BRATISLAVA. Slovensko naďalej trvá na doplnení obilnín a iných citlivých komodít do automatického ochranného opatrenia.
Ako možnú alternatívu vidí zvýšenie objemu kvót alebo uloženie dovozného vratného cla. Počas pondelkového rokovania Rady Európskej únie pre poľnohospodárstvo a rybárstvo Agrifish to povedal minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer).
Stratili vývozné trhy
Situácia v agrosektore je podľa neho vážna a vyžaduje si cielenú a urýchlenú podporu.
Informovalo o tom ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.
"Naši producenti v dôsledku nadmerných dovozov stratili svoje tradičné vývozné trhy, na čo Komisia nebola schopná adekvátne reagovať," upozornil Takáč.
Problém podľa ministra nepredstavujú iba lacné importy z krajín zoskupenia Mercosur.
Oveľa závažnejší je podľa neho vplyv dovozov z Ukrajiny na trhy prihraničných členských štátov.
Opatrenia majú zmierniť napätie
Slovensko počas zasadnutia predstavilo zoznam konkrétnych návrhov opatrení, ktoré by mohli prispieť k zmierneniu napätia v sektore.
Takáč spolu s ostatnými členskými štátmi volal po predĺžení výnimiek z noriem GAEC 7 a 8, zavedení väčšej flexibility presunov v prvom pilieri, znížení počtu kontrol v rámci zavádzania systému monitorovania poľnohospodárskych plôch (AMS), ako aj po zjednodušení systému poľnohospodárskej štatistiky.
Podľa Takáča je nevyhnutné vrátiť sa k pravidlu N+3, pretože len tak sa členské štáty EÚ dokážu vyhnúť znižovaniu kvality projektov a strate fondov.
Vyzval na analýzu
Šéf agrorezortu vyzval Komisiu, aby vykonávala analýzu vplyvu na poľnohospodárov a ich výrobné náklady vždy, keď sa zavádzajú nové pravidlá a realizujú významné zmeny.
Takými sú napríklad zmeny spoločnej poľnohospodárskej politiky, implementácia Európskej zelenej dohody či príprava iných, aj čiastkových stratégií a vízií, ktoré priamo alebo nepriamo ovplyvňujú poľnohospodárske činnosti.
"Kým sa neprehodnotí súčasný rámec povinností, právnych predpisov, pravidiel alebo nariadení, nemali by sa zavádzať žiadne nové opatrenia," dodal minister.