Máte voľný balík peňazí a rozmýšľate, že ho investujete do dlhopisov? Pridlho už váhať nemôžete.
"Už v druhom kvartáli tohto roka by mali centrálne banky postupne znižovať sadzby. Atraktivita dlhopisov a ich potenciálny výnos sa začnú znižovať," upozorňuje Dominik Hapl, portfólio manažér v Across Private Investments.
Hovorí, že dlhopisy majú aktuálne vyššie výnosy ako v poslednej dekáde hlavne preto, že centrálne banky zvyšovali úroky. To zvýšilo sadzby na pôžičkách aj na dlhopisoch pre investorov.
"Investor si tak dnes stále môže zafixovať vyšší výnos na dlhšie obdobie. A tým poberať vyššie úroky za to, že sa dočasne vzdáva nakladania s peniazmi - požičiava ich," vysvetlil.

Koľko zarobíte
Hapl tvrdí, že na dlhopisovom trhu sa dnes dá získať päť až osem percent ročne, v závislosti od toho, kto vydáva dlhopis, a od podstupovaného rizika. Treba si však spraviť domácu úlohu a dôkladne preskúmať, komu peniaze poskytujete. Či je to štát, alebo korporácia, a z čoho vytvorí budúce výnosy a splatí dlhopisy.
"Preferujeme zásadu obozretnosti, čo znamená, že by všetok finančný majetok nemal skončiť len v jednej investícii. A je jedno, či ide o korporátny dlhopis, alebo akciu," hovorí Hapl.
Ak zvažujete investíciu do dlhopisov, expert odporúča kombináciu trhových ETF, ktoré sú široko diverzifikované, a k tomu ako doplnok korporátny dlhopis.
Je to bezpečné?
"Investícia do dlhopisov je taká bezpečná, akú finančnú silu má subjekt, ktorému ste požičali peniaze," vraví Maroš Ďurik, Wealth Management Director vo WOOD & Company. A dodáva, že najbezpečnejšia je investícia do štátnych dlhopisov, v našom regióne sú to nemecké štátne dlhopisy.
Na slovenskom trhu prináša pomerne rozšírené investovanie do korporátnych dlhopisov rôznu miera rizika.
"Platí, že nie je dlhopis ako dlhopis. Typický korporátny dlhopis na slovenskom trhu nie je veľmi likvidný a k peniazom sa investor zvyčajne dostane až pri jeho splatnosti. Odchod z tohto typu dlhopisu pred splatnosťou môže byť spojený s nákladmi, ktoré v konečnom dôsledku znižujú výnos investora," upozorňuje Ďurik.

Rozložte riziko
Hapl z Acrossu tvrdí, že slovenské korporátne dlhopisy sa často nepreceňujú na dennej báze a len sa pripočítava úrokový výnos. To znamená, že investícia nekolíše ako v prípade trhových ETF. Na korporátnom dlhopise sa dá fixne viac zarobiť, ale zároveň podstupujete aj vyššie riziko.
"Ak máte ETF, ktoré má v sebe stovky až tisícky štátnych či korporátnych dlhopisov, bezpečnosť je vysoká. Určite nezbankrotujú všetky dlhopisy v danom fonde," konštatuje Hapl.
Ak máte iba jeden korporátny dlhopis a ten tvorí všetok váš finančný majetok, podstupujete vysokú koncentráciu rizika.

"Nemusí sa stať nič zlé, no v prípade, že firma, ktorej ste požičali, zbankrotuje, vráti sa vám len časť peňazí po predaji aktív predmetnej firmy. Čiže je dobré vedieť aj to, akým majetkom a aktívami daná firma disponuje," radí.
Najlepšie v eurách
Bežný investor by sa mal podľa Ďurika zamerať na dlhopisové fondy alebo ETF, ktoré sú v eurách. Investovanie v cudzej mene znamená, že na hodnotu investície bude mať vplyv aj kurz cudzej meny voči euru. Ak bude cudzia mena oslabovať, hodnota investície do dlhopisu v eurách bude klesať a naopak.
"Práve oslabovanie cudzej meny oproti euru môže priniesť viaceré nepríjemné prekvapenia. Vedeli by o tom rozprávať investori, ktorí investovali do dlhopisov v tureckej líre alebo maďarskom forinte," hovorí Ďurik.
Investovanie do dlhopisov konkrétnej firmy je podľa neho určené pre skúsenejších investorov, ktorí si vedia urobiť "skúšku správnosti", alebo sa môžu spoľahnúť na integritu a profesionalitu investičného poradcu.
Skúška správnosti
Na aké otázky by ste si mali odpovedať, než investujete do dlhopisu:
- Investuje do dlhopisu aj ten, kto vám ho ponúka?
- Smeruje dlhopis na konkrétny projekt: je jasný účel použitia peňazí z emisie dlhopisov, je projekt relatívne samostatný od ostatných aktív emitentovej skupiny?
- Aký je fundament projektu a jeho schopnosť generovať výnos - dlhopis je len "nosič", dôležité je, čo je vnútri?
- Urobili ste si dôkladnú finančnú analýzu projektu a emitenta: toho, kto cenný papier vydáva?
- Kto si požičiava vaše peniaze: akú má povesť, ako je na projekte zainteresovaný? Pozor na argument, že emitent doposiaľ splatil všetky svoje dlhy – dôležité je, z akých to bolo zdrojov, či to nebolo zo zdrojov iných investorov a podobne.
- Aký je plán A: aké sú finančné toky z projektu, budú realisticky stačiť na vyplatenie kupónov a istiny?
- Aký je plán B: ak nie sú finančné toky z projektu dostatočne silné, ako je pravdepodobné (re)financovanie projektu pri splatnosti, kto to bude – banka, nová emisia dlhopisov, predaj projektu a pod. a za akých podmienok)?
- Aký je plán C: ako je dlhopis zabezpečený – aké je ručenie, projektové aktíva a pod.?
Zdroj: Maroš Ďurik, Wealth Management Director, WOOD & Company