Investičná firma známeho investora Warrena Buffetta, Berkshire Hathaway, cez víkend oznámila finančné výsledky za minulý rok. Dosiahla v ňom rekordný čistý zisk 37,4 miliardy dolárov, čo predstavovalo medziročný nárast o 21 percent.
Toto číslo pritom zahŕňa len hospodárske výsledky firiem, ktoré patria priamo do skupiny Berkshire Hathaway, čiže sú dcérskymi spoločnosťami Buffettovho konglomerátu. Ide napríklad o poisťovňu Geico, železničného dopravcu BNSF či výrobcu batérií Duracell.
Po započítaní výsledkov investícií do akcií, ako sú Apple, Bank of America či Occidental Petroleum, sa čistý zisk Bershire Hathaway vlani vyšplhal na 96 miliárd dolárov). Akcie Buffettovej firmy na oznámené výsledky v pondelok reagovali rastom kurzu o štyri percentá.
Po skončení každého finančného roka Buffett zverejňuje „výročné listy pre investorov“. Ich pridanou hodnotou je, že sa z nich aj laici môžu inšpirovať v tom, ako investovať peniaze. Z aktuálneho listu pre investorov sme vybrali päť kľúčových bodov.

1. Munger bol architekt
Warren Buffett vzdal hold bývalému obchodnému partnerovi Charliemu Mungerovi, ktorý vlani v novembri zomrel. Nazýva ho „architektom“ Berkshire Hathaway.
Buffett spomína, ako mu Munger v roku 1965 povedal: „Warren, zabudni na to, že si znova kúpiš firmu ako Berkshire (pôvodne šlo o stratovú textilnú spoločnosť, pozn. red.). Keď ju už vlastníš, pridaj k nej skvelé firmy za férové ceny a nerob už nákupy férových firiem za skvelé ceny. Vzdaj sa všetkého, čo si sa naučil od svojho hrdinu Bena Grahama. Funguje to, ale len keď sa to praktizuje v malom meradle," napísal v liste.
2. Trhy sú kasíno
Buffett tiež v liste píše, že psychológia investora sa nemení. „Hoci je akciový trh oveľa väčší ako v našich začiatkoch, súčasní investori nie sú ani emocionálne stabilnejší, ani vzdelanejší ako v časoch, keď som chodil do školy.“
Finančné trhy prirovnáva ku kasínu. Naznačuje, že nízkonákladoví brokeri výrazne uľahčili prístup k investovaniu, z ktorého sa tak sa stáva hazard. A pridáva základné princípy, vďaka ktorým je podľa neho Berkshire Hathaway úspešná:
- jasný cieľ pri investovaní,
- zameranie na kvalitné investície, teda „skvelé podniky“,
- uprednostňovanie firiem, ktoré riadia dobrí manažéri (Buffett však priznáva, že v mnohých prípadoch sa aj tak popálil),
- dlhodobé investovanie, pretože „trpezlivosť sa vypláca“,
- uplatňovanie „fiškálneho konzervativizmu“, teda nedať sa trhom zlákať na každú krátkodobú špekuláciu a bublinu s vidinou vysokých ziskov.

3. Ďalšie dve akcie „na neurčito“
Buffett vlani vyhlásil, že akcie Coca-Coly a American Express je ochotný držať na neurčito: „Jeden úžasný biznis môže vyvážiť množstvo priemerných rozhodnutí, ktorým sa nemožno vyhnúť.“
V tomto roku Buffett na túto úroveň vyzdvihol ďalšie dve investície. Prvou je ropná spoločnosť Occidental Petroleum (Oxy). Berkshire Hathaway v nej vlastní 27,8 percenta.
Buffett oceňuje jej manažment, rozsiahle zásoby ropy a zemného plynu v Permskej panve, ako aj riešenia na zachytávanie oxidu uhličitého (CO2 ) s cieľom ťažiť ropu s nulovými emisiami.
Druhou novou „investíciou na neurčito“ je pätica veľkých japonských koncernov Itochu, Marubeni, Mitsubishi, Mitsui a Sumitomo. V každej z nich Berkshire Hathaway vlastní deväť percent (nechce ísť nad desať percent).
Buffett na nich oceňuje „politiku priateľskú k akcionárom, ktorá je oveľa lepšia ako tá, ktorá sa bežne praktizuje v USA“. Okrem toho, manažéri týchto firiem sú podľa neho platení rozumne, a nie prehnane, ako to býva v USA.

4. Ďalší výrazný rast? Na to je už len pár firiem
Buffett v liste odpovedá aj na otázku investorov, či môže Berkshire Hathaway ešte v budúcnosti prekvapiť rastom. Hodnota firmy je v súčasnosti okolo 900 miliárd dolárov.
Buffettova odpoveď je úprimná: „Nemôžeme v žiadnom prípade čakať prekvapujúci nadvýnos tak ako v minulosti.“
Podľa neho existuje len zopár firiem, ktoré by dokázali výraznejšie pohnúť výkonnosťou jeho konglomerátu. Všetky sú na území USA, no ktoré to sú, Buffett nespresnil. Napísal tiež, že Berkshire Hathaway by do nich mohla kapitálovo vstúpiť len vtedy, ak by vycítil atraktívnu cenu.
Nedostatok investičných príležitostí je hlavným dôvodom, prečo Buffettova firma nahromadila 167,6 miliardy dolárov v hotovosti (časť z nej investovala do štátnych pokladničných poukážok).
Buffett prirovnáva obrovskú hotovosť k „poisteniu pevnosti, ktorá sa považuje za ohňovzdornú“. Plánuje chrániť úspory, ktoré mu zverili jeho investori, a nebude ich vystavovať riziku trvalej straty kapitálu. Predpokladá tiež, že Berkshire sa bude naďalej „dariť lepšie ako priemernej americkej firme“.
5. Berkshire nebude vyplácať dividendu
Napriek obrovským ziskom a rastúcemu biznisu nechce Buffett investorov v Berkshire Hathaway vyplácať dividendy a aj spätné odkupy jej akcií sú podľa neho len dobrovoľné.
Je to paradox, pretože jeho investičná spoločnosť má v portfóliu prevažne dividendovo orientované firmy.
Buffett vyplácal dividendy v minulosti len raz, a to v roku 1967. Neskôr žartoval, že mu z toho bolo zle.
Jeho zásadou je, že voľnú hotovosť radšej investuje do nových akvizícií, prípadne ju využije na spätný odkup akcií. Táto transakcia je pre investora výhodná v tom, že znižuje počet akcií v obehu, čím sa zvyšuje hodnota tých zostávajúcich.