SME

Vytriezvenie z Applu. Buffett, Soros aj Gates sa zbavujú výrobcu iPhonov

Čo nakúpili a čomu už neveria známi miliardári.

George Soros.George Soros. (Zdroj: TASR/AP)

Po skončení každého štvrťroka musia manažéri veľkých hedžových fondov zverejniť takzvaný 13F Report. V ňom detailne opisujú, čo do svojich portfólií nakúpili a čo z nich predali. Vydávajú ho vždy 45 dní po skončení štvrťroku.

Pozreli sme sa na to, aké transakcie majú na konte veľké investičné skupiny v poslednom kvartáli vlaňajška, teda od októbra do decembra 2023.

V našom prehľade si všímame pozície Warrena Buffetta, Georgea Sorosa, Billa Gatesa, Billa Ackmana a Michaela Burryho.

Bill Gates vo veľkom odpredával

Kým v treťom kvartáli bola nadácia Bill & Melinda Gates Trust, ktorá spravuje majetok spoluzakladateľa Microsoftu, na nákupoch, v poslednom štvrťroku odpredávala 51 akciových titulov.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem technologických firiem ako Apple, Meta (Facebook), Amazon, Broadcom, Cisco či Alphabet (Google) sa zbavovala zbrojárskych spoločností Lockheed Martin a RTX či ropných korporácií Exxon a TotalEnergies.

Tie boli v portfóliu Gatesovej nadácie v zásade čiernymi ovcami, keďže sa už v minulosti zaviazala, že bude investovať najmä do firiem s udržateľným biznisovým modelom.

Manažéri nadácie odpredávali aj časť podielov vo firmách, ktoré mali v jej portfóliu najväčšie zastúpenie, ako sú investičná spoločnosť Berkshire Hathaway, Microsoft a výrobca traktorov John Deere.

Jedinou firmou, ktorú Gatesovci nakupovali, bolo Veralto, ktoré sa zaoberá výrobou zariadení na čistenie vody.

Warren Buffett verí ťažiarom ropy

Warren Buffett v závere roka nenakupoval žiadne nové akciové tituly, ale posilňoval pozície v ropných firmách Chevron a Occidental Petroleum (Oxy). Dôvodom je, že mu prinášajú solídne dividendy, pričom koncom roka zlacneli, preto využil situáciu.

SkryťVypnúť reklamu

Buffettov Berkshire Hathaway pritom od štvrtého kvartálu 2022 práve akcie Chevronu odpredával. Akcie Oxy zasa pravidelne prikupuje pri kurze okolo 57 dolárov. Oceňuje manažment firmy a jej potenciál. Vlastní ropné polia v Permskej panve na juhu USA, kde je spolu s Chevronom najväčším ťažiarom.

Súvisiaci článok Obrovský dlh a firma pred krachom. Buffett prekvapuje záujmom o ropný gigant Čítajte 

Treťou firmou, ktorej akcie legendárny investor dokúpil, je mediálna spoločnosť Sirius XM Holdings. Zameriava sa na satelitné a online služby.

Aj Buffett znižoval pozície v Appli, ktorý v jeho portfóliu dlhodobo dominuje. Ide síce „len“ o jedno percento jeho podielu, ale znamená to desať miliónov akcií. Pri predajnej cene 192 dolárov to predstavuje takmer dve miliardy dolárov.

Buffett znižoval pozície v Appli aj koncom roka 2020 (predal vtedy 57 miliónov akcií) a neskôr povedal, že to bola „pravdepodobne chyba“.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem toho Buffett odpredal tretinu pozície v spoločnosti Paramount, ktorá vlastní filmové štúdiá, streamovaciu službu Paramount+, televízie CBC, Showtime a detský TV kanál Nickelodeon.

Buffett výrazne, až o 77 percent, znížil tiež podiel vo výrobcovi počítačov a tlačiarní HP. Zbavil sa aj akcií stavebnej firmy Dr. Horton, investičnej spoločnosti Markel, brazílskeho fintechu StoneCo a poisťovne Global Life. Tie však v jeho portfóliu mali relatívne malé zastúpenie.

