LUXEMBURG. Nezamestnanosť v eurozóne klesla na začiatku tohto roka na historické minimum po tom, ako údaje za predchádzajúci mesiac boli revidované a vykázali vyššiu nezamestnanosť, než sa pôvodne uvádzalo, informoval Eurostat, štatistický úradu Európskej únie.
Medziročná miera nezamestnanosti upravená o sezónne vplyvy dosiahla v januári v eurozóne 6,4 percenta. Januárová nezamestnanosť je tak najnižšia v histórii záznamov, keďže Eurostat upravil decembrovú nezamestnanosť, ktorá bola pôvodne stanovená na 6,4, na 6,5 percenta.

Na porovnanie, v januári minulého roka predstavovala miera nezamestnanosti v eurozóne 6,6 percenta.
Najnižšiu nezamestnanosť má Malta
V celej Európskej únii dosiahla nezamestnanosť v januári šesť percent, rovnakú hodnotu ako v poslednom mesiaci minulého roka. V januári 2023 predstavovala 6,1 percenta.
Z členských štátov Európskej únie zaznamenali najvyššiu mieru nezamestnanosti v januári Španielsko a Grécko, pričom iba v týchto krajinách dosiahla nezamestnanosť dvojciferné hodnoty. V Španielsku to bolo 11,6 percenta a Grécku 10,4 percenta.
Naopak, najnižšiu mieru nezamestnanosti vykázali Malta (2,6 percenta), Poľsko (2,9 percenta) a Česko (tri percentá). Z najväčších ekonomík EÚ zaznamenalo najnižšiu nezamestnanosť Nemecko, kde dosiahla 3,1 percenta. Na Slovensku predstavovala 5,5 percenta.
Loading
...
Najnižšia miera inflácie za tri mesiace
Medziročná miera inflácie v eurozóne sa minulý mesiac spomalila, k čomu prispel najmä miernejší rast cien potravín a nealkoholických nápojov. Zároveň opätovne klesli ceny energií, aj keď slabším tempom než v januári.

Spotrebiteľské ceny v menovej únii sa vo februári zvýšili medziročne o 2,6 percenta po 2,8-percentnom raste v prvom mesiaci roka. Je to najnižšia miera inflácie za tri mesiace, stále je však vyššia než strednodobý inflačný cieľ Európskej centrálnej banky (ECB), ktorý banka stanovila na dve percentá. Navyše, predbežné údaje Eurostatu zaostali aj za odhadmi ekonómov. Tí počítali so zmiernením inflácie na 2,5 percenta.
Čo sa týka jednotlivých komponentov, najvýraznejšie medziročný vývoj inflácie vo februári ovplyvnili ceny potravín, nealkoholických nápojov a tabakových výrobkov. V tejto kategórii vzrástli ceny minulý mesiac o štyri percentá, zatiaľ čo v januári dosiahol ich rast 5,6 percenta.
Mierne sa spomalil aj rast cien služieb. Vo februári sa zvýšili o 3,9 percenta po 4-percentnom raste v prvom mesiaci roka.
Navyše, ceny energií pokračovali v poklese, aj keď tempo poklesu sa zmiernilo. V januári klesli medziročne o 6,1 percenta, vo februári pokles dosiahol 3,7 percenta.
Spomalila sa aj jadrová inflácia, ktorá nezahrnuje nestabilné ceny potravín a energií. Vo februári dosiahla 3,1 percenta, čo je najnižšia úroveň od marca 2022.
Ani v tomto prípade údaj nesplnil očakávania ekonómov, uviedol server RTTNews, keďže ekonómovia počítali so zmiernením jadrovej inflácie na 2,9 percenta.
Z jednotlivých členských štátov eurozóny zaznamenali najvýraznejší rast spotrebiteľské ceny v Chorvátsku (4,8 percenta), Estónsku (4,4 percenta) a Rakúsku, kde sa zvýšili o 4,2 percenta.
Na Slovensku dosiahla medziročná inflácia vo februári 3,7 percenta. Konečné údaje zverejní Eurostat 18. marca.
Loading
...