Úhlavným nepriateľom Európskej centrálnej banky (ECB) je dlhodobo bitcoin. Najznámejšiu kryptomenu ECB často kritizuje a podceňuje ju, čo je na inštitúciu, ktorá váži každé slovo, až prekvapujúce.
Kým Americká komisia pre cenné papiere a burzy v januári po dlhom otáľaní schválila bitcoinové ETF fondy pre bežných investorov (sú dostupné aj pre slovenských investorov u brokerov), ECB sa akýmkoľvek ústupkom voči kryptomenám tvrdohlavo bráni.
Naopak zbrojí do protiofenzívy. Tento týždeň sa obula do bitcoinu, o ktorom hovorí, že predstavuje riziko pre spoločnosť a jeho ťažba zaťažuje životné prostredie. Je to vraj živná pôda pre manipulácie a čiernu ekonomiku.
Špekulatívna bublina
Bitcoin je tŕňom v oku ECB už vyše desať rokov. V roku 2015 ECB varovala najmä pred jeho volatilitou a rizikami špekulácií.
V roku 2017 člen Výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB) Yves Mersch povedal, že bitcoin predstavuje nebezpečenstvo pre finančnú stabilitu a dodal, že ide o „špekulatívnu módnu bublinu“. Bolo to v čase, keď cena bitcoinu v priebehu júna až decembra 2017 vystrelila z úrovní 2600 na 15-tisíc dolárov (následne sa prepadla).

„Pokiaľ ide o jednotlivých investorov, každý má slobodu riskovať. Potom však nemôže, keď sa mu niečo nepodarí, prísť za nami s tým, že sme to mali zakázať a ochrániť ho samého pred sebou,“ povedal Mersch.
Šéfka ECB Christine Lagardeová v roku 2021 povedala, že bitcoin treba regulovať a je to „zábavný biznis“.
V októbri 2022 zas ECB reagovala na vývoj ceny bitcoinu, ktorý spadol z úrovní 64-tisíc dolárov až na 16-tisíc, slovami, že ide o „posledný výdych bitcoinu, kým sa stane nepodstatným“. Po vydaní tohto blogu sa bitcoin odrazil od cenového dna a s menšími prestávkami rastie až doteraz k úrovniam okolo 50-tisíc dolárov.
Cisárove nové šaty
ECB sa k extrémnemu rastu ceny bitcoinu znova vyjadrila po dlhšej odmlke tento týždeň. Generálny riaditeľ ECB pre trhovú infraštruktúru a platby Ulrich Bindseil a poradca v ECB Jürgen Schaaf zverejnili blog, v ktorom bitcoin prirovnávajú k cisárovým novým šatám.
Ide o rozprávku dánskeho spisovateľa Hansa Christiana Andersena, ktorá je príbehom o márnivom cisárovi. Dvaja podvodníci sa vydávajú za tkáčov a ponúkajú mu, že mu dodajú nádherné šaty, ktoré sú neviditeľné pre tých, ktorí sú hlúpi a neschopní.
Metaforicky sú neviditeľnými šatami podvodníkov podľa autorov blogu bitcoinové ETF fondy. „Schválenie ETF nič nemení na skutočnosti, že bitcoin nie je vhodný ako platobný prostriedok ani ako investícia,“ tvrdia autori.
To, že americký regulátor dal fondom zelenú, neznamená, že najznámejšia kryptomena je zrazu bezpečná a jej hodnota bude len rásť. „Pre spoločnosť je obnovený cyklus rastu ceny hroznou perspektívou,“ píšu v článku.
Autori zastávajú názor, že reálna hodnota bitcoinu je nulová. Argumentujú tým, že bitcoin negeneruje žiadny príjem z vlastníctva (na rozdiel od nehnuteľností v podobe nájmu), negeneruje dividendy, ako je to pri akciách a nedá sa zmysluplne použiť na nič produktívne, ako je to pri komoditách. Bitcoin neponúka ani sociálny status, ktorý majú napríklad zlaté šperky, a nedá sa subjektívne oceniť na základe vkusu, ako je to v prípade umeleckých diel.
Autori tvrdia, že bitcoin žije len vďaka dvom faktorom. Jedným z nich je manipulácia s cenou na neregulovanom trhu bez možnosti stanoviť férovú hodnotu ako napríklad pri akciách firiem. Druhou je, že bitcoin žije najmä vďaka podvodníkom a sivej ekonomike.
V minulosti boli zverejnené viaceré štúdie, ktoré tento naratív potvrdzujú. Transakcie v bitcoine sa však čoraz častejšie využívajú aj pri legálnych platbách. Štúdia spoločnosti Chainalysis z roku 2023 dokonca zistila, že len 0,15 percenta z celkových transakcií v roku 2021 bolo spojených s nelegálnymi aktivitami.
Bitcoin sa stal mainstreamom
V jednej veci sa autori blogu s milovníkmi bitcoinu zhodujú. Fondy ETF by mali byť pre investorov zárukou diverzifikácie rizika. Bežné ETF fondy kopírujú podkladové aktíva (zvyčajne index), ktorý je zložený z viacerých akcií firiem. Ak sa nedarí jednej firme, ďalšie firmy v košíku indexu to zachránia.
Autori preto upozorňujú na to, aký má zmysel platiť poplatky správcovskej spoločnosti za službu, ktorá kopíruje vývoj ceny len jedného aktíva? Podľa autorov je oveľa logickejšie ísť priamo na kryptoburzu a kúpiť si bitcoin tam a ideálne si ho stiahnuť do kryptopeňaženky.
„Navyše je neuveriteľne ironické, že bitcoin, ktorý si dal za cieľ poraziť démonizovaný zavedený finančný systém, potrebuje konvenčné sprostredkovateľské subjekty, aby sa rozšíril medzi širšiu skupinu investorov,“ tvrdia autori blogu.
Bitcoin kupovaný cez ETF fondy sa tak stáva plnou súčasťou starého finančného sveta, ktorý vlastnia veľké správcovské spoločnosti ako BlackRock či Fidelity, ktoré bývajú synonymom dravej Wall Street.
Oponenti zas tvrdia, že cieľom bitcoinu nebola likvidácia tradičného systému peňazí, ale hľadanie životaschopnej alternatívy k fiat peniazom, ktoré sú požierané infláciou.