George Soros nakúpil problémovú banku

Pôvodom maďarský finančník, ktorého „obľubujú“ slovenskí konšpirátori v politike a na sociálnych sieťach, cez svoju spoločnosť Soros Fund Management v štvrtom kvartáli pridal do portfólia 47 nových akciových titulov.

Medzi najzaujímavejšie patrí nemecký výrobca obuvi Birkenstock, ktorý vstúpil na burzu v októbri. Jeho výrobky preslávili celebrity ako Justin Bieber a Kanye West.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem toho Sorosovi manažéri nakúpili akcie farmaceutických firiem Merck a Eli Lilly, ktorej hodnota rastie vďaka vývoju a predaju liekov proti obezite.

Portfólio rozšírili aj o nízkonákladovky JetBlue Airways, Spirit Airlines a Sun Country Airlines, zaujímavým prírastkom je tiež výrobca laboratórnych a zdravotníckych zariadení Avantor.

Soros bol aktívny aj v bankovom sektore. Vstúpil do KeyCorp a zvýšil pozíciu v regionálnej New York Community Bancorp, ktorej kurz sa po vykázaní obrovskej straty prepadol počas februára o 52 percent. Zatiaľ nie je možné overiť, či sa Soros Fund Management stihol jej akcií dovtedy zbaviť.

Najväčšou novou Sorosovou stávkou je však 78-miliónová investícia do ETF fondu , naviazaného na index S&P 500. Ďalšie milióny vložil do ETF iShares Russell 2000, ktorý kopíruje malé americké spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Na druhej strane, Soros koncom minulého roka úplne odpredal svoje akcie Applu a automobilky General Motors.

Znížil tiež pozície v čipovej spoločnosti Arm Holdings. Až 90 percent jej akcií vlastní japonská investičná skupina SoftBank, zvyšok vlani uvoľnila investorom, čo vyvolalo špekulatívne nákupy. Kurz akcií počas februára stúpol o vyše 80 percent, čo znamená, že Soros ich predajom koncom roka prišiel o potenciálne vysoký zisk.

Bill Ackman sa zbavoval časti predajcu tacos

Šéf investičnej spoločnosti Pershing Square Capital Management sa na Wall Street preslávil shortovaním (stávkami na pokles cien akcií), ako aj verejnou prezentáciou svojich investičných téz a názorov na trh.

Jeho fond v uplynulom kvartáli zvýšil pozíciu len v developerskej spoločnosti Howard Hughes Holdings.

SkryťVypnúť reklamu

Naopak, odpredával pozície v hotelovom reťazci Hilton, v hobby marketoch Lowe's a sieti rýchleho občerstvenia Chipotle Mexican Grill, ktorú preslávil jej tacos. U Ackmana má táto firma najväčšiu pozíciu.

Michael Burry investuje do Číny

Fond Scion Asset Management Michaela Burryho, ktorý v roku 2008 predpovedal kolaps amerického realitného trhu a vo filme Stávka na neistotu (Big Short) ho stvárnil Christian Bale, v uplynulom štvrťroku vo veľkom investoval v Číne.

Tamojší akciový trh je už dva roky v nemilosti globálnych investorov. Je extrémne lacný pre geopolitické riziká, pomalší rast a problémy v realitnom sektore.

Burry ide proti prúdu. Zvýšil podiely v e-commerce gigantoch JD.com a Alibaba, ktoré tvoria dvanásť percent jeho portfólia. Obe firmy pozvoľne klesajú a stále hľadajú cenové dno.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem nich nakúpil do portfólia 25 nových akciových titulov, zväčša firiem, ktoré prechádzajú ťažkým obdobím.

Zo známejších titulov ide o banku Citigroup, v ktorej prebieha reštrukturalizácia, predajcu autosúčiastok Advance Auto Parts, ktorý stráca podiel na trhu, a spoločnosť Warner Bros Discovery, ktorej streamovacia platforma Max (kedysi HBO) čelí konkurencii Netflixu a Apple TV+.

Na druhej strane, Burry odpredal pozície v ETF fonde iShares Semiconductor, ktorý kopíruje firmy v sektore polovodičov a umelej inteligencie.

