BRATISLAVA. Realizačné ceny nehnuteľností určených na bývanie na Slovensku v 4. štvrťroku 2023 medzikvartálne stúpli o 2,1 percenta, toto tempo rastu platilo ako pre nové, tak aj pre existujúce nehnuteľnosti.
Ceny existujúcich nehnuteľností zdynamizovali rast z predošlého štvrťroku, ceny nových nehnuteľností vzrástli prvýkrát od konca roka 2022, informoval Štatistický úrad SR.
Po lete rástli ceny v piatich krajoch
V referenčnom medziročnom porovnaní na celoslovenskej úrovni kupujúci platili za domy a byty stále o 1,1 percenta nižšie sumy ako v rovnakom období roka 2022. Zlacňovanie však v porovnaní s letom výrazne pribrzdilo.
Existujúce nehnuteľnosti sa v priemere predávali za rovnaké ceny ako pred rokom, nové nehnuteľnosti už tretí štvrťrok v rade za ceny približne o štyri percentá nižšie ako pred rokom. V porovnaní s priemerom roka 2010 boli aktuálne ceny nehnuteľností vyššie o 83,2 percenta.
Z regionálneho hľadiska ceny nehnuteľností medzikvartálne vzrástli v siedmich spomedzi ôsmich krajov, najvýraznejšie o 3,9 percenta v Bratislavskom kraji. Lacnejšie sa predávali len v Nitrianskom kraji.
Pri existujúcich nehnuteľnostiach ceny medzikvartálne stúpli v 6 z 8 regiónov Slovenska, najdynamickejšie v Banskobystrickom kraji takmer o sedem percent.
Mierne zlacňovanie z predošlého obdobia pretrvalo v Prešovskom a Trenčianskom kraji. Nové nehnuteľnosti v porovnaní s letom v piatich krajoch zdraželi, najvýraznejšie v Bratislavskom kraji o šesť percent.
Zlacnenie nových bytov
Pokles cien nových domov a bytov sa prejavil v Banskobystrickom, Trnavskom a najviac o 7,5 percenta v Nitrianskom kraji.
Naďalej však boli ceny nehnuteľností vo väčšine regiónov nižšie ako pred rokom, výnimkou boli len Nitriansky a Trnavský kraj. Zásadnejšie medziročné poklesy sa odzrkadlili najmä pri nových nehnuteľnostiach, až v piatich krajoch to bolo o viac ako päť percent.
Najvýraznejší pokles nových domov a bytov o deväť percent bol v Banskobystrickom kraji. Výrazne lacnejšie ako pred rokom sa predávali novostavby aj v Trenčianskom, Žilinskom, Nitrianskom a Bratislavskom kraji.
Ďalšie údaje od Štatistického úradu:
Ceny trhových služieb vo 4. štvrťroku 2023 boli medziročne vyššie o 13,4 %. Medzikvartálne ceny v trhových službách vzrástli o 3 %. Medziročne najdynamickejší rast zaznamenali ceny v administratívnych, pomocných kancelárskych a iných obchodných službách (o 72 %). Výraznejšie vzrástli ceny vo finančných službách okrem poistenia (o 42,2 %), skladových a vedľajších činnostiach v doprave (o 40,4 %) a službách v oblasti počítačového programovania (o 30,4 %).
Ceny stavebných prác boli v prvom mesiaci roka 2024 medziročne vyššie o 5,5 %, čo bola najnižšia hodnota od júna 2021. V porovnaní s decembrom 2023 vzrástli o 0,5 %. Ceny materiálov spotrebovávaných v stavebníctve boli v januári tohto roka medziročne nižšie o 2,2 %, v poklese pokračovali už piaty mesiac po sebe. V porovnaní s decembrom 2023 ceny vzrástli o 0,2 %.
Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh boli v januári 2024 medziročne nižšie o 3,3 %, pokles zaznamenali po dvoch mesiacoch rastu. Prispel k tomu najmä pokles cien v energetike o 4,8 %. V medzimesačnom porovnaní ceny poklesli o 4,4 %. Nové cenníky energií pre výrobcov platné od januára 2024 priniesli prvý pokles po 32 mesiacoch (od mája 2021). Útlm cien podporili aj nižšie ceny vo výrobe kovov o 6,6 %, vo výrobe potravín, nápojov a tabaku o 2,2 %. Podielovo silnejšie priemyselné odvetvia, ako výroba z gumy a plastu a výroba dopravných prostriedkov, zostali v miernom raste, zhodne o 0,6 %. Dvojciferné zvyšovanie cien naďalej zaznamenala dodávka vody, v januári o 10,1 %. Ceny priemyselných výrobcov na export boli medziročne nižšie o 2,4 %, medzimesačne ostali bez zmeny.
Ceny poľnohospodárskych výrobkov boli v januári 2024 medziročne nižšie o 16,1 %, pričom rastlinné výrobky zlacneli o 23,8 % a živočíšne výrobky o 7 %. V rastlinnej produkcii klesali najmä ceny obilnín takmer o 42 % a tiež olejnatých semien a plody o 31 %. Naopak, o viac ako tretinu sa zvýšili najmä ceny zeleniny, ovocia, orechov a korenín a takmer o 28 % ceny zemiakov. V živočíšnej výrobe klesli ceny kravského mlieka o 15,3 %, drahšie sa predávali najmä jatočné ošípané o 13,8 % a jatočný hovädzí dobytok vrátane teliat o 5,8 %.