SME

Poslanci neschválili nové výdavkové limity pre aktuálny rozpočet

Ministerstvo argumentuje, že pre novú vládu neplatia pôvodné limity.

Na snímke plénum Národnej rady Slovenskej republiky počas rokovania 9. schôdze parlamentu v Bratislave 27. februára 2024.Na snímke plénum Národnej rady Slovenskej republiky počas rokovania 9. schôdze parlamentu v Bratislave 27. februára 2024. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Poslanci Národnej rady neschválili nové limity verejných výdavkov na roky 2024 až 2027.

Limity, ktoré Rada pre rozpočtovú zodpovednosť doručila do parlamentu ešte vlani v decembri, zahŕňajú legislatívny stav ku dňu schválenia programového vyhlásenia vlády.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Chystá úpravu legislatívy

Na požiadanie kabinetu by ich mohla rada neskôr aktualizovať o medzitým prijaté opatrenia súvisiace s príjmami alebo výdavkami verejných financií.

Zo 142 prítomných zákonodarcov hlasovalo 65 za navrhované výdavkové limity. Ostatných 77 poslancov sa hlasovania zdržalo.

SkryťVypnúť reklamu

Rozpočtová rada opakovane zdôraznila, že právne záväzným je ten limit verejných výdavkov, ktorý je platný ku konkrétnemu dátumu.

Vláda je pritom povinná zosúladiť návrh rozpočtu verejnej správy s platným limitom verejných výdavkov, čo rozpočet na tento rok nespĺňa.

Ministerstvo financií v tejto súvislosti argumentuje, že pre novú vládu neplatia pôvodné limity, ktoré schválil parlament ešte v minulom volebnom období. Zároveň chystá úpravu legislatívy, keďže v súčasnosti platná úprava výdavkových limitov nie je v súlade s novými európskymi rozpočtovými pravidlami.

Výrazne vyššie sumy

Limit verejných výdavkov určila RRZ po novom na rok 2024 sumou 47,073 miliardy eur, na rok 2025 v hodnote 48,581 miliardy eur, na rok 2026 sumou 49,872 miliardy eur a na rok 2027 vo výške 51,519 miliardy eur.

SkryťVypnúť reklamu

Ide o výrazne vyššie sumy oproti výdavkovým limitom, ktoré schválila NR SR vo februári minulého roka.

Limit na rok 2023 podľa nich predstavoval 41,321 miliardy eur, na rok 2024 bol vo výške 44,309 miliardy eur a na rok 2025 v hodnote 45,621 miliardy eur.

Nový limit verejných výdavkov sa podľa zákona určuje na každý rozpočtový rok príslušného volebného obdobia, a to od roka nasledujúceho po roku, v ktorom bolo schválené programové vyhlásenie a vyslovená dôvera novej vláde.

Konečné vyhodnotenie

Limity vypočítava RRZ a predkladá ich na rokovanie parlamentu do 60 dní po schválení programového vyhlásenia a vyslovení dôvery vláde.

"Predkladaný limit verejných výdavkov vychádza zo stavu verejných financií k dátumu prijatia programového vyhlásenia a vyslovení dôvery vláde Slovenskej republiky dňa 21. novembra 2023.

SkryťVypnúť reklamu

Ide o východiskový stav, ktorý ešte nezohľadňuje opatrenia prijaté Národnou radou SR po tomto dátume," priblížila v predkladacej správe rozpočtová rada.

Po jeho schválení parlamentom a na žiadosť vlády RRZ výdavkové limity aktualizuje aj o tieto opatrenia, čím sa zabezpečí najaktuálnejšia úroveň limitov vhodná na konečné vyhodnotenie ich súladu s rozpočtom verejnej správy.

Financie v nepriaznivom stave

Nepriaznivé vyhliadky slovenských verejných financií sú do veľkej miery dôsledkom dlhodobej absencie účinného ozdravujúceho nástroja, teda výdavkových limitov.

Ich neschválenie v Národnej rade (NR) SR je preto mimoriadne znepokojivou správou pre ďalší vývoj verejných financií. V reakcii na rozhodnutie poslancov NR SR to uviedla Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ).

SkryťVypnúť reklamu

Pripomenula, že verejné financie SR sa aktuálne nachádzajú v nepriaznivom stave, ktorý charakterizuje jeden z najvyšších deficitov v Európskej únii (EÚ).

"Ak nedôjde k ozdravovaniu verejných financií, dlh sa rýchlo zvýši nad 60 % hrubého domáceho produktu (HDP) a bude ďalej akcelerovať až na neudržateľné úrovne už v najbližšej dekáde. Ukazovateľ dlhodobej udržateľnosti sa preto nachádza v pásme vysokého rizika," zdôraznila RRZ.

Odkladanie konsolidácie podľa rady zhoršuje situáciu vo verejných financiách a predražuje jeho riešenie, čo cíti Slovensko už v súčasnosti vo forme druhej najvyššej rizikovej prirážky v eurozóne po Taliansku.

