Pre podielové fondy nemusíte chodiť ďaleko. Investičné sporenie si viete vo viacerých bankách zriadiť jednoducho cez bankovú aplikáciu.
Fondy vyberajte podľa toho, ako dlho úspory nebudete potrebovať a tiež, ako dobre zvládnete prípadné výkyvy na trhoch. Zabudnúť by ste nemali ani na informácie o vstupných a výstupných poplatkoch.
Daňovú úľavu, ktorú pre tento typ investície schválila úradnícka vláda Ľudovíta Ódora, nový kabinet Roberta Fica na konci minulého roka zrušil. Naďalej teda musíte rátať s tým, že štát si z vašich výnosov odhryzne 19-percentnú daň. Na rozdiel od tzv. ETF, kde je investor po roku od dane oslobodený.

Medzi podielovými fondmi kraľujú na slovenskom trhu tie zmiešané. Realitným podielovým fondom patrí druhá priečka.
Koľko môžete na realitách zarobiť bez toho, aby ste ich priamo vlastnili, a ako dlho by ste na úspory nemali siahať?
Čo sa v článku dozviete
- Ak sa rozhodnem pre investíciu do realitných podielových fondov, ako dlho by som ju mal držať? S akým priemerným ročným zhodnotením môžem počítať?
- Nie je investícia do realitných fondov príliš riziková? Ak som skôr opatrný, do akých fondov by som mal investovať úspory?
- Ak by som si kupoval realitné fondy, má zmysel zamerať sa na niektorú konkrétnu oblasť – sú niektoré fondy bezpečnejšie, prípadne vedia s nízkym rizikom zarobiť viac? Ako si mám vybrať?
Na otázky o realitných fondoch odpovedajú Maroš Ďurik, Wealth Management Director z WOOD & Company, a Dominik Hapl, portfólio manažér v Across Private Investments.