V Bratislave je veľmi málo voľných a zároveň lukratívnych pozemkov. Realitní developeri striehnu a kupujú všetko, čo má potenciál. Napriek tomu sa v hlavnom meste nájdu pozemky, na ktorých by sa dal robiť „biznis“, lenže realita je iná.
Jeden z nich sa nachádza pri Molecovej ulici v mestskej časti Karlova Ves. Svojho času chcel na ňom rakúsky developer postaviť nákupné centrum s názvom Aquario.
Zostalo však pri plánoch. Parcely sú dnes opustené a ich ďalšiemu realitnému developmentu bráni súdny spor, ktorý spochybňuje súčasného vlastníka.

Expanzia na Slovensko
V roku 2006 bolo Slovensko na vrchole konjunktúry. Ekonomika rástla, nezamestnanosť klesla na rekordné minimá, do krajiny prichádzali noví investori. Patrila medzi nich aj rakúska developerská skupina Cuubuus.
Koncom roka 2006 predstavila svoj projekt. V Nových Zámkoch chcela vybudovať nákupné centrum a rovnaký koncept, ktorý nazvala Aquario, mienila využiť aj v Štúrove, Komárne, Prievidzi a Bratislave.
V hlavnom meste si Rakúšania vybrali lokalitu niekdajšieho areálu Bratislavskej vodárenskej na sídlisku Dlhé diely.
„Nad futbalovým ihriskom na Molecovej ulici plánujú postaviť menší Aupark. Už kúpili pozemky,“ povedala podľa denníka Pravda na miestnom zastupiteľstve starostka Karlovej Vsi Iveta Hanulíková.
„V podzemí by boli parkoviská, časť by sa možno dala prenajímať obyvateľom, jedno poschodie by zrejme tvoril veľký supermarket, pribudli by pobočky bánk a pošty,“ uviedla.

Povolenia a ekonomická kríza
Investor na projekt potreboval zmenu územného plánu, a tak bol pri odhaľovaní plánov opatrný. „O tom, čo bude zahŕňať plánované shopping centrum na Molecovej ulici, je ešte predčasné hovoriť, sami nevieme, čo nám schvália,“ hovoril v októbri 2008 pre denník SME projektový manažér Cuubuusu Michal Smolák.
Komplikácie by mu mohla narobiť dopravná štúdia, ktorá mala odhaliť, či územie znesie zvýšené dopravné zaťaženie. Miestni obyvatelia poukazovali na to, že Molecova je už aj bez obchodného centra v špičkách upchaná.
Napriek tomu developer veril, že Aquario postaví a otvorí koncom roka 2010. Jeho projekt podporili aj miestni poslanci s tým, že na Dlhých dieloch je málo predajní s potravinami.
Cuubuus medzičasom pocítil dosahy hospodárskej krízy. Napríklad výstavbu v Štúrove odďaľoval nezáujem obchodných reťazcov.
„Nájomníci sú veľmi opatrní. Mnohí už boli s nami predbežne dohodnutí, ale po vypuknutí krízy sa rozhodli ísť len do centier, kde už mali podpísané zmluvy,“ vysvetľoval v júni 2009 pre Trend zástupca investora Tomáš Hozlár.
Zároveň však tvrdil, že prípravy bratislavského projektu pokračujú. Cuubuus predložil na úrady zámer na posúdenie vplyvov na životné prostredie, podľa ktorého so stavebnými prácami malo začať v marci 2011.
Obchodného centrum malo mať tri podlažia. Na prvom bolo naplánované parkovisko, druhé podlažie bolo vyčlenené pre obchodné prevádzky a tretie malo byť zamerané na oddychové, zábavné a kultúrne aktivity. Náklady na realizáciu projektu vyčíslil investovať na 21 miliónov eur.
Zámer tiež prezrádzal, že Cuubuus do projektu získal slovenského obchodného partnera. Spoločníkom realizačnej eseročky Aquario Shopping Center III bola akciová spoločnosť Grand Bronsson. V príbehu obchodného centra má dôležitú úlohu, ale nepredbiehajme.

