BRATISLAVA. Minimálna hranica obratu pre povinnú registráciu na platenie dane z pridanej hodnoty (DPH) sa nezvýši zo súčasnej úrovne 49 790 eur na 75-tisíc eur.
Návrh novely zákona o dani z pridanej hodnoty z dielne poslancov opozičnej SaS Mariána Viskupiča a Branislava Gröhlinga parlament neposunul do druhého čítania.
Dva typy registrácie
Súčasná legislatíva pozná dva typy registrácie na platenie DPH, dobrovoľnú a povinnú. Na dobrovoľnú registráciu nie je právny nárok, povoľuje ju finančná správa na základe žiadosti daňového subjektu.
Povinne sa musí registrovať zdaniteľná osoba, ak za najviac 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahla obrat minimálne 49 790 eur.
Povinná registrácia prináša podľa predkladateľov slovenským podnikateľom zvýšenú administratívnu záťaž.
"Stanovenie vyššej hranice, nad ktorú je daňový subjekt povinný platiť DPH, chráni drobných podnikateľov pred neúmernou administratívnou záťažou a umožňuje im tak venovať viac času samotnej podnikateľskej činnosti a menej času neproduktívnej administratíve," zdôvodnili svoj návrh.
Zvyšovala sa v roku 2009
Vyššia hranica povinnej registrácie by mala podľa nich význam aj z pohľadu štátu.
Časť malých podnikateľov totiž zvykne optimalizovať svoje tržby tak, aby nepresiahli stanovenú hranicu.
Tento postup však umelo znižuje ekonomickú aktivitu a vedie aj k možným daňovým únikom.
"Zvýšenie hranice jednoznačne podporí podnikateľskú aktivitu, zníži administratívu na strane podnikateľa i štátu a podporí hospodársky rast Slovenska," predpokladajú poslanci.
Pripomenuli, že hranica pre povinnú registráciu DPH sa naposledy zvyšovala ešte 1. júla 2009.
Tak ako každá pevná suma v legislatíve, aj táto by sa podľa nich mala v určitých intervaloch zvyšovať o infláciu.
Predložený návrh preto navrhoval zvýšenie tejto sumy o približne 50 %, čo približne zodpovedá posunu cenovej a mzdovej hladiny oproti roku 2009.
Návrhy, ktoré poslanci do druhého čítania neposunuli:
- Doba na odpočítanie straty, ako aj nákladov na výskum a vývoj daňovými subjektmi sa nepredĺži z doterajších päť na 15 rokov. Návrh novely zákona o dani z príjmov skupiny poslancov opozičného Progresívneho Slovenska Národná rada SR neposunula do druhého čítania. Cieľom návrhu bolo vytvoriť stimulujúce podnikateľské prostredie, ktoré by pomohlo naštartovať ekonomický rast.
- Podmienky odpisovania majetku firiem sa nezmenia a superodpočet na vedu a výskum sa nezvýši. Zámerom návrhu bolo podporiť investovanie podnikov do výskumu a vývoja, budovanie ekologickejších stavieb, či ich zameranie na zelenú energiu.
- Rodič pracujúci ako štátny zamestnanec si nebude môcť počas rodičovskej dovolenky privyrobiť aj na mieste, ktoré je zhodné alebo podobné s jeho štátnozamestnaneckým miestom. Výnimku zo zákona o štátnej službe skupiny poslancov opozičnej strany SaS Národná rada SR k neposunula do druhého čítania.
- Občania a podnikatelia budú musieť predkladať odpisy a výpisy zo štátnych evidencií subjektom mimo verejnej správy aj naďalej. Návrh novely zákona o elektronickej podobe výkonu pôsobnosti orgánov verejnej moci opozičnej strany Progresívne Slovensko poslanci Národnej rady SR neposunuli do druhého čítania.
- Rodičia nedostanú príspevok na starostlivosť vo výške maximálne 450 eur, a to až do veku, keď deti nastupujú na povinnú školskú dochádzku. Využívať ho mali aj osoby, ktorým bolo poskytnuté dočasné útočisko.
- Hranica hodnoty majetku určeného na odpisovanie sa nezvýši zo súčasných 1700 eur, resp. 2400 eur na 3000 eur. Neskráti sa ani odpisovanie niektorých budov zo súčasných 40 na 20 rokov.
- Poplatok súvisiaci s evidenčným číslom vozidla, ako aj ďalšie poplatky v oblasti dopravy neklesnú na úroveň pred účinnosťou tzv. lex konsolidácia. Poslanci Národnej rady SR neposunuli do druhého čítania návrh novely zákona o správnych poplatkoch, ktorý predložil opozičný poslanec Marián Viskupič (SaS).
- Stravné poukážky sa nebudú zamestnancom poskytovať za mesiac pozadu. Poslanci neposunuli do druhého čítania návrh novely Zákonníka práce opozičných poslancov Mariána Viskupiča, Vladimíra Ledeckého a Vladimíry Marcinkovej (všetci SaS).
- Príspevok na opatrovanie nebudú ľudia, ktorí sa starajú o osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, dostávať ešte šesť mesiacov po úmrtí opatrovanej osoby. Novelu zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia poslankýň za KDH Martiny Holečkovej a Andrey Turčanovej poslanci Národnej rady SR v utorok neposunuli do druhého čítania.
- Poslanci za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Vladimíra Marcinková a Vladimír Ledecký v parlamente neuspeli s návrhom garantovať maloletému dieťaťu pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti právo na nepretržitú prítomnosť rodiča, osoby určenej rodičom, inej osoby, do náhradnej starostlivosti ktorej bolo maloleté dieťa zverené či opatrovníka. Prítomnosť takejto osoby by mohol ošetrujúci lekár v nevyhnutnej miere a na nevyhnutný čas obmedziť, ak by bola nezlučiteľná s povahou poskytovaného zdravotného výkonu.