Prémiové palivá sú považované za svätý grál pohonných látok, marketing výrobcov im pripisuje priam zázračné účinky.
Naftu a benzín s prívlastkami ako EVO Plus, MaxxMotion, V-Power či Verva pretláčajú ako luxusný produkt pre uvedomelých motoristov, ktorí chcú svojim štvorkolesovým miláčikom dopriať nadštandardnú starostlivosť.
Naozaj sa však prémiové palivá oplatia bežnému motoristovi? Do akej miery ide skôr o psychológiu vodiča, ktorý sa obáva, že ak bude do nádrže tankovať „obyčajné“ palivo, tak jedného dňa nenaštartuje? Odpovede na tieto otázky nájdete v titulkovej téme nového marcového INDEXU.

Je – ako sám vraví – desiatou generáciou modranských vinárov. Na ich tradíciu sa snažil nadviazať hneď po Nežnej revolúcii, no neuspel. Do vinohradov a vinárskej výroby sa neskôr vrátil, no to už mal za sebou úspešné biznisy v iných sektoroch.
Hovoríme o Eduardovi Šebovi, ktorého príbeh rozoberáme v ďalšej časti seriálu Magnáti. Jeho míľnikmi je pôsobenie v privatizačných harvardských fondoch pod vedením Juraja Širokého a najmä skupovanie cukrovarov, ktoré potom výhodne predal.

V marcovom INDEXE píšeme aj o ďalších, mediálne známych vinároch. Uprostred viníc si postavili butikové vinotéky, penzióny a hotely, je to ich bočný, no často veľmi osobný zážitkový biznis. Navyše, v niektorých prípadoch im okrem vlastných financií pomohol aj štát.
Víno zlákalo oligarchov aj politikov. Prezradíme, že napríklad k vinárstvu Padár na juhu Slovenska sa hlási exminister pôdohospodárstva Zsolt Simon, šéf Slovnaftu Oszkár Világi si vyhliadol vinice pri obci Chľaba a stopy oligarchu Norberta Bődőra nájdete vo vinárstve v Radošine.
Hoci realitný trh prežil jeden z najturbulentnejších rokov za poslednú dekádu, aktivity developerov neustali. Naďalej pripravujú rezidenčné projekty, hoci sa môže stať, že pri niektorých predaj na istý čas pozdržia, aby vyčkali na obnovenie dopytu.
V novom INDEXE sa dozviete, aké plány na rok 2024 majú najväčšie slovenské developerské skupiny v Bratislave aj mimo hlavného mesta. Dočítate sa tiež, či sa s kúpou nového bývania oplatí stále čakať na výhodnejšie ceny.
Marcový INDEX prináša aj dva príbehy z leteckého priemyslu. V jednom z nich mapujeme osud Aeromobilu. Zistili sme, že konkurz známeho slovenského startupu sa zmenil doslova na bitku o trosky lietajúceho auta.
Druhý príbeh je o idole Ameriky, výrobcovi lietadiel Boeing. Dočítate sa, ako sa z etalónu kvality a spoľahlivosti stal odpadlík, ktorý stráca trhový podiel v súboji s európskym Airbusom.
Akciový index päťsto najväčších amerických firiem S&P 500 v tomto roku po prvý raz prekonal psychologickú hranicu päťtisíc bodov. Od januára do polovice februára narástol o päť percent, medziročne o 22 percent.
Pre ETF fondy, ktoré sú na tento index naviazané, je to dobrá správa. Jeho rekordné úrovne však môžu prinášať aj obavy investorov z prepadov, a teda nižších výnosov v budúcnosti. V marcovom INDEXE máme odpoveď na otázku, či preto nie je lepšie podržať peniaze v hotovosti a investovať v období poklesu.
Z ďalších tém v marcovom INDEXE vyberáme:
- Slovnaft vedie, za ním je bitka: Do top trojky sietí čerpačiek sa tlačí nový poľský hráč
- Sú ako elektromobily: Cena tepelných čerpadiel bude klesať, hovorí šéf jeho výrobcu z Oravy
- Roky aj desiatky miliónov navyše: Kedy budeme okolo veľkých miest jazdiť po obchvatoch
- Mohykán zo Serede: Slovensko malo desať cukrovarov, prežili len dva
Vážení čitatelia, ak nás radi čítate, no nepatríte ešte do klubu predplatiteľov, využite výhodnú ponuku na predplatné a získajte ho so zľavou na index.sme.sk/predplatne.
Vopred ďakujeme za priazeň.