“ myslí si Zajíc.

SkryťVypnúť reklamu

Výhodou EÚ a USA v tomto súboji podľa Malinu je, že ich ekonomická sila je neporovnateľne vyššia. Ekonomika EÚ je 7,5-krát väčšia a ekonomika USA dokonca 14-násobne väčšia než ruská.

„Ak Západ vytrvá vo vojenskej i ekonomickej podpore Ukrajiny, určite dokáže Rusko hospodársky uštvať,“ myslí si Malina. Ak chce Západ zvýšiť tlak na Rusko, mal by sa podľa neho zamerať na presadenie existujúcich sankcií a zvýšiť sankcie na ťažký priemysel.

Rusko

Súvisiace témy: Ekonomika
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (19. 5. 2025)
USD 1.119
AUD 1.746
CZK 24.936
JPY 163.050
CAD 1.564
GBP 0.843
HUF 403.050
PLN 4.260
CHF 0.938
SEK 10.933

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Kam smerujú peniaze bohatých?
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  7. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  8. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  1. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  2. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  3. Kam smerujú peniaze bohatých?
  4. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  6. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  8. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 913
  2. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 000
  3. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 5 980
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 867
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 893
  6. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 566
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 551
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 317
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 27 229
  2. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 15 714
  3. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 9 162
  4. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 8 778
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 8 250
  6. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 177
  7. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 7 461
  8. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 5 923
  1. Tupou Ceruzou: Krížovka
  2. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť?
  3. Roman Kebísek: Láska mladej Timravy k dvom bratom
  4. Radko Mačuha: Cintula chcel Fica zavraždiť, pretože chce Mier.
  5. Tupou Ceruzou: Za čiarou
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky
  7. Marian Nanias: Richard L. Garwin: Génius, ktorý formoval jadrovú éru a bránil mier.
  8. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Priemyselná výroba v Číne sa zvýšila napriek obchodnej vojne s USA.


TASR
Americký minister financií Scott Bessent.

Strategická neistota je vyjednávacia taktika, tvrdí minister.


TASR
Letisko M. R. Štefánika v Bratislave.

Letisková spoločnosť vlani skončila v zisku prvýkrát po 16 rokoch.


SITA
Nastaviť si druhý pilier je pre výnos dôležité.

V systéme sú už úspory za 17 miliárd eur.


97
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 27 229
  2. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 15 714
  3. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 9 162
  4. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 8 778
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 8 250
  6. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 177
  7. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 7 461
  8. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 5 923
  1. Tupou Ceruzou: Krížovka
  2. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť?
  3. Roman Kebísek: Láska mladej Timravy k dvom bratom
  4. Radko Mačuha: Cintula chcel Fica zavraždiť, pretože chce Mier.
  5. Tupou Ceruzou: Za čiarou
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky
  7. Marian Nanias: Richard L. Garwin: Génius, ktorý formoval jadrovú éru a bránil mier.
  8. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka.
SkryťZatvoriť reklamu