Ak kladiete dôraz na kvalitu, siahate zrejme aj po prémiových produktoch. Prémiovú šunku si doprajete pre vyšší podiel mäsa, prémiovú kávu pre kvalitné odrody či spôsob praženia.
Ak vlastníte automobil prémiovej značky, tiež zrejme očakávate nielen prestížne logo na kapote, ale aj vyššiu mieru komfortu, lepšie jazdné vlastnosti či spracovanie interiéru.
A ak aj prémiové auto nevlastníte, môžete za drobný príplatok svoje auto premeniť na trhača asfaltu niektorým z prémiových palív, ktoré takmer každá pumpa ponúka. Vraj ním vyčistíte zanesený palivový systém (od bežného paliva, ktoré natankujete pri rovnakom stojane), znížite spotrebu, zvýšite výkon.
V čom je teda háčik?
Tieto super vlastnosti nie sú overiteľné. A do veľkej miery tak môžu byť viac excelentným produktom marketingových, a nie vývojárskych oddelení výrobcov pohonných látok.

Keď sme sa na ne pýtali sietí čerpacích staníc, neodpovedali buď vôbec, alebo vyhýbavo. Aj to, koľko prémiového benzínu a prémiovej nafty predávajú, označili za obchodné tajomstvo.
Aké zloženie či vlastnosti by malo mať prémiové palivo? Nikto nevie, nie je to definované. Každý tak pod týmto pojmom môže predávať, čo chce.
Spoločným menovateľom je asi len to, že tieto benzíny a nafty obsahujú vyšší podiel aditív. Či dokážu výrazne pomáhať jazdným vlastnostiam, či zdraviu vášho motora, to sa už nedozviete.
Ako je to vôbec možné? Veď predsa niekto musel niekedy nezávisle otestovať, či palivá, ktoré stoja o desiatky centov na liter viac a o ktorých sa predajcovia vyjadrujú v superlatívoch, naozaj prinášajú želané benefity. No, nemusel. Dlhodobé vedecké štúdie neexistujú a testovania, na ktoré sa výrobcovia palív odvolávajú, platia oni sami.
A aj keď si prečítate informácie o vlastnostiach prémiových palív na ich webových stránkach, zistíte, že sú plné hviezdičiek a poznámok pod čiarou. Vždy všetko závisí od podmienok, štýlu jazdy či veku vozidla.
Oplatí sa ich teda tankovať? Odpoveď sme hľadali v titulkovej téme marcového vydania mesačníka INDEX.
Odpovede na otázky o prémiových palivách pritom nie sú jediné, ktoré držia firmy v šuplíku s nápisom Prísne tajné. Ani o pôvode palív, ktoré čerpacie stanice predávajú motoristom, až tak rady nerozprávajú.
Dopátrať sa napríklad, odkiaľ pochádzajú bežné palivá na slovenských pumpách OMV, je v podstate nesplniteľná misia. Pri ostatných značkách sa nám to však podarilo, prehľad najväčších čerpačiek s dátami, ako sa im darí, nájdete tiež v marcovom INDEXE.
Samozrejme, každý môže v medziach zákona predávať, čo chce. Najmä, ak je po jeho produkte dostatočný dopyt. Otázne je, či nie je sčasti vyvolaný umelo, čiže nedostatkom kvalitných informácií.
No kým si prémiové palivá udržia svoju dávku mýtickosti, budú sa predávať. Veď vyčistiť si motor od usadenín chce každý. Aspoň raz za čas. A ak aj nič nevyčistia, určite mu neuškodia...
