V posledných rokoch Slovensko zažíva boom bezdotykových ručných autoumyvární. Šofér si tam môže umyť auto sám, a má pocit, že je to aj lacnejšie, šetrnejšie a rýchlejšie. Realita môže byť iná.
„Niektoré bezdotykové autoumyvárne používajú mikroprášok, ktorý je abrazívny, čiže dochádza k oteru na povrchu auta a môžu nastať mikropoškodenia laku,“ vysvetľuje spolumajiteľ siete čerpačiek TAM Marián Tóth. Prevádzkuje aj štrnásť autoumyvární rôzneho typu, samoobslužných aj portálových kefových.
Podľa neho došlo k zlepšeniu kefových autoumyvární, pretože používajú kefy z odľahčeného vlákna. „Verím, že klienti sa k nim časom vrátia, lebo sú veľmi šetrné k laku,“ hovor pre INDEX Marián TÓTH.
V rozhovore sa dočítate:
- Prečo sú bezdotykové autoumyvárne lepšie a v čom rizikovejšie než kefové,
- či môže aktívna pena poškodiť povrch auta,
- prečo je riziko umývať auto v zime?
Prečo v posledných rokoch nastal boom bezdotykových autoumyvární?
Stavili na dobrý marketing, že si auto umyjete bez dotyku, čím sa nepoškodí lak. Populárne sú aj medzi poľovníkmi, ktorí v nich dokážu veľmi rýchlo opláchnuť auto od hrubého blata. Takto zašpinené auto do portálovej umyvárne nepustia buď vôbec, alebo len s extra poplatkom, ktorý zahŕňa ručné vysokotlakové predumytie.
Kto sú v tomto podnikaní najväčší hráči?
V portálových umývačkách je to Slovnaft, ktorý ich má pri svojich pumpách. V bezdotykových je silná sieť Penový raj, má asi dvadsať prevádzok. Ostatní sú skôr lokálni hráči.
V bezdotykových umývačkách sa auto umýva pod vysokým tlakom vody z trysky. Nepoškodí sa pritom lak?
Ako kedy. Niektoré používajú mikroprášok, ktorý je abrazívny, čiže k oteru na povrchu auta dochádza a môžu nastať mikropoškodenia laku. Človek na to príde až po čase.

Hitom je aj aktívna pena, ktorá sa používa v kefových aj bezdotykových umývačkách. Nepoškodzuje lak či jeho ochrannú vrstvu?
Niektorá aktívna pena má vysokú hodnotu pH (od 11 do 13 - pozn. red.), čo znamená, že je silne zásaditá. Preto môže poškodiť ozdobné chrómové či hliníkové časti auta, ale aj disky na pneumatikách. Môže na nich napríklad zanechať matné fľaky.
Traduje sa, že lak výrazne poškodzujú kefové umývačky. Je to tak?
Došlo k zlepšeniu v tom, že sa používajú kefy z odľahčeného vlákna. Tie sú lepšie ako pôvodné z umelého silónu, ale majú tiež nedostatky.
Najmä v lete autá na seba naberú z asfaltu časti bitúmenu, ktoré sa môžu preniesť na kefy a poškodiť lak. Dá sa tomu predísť tak, že auto pred umytím ochladíte. My to v našich umývačkách robíme pomocou predumytia.
Sú ručné samoobslužné bezdotykové umývačky lacnejšie než kefové?
Použitie samoobslužnej autoumývačky stojí obvykle 50 centov za jeden cyklus. Ak chcete auto len rýchlo opláchnuť od hrubej špiny, môže byť cenovo výhodnejšia.
Avšak na dôkladné umytie auta, vrátane voskovania a sušenia, pravdepodobne miniete viac peňazí, než by ste zaplatili za štandardný program v portálovej autoumyvárni.
Na kompletnú starostlivosť o auto v samoobslužnej umývačke obvykle nie je dosť času. Rozhodnutie závisí od preferencií majiteľa auta. Ak chcete vozidlo dôkladne umyť, mali by ste zvoliť komplexnejšiu službu s použitím kief.
Kam odtekajú saponáty z umývania? Recyklujete vodu?
My použitú vodu čiastočne recyklujeme. Recyklovaná voda sa používa na hrubé predumytie a oplach pred voskovaním. Máme aj čistiarne odpadových vôd a odlučovače ropných látok.
Takže voda nejde do kanalizácie?
Použitá voda najprv prejde cez deemulgačnú čistiareň. Potom časť ide do kanalizácie a časť sa zrecykluje.
Pri aktívnej pene sa odpad tiež čistí, ale isté chemické látky a penivosť tam môžu ostať, prípadne hodnota pH môže v čistiarni narobiť problémy. Pri použití šampónu sa dá voda lepšie vyčistiť, aby sa mohla opätovne používať.
Pena sa tvorí aj pri použití šampónu, ale v menšej miere a nie je trvalého charakteru. To je vhodnejšie pre recyklačný systém odpadových vôd. Preto preferujeme klasické saponáty od tradičných dodávateľov.

