BRATISLAVA. Vyhlášku týkajúcu sa prerozdeľovania finančných prostriedkov na zdravotnú starostlivosť na rok 2024 skritizovali v rámci medzirezortného pripomienkového konania zdravotné poisťovne aj zástupcovia poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.
Poukazujú najmä na nedostatočné financovanie ambulantného sektora.
"Nemôžeme súhlasiť s objemom zdrojov určených pre ambulantný sektor. Návrh vyhlášky, aplikujúc ho do zmluvných vzťahov so zdravotnými poisťovňami, bude pre ambulantný sektor v roku 2024 v praxi znamenať, že zdravotné poisťovne ponúknu poskytovateľom minimálne zvýšenie, resp. neponúknu žiadne zvýšenie; nie je vylúčená situácia, že dôjde aj k zníženiu úhrad," upozornila Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR.
Ambulancie na pokraji existencie
Spolu s Republikovou úniou zamestnávateľov podotkli, že ambulancie nielen nedostali žiadne prostriedky na rozvoj, ale nemajú pokrytý ani prirodzený nárast. Môže to podľa nich viesť k znižovaniu reálnych miezd v ambulantnom sektore.
"Je tak nevyhnutné počítať s razantným zvýšením poplatkov v ambulantnom sektore z dôvodu udržateľnosti jeho prevádzky a v niektorých regiónoch dokonca ich samotnej existencie," uviedla únia zamestnávateľov.
Skritizovala aj aktuálnu výšku platby za poistencov štátu. "Je absolútne nedostatočná, pričom už v roku 2024 mala byť na úrovni 6,2 percenta," poznamenala únia.
Predĺžia sa čakacie lehoty
Asociácia súkromných lekárov SR podotkla, že z porovnania odhadovanej skutočnosti roku 2023 s návrhom pre rok 2024 vyplýva, že vo všetkých segmentoch ambulantného sektora dochádza k medziročnému poklesu. Upozorňuje, že na diskriminačný postoj voči ambulantnému sektoru doplatia pacienti.
"Budú musieť čeliť ďalšiemu predlžovaniu čakacích lehôt a plošnému zavádzaniu poplatkov a problémom v diagnostike," vysvetlil Marián Šóth, prezident asociácie súkromných lekárov.

Súkromná Union zdravotná poisťovňa (ZP) upozornila, že nedostatočné zdroje budú vytvárať neprimeraný tlak na zdravotné poisťovne.
"Návrh vyhlášky núti Union ZP hradiť výdavky za (ústavnú) zdravotnú starostlivosť, ktorú naši poistenci v takej miere nečerpajú, a naopak neumožňuje nám platiť za ten typ (ambulantnej) zdravotnej starostlivosti, ktorú naši poistenci potrebujú a čerpajú vo vyššej miere," vysvetlila.
Spolu so súkromnou zdravotnou poisťovňou Dôvera kritizujú aj rozdelenie výdavkov na ústavnú starostlivosť podľa podielu na Case Mix Indexe.
Katalóg výkonov úspory neprinesie
Dofinancovanie ambulantnej sféry dodatočnými zdrojmi vo výške 100 miliónov eur je podľa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení podmienené nereálnymi očakávaniami. Financie majú priniesť úsporné opatrenia i zavedenie nového katalógu výkonov. Jeho zavedenie v plnom rozsahu podľa asociácie nemožno očakávať v roku 2024.
Republiková únia zamestnávateľov zároveň upozornila, že nový katalóg úsporu neprinesie. "Ide o novú definíciu výkonov a ich nové nacenenie, ktoré bude prirodzene vyššie ako už existujúce," ozrejmila.
Výdavky na lieky budú vyššie
Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) a Dôvera takisto očakávajú, že výdavky na lieky budú v roku 2024 vyššie, než predpokladá vyhláška, a bude potrebné dofinancovanie sektora.

"Ak sa nenaplnia úsporné opatrenia, najmä v oblasti liekov, z dôvodu, že ministerstvo zdravotníctva neprijme príslušné legislatívne alebo regulačné rozhodnutia (najmä v oblasti liekov a zdravotníckych pomôcok), bude nevyhnutné dofinancovanie," doplnila Union zdravotná poisťovňa.
VšZP zároveň žiada pozastaviť proces kategorizácie nových liekov a podpis nových MEA zmlúv minimálne v prvom kvartáli tohto roka.
Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb upozorňuje, že programová vyhláška v tomto znení je byrokratickým nástrojom, ktorý zasahuje do kontrahovania poskytovanej zdravotnej starostlivosti, pričom neberie do úvahy zabezpečenie adekvátnych podmienok pre personál.
"Ak ministerstvo nevezme do úvahy pripomienky odborového zväzu a nevyčlení dostatočné finančné zdroje pre nemocnice v tomto roku, môžeme očakávať vážne sociálne nepokoje medzi zamestnancami nemocníc, ktoré by mohli vážne ohroziť kontinuitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti," dodáva Anton Szalay, predseda odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb.
Vyhlášku k prerozdeleniu financií pre zdravotníctvo na tento rok predložilo ministerstvo zdravotníctva do medzirezortného pripomienkového konania začiatkom februára. Účinná by mohla byť podľa neho od marca.