Piešťanská firma Zippa by tento rok mohla osláviť okrúhle výročie. V lete to totiž bude tridsať rokov od jej oficiálneho založenia. V Piešťanoch však oslavovať nebudú. Dodávateľ betónových panelov totiž skončil v konkurze.
Trpezlivosť došla daniarom, ktorí sa už nechceli pozerať na narastajúce nedoplatky. Príbeh skrachovanej firmy má však nečakané pokračovanie. A dopláca naň daňový poplatník.

Produkty z betónu
Keď si otvoríte oficiálnu stránku spoločnosti Zippa, vybehne na vás reklamný slogan: „Žiadaný obchodný partner v oblasti stavebníctva“.
Firma sa chváli tým, že má na svojom konte už viac ako tisíc spokojných zákazníkov. Ponúka vraj najmodernejšie technológie, vysokú schopnosť reflektovať na požiadavky a širokú škálu produktov.
Od reklamných sloganov však prejdime k faktom. Firma vznikla v roku 1994 a špecializovala sa na produkciu výrobkov z betónu. Od začiatku dodnes mala rovnakých majiteľov. Hlavným predstaviteľom eseročky bol Igor Kirka, ktorý zastával funkciu konateľa.
Tržby firmy sa v poslednom desaťročí pohybovali okolo úrovne 1,3 milióna eur. Aj napriek tomu, že išlo o pomerne malú firmu, všimli si ju aj médiá. Napríklad v roku 2009 firma pre Hospodárske noviny komentovala situáciu v priemysle.
„S minulým rokom, ktorý bol extrémne silný, sa to síce stále nedá porovnať, práce nám však od marca pribúda. V posledných týždňoch to vyzerá, akoby sa ľudia prebrali,“ hovoril pre Hospodárske noviny konateľ Igor Kirka.
Zamestnanci bez výplat
Ďalšia zmienka v novinách už vyzerala pre firmu oveľa horšie. Nový Čas v roku 2013 priniesol informáciu, že firma neplatí zamestnancom.
„Do práce chodíme, no stále pracujeme zadarmo. Už sa to nedá vydržať. Riaditeľ firmy nám tretí mesiac sľubuje, že peniaze dostaneme, no stále nič,“ hovoril pre denník jeden z nespokojných zamestnancov.
Niektorí mali pre nevyplatené mzdy existenčné problémy. Konateľ sa však dušoval, že problémy vyrieši. „Je mi to veľmi ľúto, no firmy, ktorým sme dali materiál, nám doteraz nezaplatili, a tak ja nemám na mzdy,“ konštatoval Kirka.
Článok o neplatení vyšiel v marci, v júni sa firma obrátila na súdy a požiadala o reštrukturalizáciu. Medzi veriteľmi sa objavili spoločnosti ako Považská cementáreň, HVP Invest či Imbex Invest. Vedenie podniku však veriteľov dokázalo presvedčiť a tí jej ozdravný plán schválili.
Schválenie plánu bola jedna vec, hospodárenie v ďalších rokoch vec druhá. Od roku 2013 firma ani raz nezakončila rok v zisku. V rokoch 2013 až 2022 vykázala kumulatívnu stratu vyše 1,9 milióna eur.
Pozitívne zmeny neboli viditeľné ani v kolónke EBITDA, ktorá hovorí o výsledku hospodárenia pred odpočítaním úrokov, daní a odpisov. Firma dokázala byť v tomto smere v pluse len počas rokov 2014 a 2015.
V konkurze
Ako dokázala s takými číslami hospodárenia prežiť? Čo-to naznačuje vývoj dlhov a nedoplatkov voči štátnym inštitúciám a zdravotným poisťovniam. Dlhy neklesli ani po tom, čo firme schválili ozdravný plán, naopak, celkové zadlženie rástlo.
Kým na začiatku roka 2016 dosiahli dlhy spoločnosti voči daniarom a poisťovniam 66-tisíc eur, na začiatku roka 2019 už podľa portálu Finstat prekročili hranicu 700-tisíc eur. Podľa týchto ukazovateľov firma prežívala tak, že neplatila štátu.
V roku 2022 síce nedoplatky klesli, v priebehu minulého roka však začali opäť rásť. A to pomerne dramaticky. Na začiatku roka sa pohybovali na úrovni 400-tisíc eur, na konci boli už o 300-tisíc eur vyššie.
Už v septembri minulého roka došla trpezlivosť Daňovému úradu Trnava. Ten sa obrátil na súd a požiadal o vyhlásenie konkurzu spoločnosti. Len pre lepšiu predstavu, na konci roka 2022 zamestnávala firma 26 zamestnancov.
Konkurz bol nakoniec vyhlásený začiatkom februára tohto roka. Medzi veriteľmi sú aj štátne inštitúcie. Už teraz môžeme hovoriť o tom, že ich požiadavky zostanú neuspokojené. Podľa účtovnej závierky z roku 2022 mala firma majetok v hodnote zhruba 518-tisíc eur. Viac ako polovicu z tejto hodnoty tvoril materiál.
Na strane druhej, len daniari evidujú pri firme daňový nedoplatok takmer 460-tisíc eur. Na zozname dlžníkov má firmu aj Sociálna poisťovňa, ktorá pri nej vedie dlh na sociálnom poistení vyše 200-tisíc eur.

Príbeh značky pokračuje
INDEX sa spojil s konateľom spoločnosti Igorom Kirkom. Na otázku, prečo firma skončila v konkurze, nechcel odpovedať. A nechcel sa vyjadriť ani k firme s názvom Zippa PN. Práve táto spoločnosť dáva celému príbehu zaujímavý zvrat.
V marci minulého roka sa totiž Igor Kirka stal jediným majiteľom spoločnosti GHL Consulting. Tú hneď premenoval na Zippa PN. E-mailová adresa na túto spoločnosť je pritom totožná s tou, ktorú uvádzali aj na stránke pôvodného výrobcu. Ani k tejto skutočnosti sa konateľ nechcel vyjadrovať.
V praxi to znamená, že značka s tridsaťročnými skúsenosťami pokračuje pod Kirkovým vedením ďalej. Že pôvodná firma zanechala dlhy vyše 700-tisíc eur? Na Slovensku sa takéto prípady stávajú. A nie je ich málo.