Spory medzi partnermi
O tom, že bratislavský komplex sa pripravuje, hovorili predstavitelia Cuubuusu aj koncom roka 2010, keď otvárali Aquario Shopping v Štúrove (oproti pôvodným plánom bolo menšie).
Ďalšie tri roky bolo okolo projektu na Dlhých Dieloch ticho. Potom však vyšlo najavo, že spoločníci Aquario Shopping Center III sa rozhádali. Podľa Trendu sa dohodli, že ukončia spoluprácu a pripravia predaj obchodného centra v Štúrove aj pozemkov v Bratislave.
Problém podľa rakúskeho developera bol v tom, že konateľ spoločnej firmy bratislavský projekt predal, hoci ho mal len pripraviť na predaj.
„Obe spoločnosti si zámer predať nehnuteľnosti jednohlasne schválili na valných zhromaždeniach. Realizácia týchto uznesení je na konateľoch spoločností, ktorí tým boli explicitne poverení valným zhromaždením,“ tvrdil spolumajiteľ Bronssonu Valér Demjan.
„Pripraviť znamená veľa vecí, napríklad nájsť záujemcov, riešiť predaj s bankou a spoločníkmi. Ale príprava neznamená predaj,“ oponoval Eduard Mair z Cuubuusu.
Pozemky mala kúpiť firma Jannock Consultants z Britských Panenských ostrovov za 4,6 milióna eur. Transakcia mala byť dotiahnutá na Cypre, no Rakúšania ju zablokovali s tým, že kupujúceho neschválili. Obávali sa tiež, že k peniazom z predaja sa nedostanú.
„V takzvanej kúpnej zmluve chýbajú ustanovenia, ktoré by prevod vlastníctva viazali na reálne zaplatenie kúpnej ceny, napríklad zložením kúpnej ceny do notárskej úschovy. Chýba relevantné zabezpečenie kúpnej ceny,“ hovoril Mair.
Problémy videli Rakúšania aj pri predaji štúrovského centra. Zabezpečiť ho mal Američan Geoffrey Magistrate z neslávne známej panamskej poradenskej firmy Mossack Fonseca, zapletenej do prania špinavých peňazí.
Z daňového raja
Rakúsky developer za hlavného vinníka problémov označil podnikateľa a sponzora politickej strany 99 percent Ivana Weissa. Aj Trend odhalil prepojenia, ktoré poukazovali na to, že investorom sú práve jeho firmy. Oficiálne bol spolumajiteľom Bronssonu Valér Demjan.
Weiss sa bránil, že je iba projektovým manažérom a investorom spoločnosti Bronsson je niekto iný. V rozhovore pre Trend tiež hovoril, že problémy neboli na strane slovenského spoločníka.
Sťažoval sa na dosahy krízy v roku 2007 a dlhotrvajúci proces zmeny územného plánu Bratislavy, „až prestal byť záujem ten projekt rozvíjať“.
Zásadný problém však podľa neho vznikol na začiatku: „Cuubuus hneď po podpísaní zmluvy na kúpu pozemku vyhlásil, že na to nemá peniaze a že si ich potrebuje požičať.“

V každom prípade, Jannock Consultants sa novým majiteľom pozemkov na Dlhých Dieloch nestal, pričom Cuubuus a Bronsson sa o ne začali sporiť.
Napriek nemu ich v roku 2019 kúpila spoločnosť Helium Aviation Limited. Opäť išlo o schránkovú firmu z Britských Panenských ostrovoch, ktorá bola opäť klientom Mossack Fonseca.
Mimochodom, Helium Aviation sa mihla aj v konkurze slovenskej spoločnosti Gallard, ktorá patrila do portfólia podnikateľa Igora Balla a mala prestavať Hlavnú stanicu v Bratislave. Firma z daňového raja jej mala požičať 16 miliónov eur, pohľadávku v tejto výške si prihlásila v konkurze.
Pár mesiacov po zápise pozemkov na Dlhých dieloch do katastra sa začalo ďalšie súdne konanie vo veci „žaloby o určenie vlastníckeho práva“. Aj to bráni k tomu, aby definitívne zmenili majiteľa. Isté je to, že pôvodný projekt Aquario v Karlovej Vsi nevznikne.
Mestská časť: Zatiaľ ani nezbúrali, čo mohli
Ďalší vývoj okolo Aquaria neeviduje ani mestská časť. „Karlova Ves eviduje na týchto pozemkoch právoplatné povolenie na odstránenie stavby. Vydané bolo pôvodnému vlastníkovi, spoločnosti Aquario Shoping Center III,“ uviedol pre INDEX hovorca Karlovej Vsi Branislav Heldes s tým, že doteraz neboli odstránené všetky objekty.
Karloveský stavebný úrad v uplynulých rokoch podľa neho na mieste opakovane vykonal štátny stavebný dohľad. „Karlova Ves neeviduje žiaden návrh na investičnú činnosť na predmetných pozemkoch,“ dodal.
Mestská časť má pritom predstavu, ako sa by sa mohli využívať. „Niektorí obyvatelia by na tomto mieste privítali obslužné, obchodné a spoločenské zariadenia. Z hľadiska územného rozvoja by bolo prínosom vybudovanie integrovaného kultúrno-spoločenského centra, s obchodnými a spoločenskými zariadeniami pre všetky vekové kategórie,“ vysvetlil Heldes.