"Ak napokon vysoko zadlžená krajina stratí dôveru investorov, bude ohrozená jej schopnosť financovať sa, teda aj plniť svoje záväzky voči občanom. Dosiahnutý sociálny štandard, úroveň zdravotníctva, školstva a ďalších služieb sa stanú neudržateľnými," varovala RRZ.

SkryťVypnúť reklamu

Nové fiškálne pravidlá

Pripravované nové európske fiškálne pravidlá, na ktorých očakávanú platnosť odkazuje Ministerstvo financií SR a chce, aby sa limit verejných výdavkov vypočítaval len na základe nich, budú podľa rozpočtovej rady iba spoločne vyžadované európske minimum.

Národné fiškálne pravidlá vedia najlepšie zohľadniť národné špecifiká verejných financií, napríklad vývoj demografie či výšku ratingu, zdôraznila RRZ.

"Dnešné neschválenie výdavkového limitu tak neumožnilo spraviť dôležitý krok k úspešnej implementácii výdavkových limitov, tak ako to predpokladá platný ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti prijatý pred vyše dvanástimi rokmi. Schválenie limitu by naopak poslalo občanom jasný signál, že SR chráni dlhodobú udržateľnosť svojho hospodárenia, a teda aj priamo garantuje plnenie legislatívne ukotveného sociálneho štandardu aj do budúcnosti," doplnila vo svojom stanovisku rozpočtová rada.

SkryťVypnúť reklamu

SaS: Potrebujeme brzdu na míňanie

Neschválením výdavkových limitov vláda ženie Slovenskú republiku na tzv. grécku cestu, pretože nie je schopná ani ochotná schváliť si žiadnu brzdu na míňanie verejných zdrojov.

Uviedla to opozičná strana SaS v reakcii na neschválenie výdavkových limitov Národnou radou (NR) SR.

"To, čo sa dnes udialo, znamená, že všetci tvorcovia hodnôt budú musieť platiť stále viac, aby vykrývali raketovo rastúce výdavky. Alebo aj nebudú a ešte viac stúpne zadlženie," povedal poslanec NR SR za SaS Marián Viskupič.

Verejné financie sú podľa jeho slov v katastrofálnom stave, vláda nijakým spôsobom nešetrí, len zvyšuje svoje výdavky, a to všetko na úkor daňových poplatníkov.

"Práve výdavkové limity sú zárukou, aby boli naše verejné financie ozdravené, lenže vláda sa s návrhom rozpočtovej rady nestotožnila. Ak s tým však niečo nespravíme, náš dlh sa zvýši nad 60 % hrubého domáceho produktu (HDP) a bude rásť ďalej," vysvetlil.

SkryťVypnúť reklamu

Sľubovali konsolidáciu

To, v akom stave sú v súčasnosti verejné financie, sa deje práve v dôsledku toho, že nie sú schválené výdavkové limity, pričom poslanci za SaS na to v pléne NR SR niekoľkokrát upozorňovali.

"Vláda sľubovala konsolidáciu a konsolidačný rozpočet, lenže nič také sa nedeje. Neschválenie limitov je veľmi negatívnou správou pre nás všetkých aj pre ďalší vývoj verejných financií. Nie je to pritom náš rozmar či náš výmysel," podčiarkol.

Schválenie a aplikovanie výdavkových limitov je podľa neho aj dôležitým míľnikom plánu obnovy a odolnosti, pričom ich neschválenie môže mať za následok pozastavenie platieb z plánu obnovy.

"Navyše povinnosť predložiť výdavkové limity ukladá rozpočtovej rade ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti," doplnil Viskupič.

SkryťVypnúť reklamu

Vláda a NR SR v utorok podľa jeho slov dokázali, že zodpovední nie sú a už vôbec nie v prípade rozpočtu.

"Svoje nápady a výdavky budú zvyšovať dovtedy, kým ich nebudú mať z čoho platiť, pritom výhľad našich verejných financií do budúcna vôbec nie je pozitívny. Dlhodobá udržateľnosť našich verejných financií je už dnes na chvoste celej EÚ," dodal Viskupič.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (12. 4. 2025)
USD 1.135
AUD 1.820
CZK 25.147
JPY 162.070
CAD 1.574
GBP 0.867
HUF 408.900
PLN 4.295
CHF 0.925
SEK 11.120

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 364
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 506
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 294
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 339
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 944
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 495
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 085
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Dôvodom sú vysoké ceny kakaa a hrozba ciel na dovoz do USA.


TASR
Ilustračné foto

Dobrovoľníci spustili iniciatívu STOP SLAK.


TASR
Plantáž s kakaom v Indonézii.

V tomto roku sa vyrobilo okolo 228 miliónov čokoládových zajačikov.


TASR
Čínsky obchod

Európsky oceliarsky sektor má už teraz problémy, povedala expertka.


SITA 1
SkryťZatvoriť reklamu