Aké nevýhody majú vonkajšie bezdotykové autoumyvárne oproti zastrešeným kefovým z pohľadu prevádzkovateľa?
Ich veľkou nevýhodou je, že v nich musíte nonstop udržiavať prietok vody, lebo inak by mohla v zime voda v hadiciach a tryskách v ručnej pištoli zamrznúť.
Navyše, voda kvapká aj na plochu a aj tam môže zamrznúť. Takže kto plochu nevykuruje, musí prevádzku v tuhej zime zavrieť, lebo inak by to bolo drahé.
V Maďarsku som videl, že umývačky vykurujú. Či sa im to oplatí aj pri drahých energiách, je otázne. Nám sa vykurovať neoplatí. Pri teplote pod sedem stupňov nad nulou ani saponát, ani aktívna pena nefungujú poriadne pre svoje fyzikálne a chemické vlastnosti.
Ak by ste rozširovali sieť autoumyvární tak skôr o kefové pod strechou?
Určite. Verím, že klienti sa k nim časom vrátia, lebo sú už veľmi šetrné k laku. Navyše, nemajú problém s mrazom, lebo sú vnútri vykurované.
V samoobslužných autoumyvárňach sa zvyčajne platí kartou, ale napríklad v prevádzke pri Tlmačoch nemáte platobný terminál. Funguje na mince?
Nie, na žetóny, ktoré dostávate za tankovanie. V budúcnosti tam chceme umožniť aj platbu kartou.

Prevádzkujete aj sieť samoobslužných čerpacích staníc, platiť sa na nich dá len kartou. Osvedčilo sa to?
Áno, i keď občas máme reklamácie, že platba neprebehla načas, alebo že banka zadržala platbu aj dlhšie ako jeden deň. Ľudia čakajú, že depozit bude odblokovaný za niekoľko sekúnd.
Oplatí sa mať čerpacie stanice, ktoré nepredávajú doplnkový tovar?
Áno, palivo je na pumpách stále základný biznis. Ale v budúcnosti chceme mať na samoobslužných pumpách aj predajné automaty.
Na bagety a nápoje?
Nechceme mať na pumpe štyri rôzne automaty, ale skôr malé samoobslužné obchody s potravinami či nápojmi. Plánujeme vytvoriť oddelenú časť prevádzky, ktorá pustí zákazníkov dnu. Naše samoobslužné čerpacie stanice tak boli navrhnuté.
Nedávno vám Protimonopolný úrad schválil kúpu konkurenčnej siete púmp Tanker. Prečo ste ju kúpili?
Máme dlhodobé obchodné vzťahy, z ktorých vyplynuli aj určité obchodné záväzky Tankeru. Jeho majiteľ sa rozhodol nepokračovať v biznise s čerpacími stanicami a hľadal investora, čo sa mu nepodarilo. TAM preto preberie sieť čerpacích staníc Tanker a v súvislosti s tým sa urovnajú aj finančné vzťahy medzi nami.
Premenujú sa čerpačky Tanker na TAM?
Nie v blízkom čase. Značka Tanker je na trhu známa, takže ju nechceme nahradiť. Skôr zjednotíme naše logá, ktoré môžu fungovať istý čas popri sebe.
Chcete konkurovať najväčším sieťam ako Slovnaft či Orlen?
Dokopy budeme mať po akvizícii takmer 50 čerpacích staníc, takže na veľkých hráčov sa nedotiahneme, ale budeme šestkou na trhu.

Marián Tóth
Od roku 1996 podniká v doprave, s manželkou vlastní firmu T a M trans spedition. Od roku 2004 rozšíril podnikanie o sieť čerpacích staníc TAM a neskôr pridal autoumývačky.