Ray Dalio verí horúčke okolo Nvidie

Daliov investičný fond Bridgewater Associates stavil v závere roka na rast amerického trhu a nakúpil ETF fond iShares S&P 500. Na rozdiel od Buffetta a ďalších investorov nakúpil akcie Applu.

SkryťVypnúť reklamu

Vytvoril si tiež nové pozície v technologickej firme Oracle, staviteľovi telekomunikačnej infraštruktúry Crown Castle, banke Wells Fargo a aerolíniách Delta.

Okrem toho, Dalio zvýšil podiely vo farmafirme Johnson & Johnson, v kartovej spoločnosti Visa a v problémovej sieti lekární CVS Health. Verí tiež Mete (majiteľovi sociálnej siete Facebook), ktorej akcie od začiatku roka pridali 38 percent.

Prikupoval takisto akcie Nvidie, ktorá sa vezie na vlne nákupnej horúčky okolo umelej inteligencie. Akcie výrobcu jedinečných čipov od začiatku roka narástli o 50 percent.

Daliov fond, naopak, uzavrel pozície v Netflixe, firmách Thermo Fisher Scientific, Microchip Technology, Akamai Technologies a Constellation Energy. Predal tiež časť akcií v dividendových tituloch Procter & Gamble, Coca-Cola, McDonald’s, Costco a PepsiCo.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (30. 3. 2025)
USD 1.080
AUD 1.712
CZK 24.960
JPY 162.640
CAD 1.544
GBP 0.834
HUF 403.130
PLN 4.178
CHF 0.953
SEK 10.820

Komerčné články

  1. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  2. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  3. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  5. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  6. eFleet Day 2025: Poznáme program a prezentujúcich
  7. S Kauflandom môže pomôcť každý, štartuje zbierka potravín
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom
  1. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  2. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  3. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  4. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  5. Knižnice získavajú novú príležitosť
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 381
  2. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 218
  3. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 551
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 805
  5. Ísť do kúpeľov je IN 4 793
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 787
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 573
  8. Vypite bar s ministrom, teraz za polovičnú cenu 4 432
  1. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  2. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  3. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  4. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  5. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  6. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  7. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  8. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 48 105
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 41 185
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 21 573
  4. Janka Bittó Cigániková: Pán Fico, nemajte strach! My na vašu úroveň neklesneme 19 373
  5. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 7 872
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 7 169
  7. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 6 699
  8. Richard Vilkus: Keď vládnu burani, päťkári a Samuel Migaľ. 6 127
  1. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  2. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  3. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  4. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  5. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
  6. Radko Mačuha: Ficovi zdochla koza a preto Slovensku zdochne celé stádo.
  7. Tupou Ceruzou: Žandári
  8. Tupou Ceruzou: Mimoriadna situácia
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Opatrenia v obci Baka, kde sa objavilo ochorenie slintačka a krívačka.

Profesorka vysvetľuje ochorenie slintačka a krívačka.


54
Nakládka nových áut na termináli Port Newark v Newarku.

Trump uvalil 25-percentné clá na vozidlá vyrobené mimo USA.


SITA 28
Robotníci pracujú na stavenisku mosta v indickom Ahmedabade.

Krajiny dospeli k významnému zblíženiu kontúr obchodnej dohody.


TASR
Ilustračné foto.

Nový zákon má významne znížiť administratívu a zjednodušiť proces povoľovania.


TASR 2
  1. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  2. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  3. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  4. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  5. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  6. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  7. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  8. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 48 105
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 41 185
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 21 573
  4. Janka Bittó Cigániková: Pán Fico, nemajte strach! My na vašu úroveň neklesneme 19 373
  5. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 7 872
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 7 169
  7. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 6 699
  8. Richard Vilkus: Keď vládnu burani, päťkári a Samuel Migaľ. 6 127
  1. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  2. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  3. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  4. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  5. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
  6. Radko Mačuha: Ficovi zdochla koza a preto Slovensku zdochne celé stádo.
  7. Tupou Ceruzou: Žandári
  8. Tupou Ceruzou: Mimoriadna situácia
SkryťZatvoriť reklamu