SME

Ondruš kritizuje druhý pilier, Mihál čaká jeho demontáž. Aké zmeny sa chystajú?

Garancie narobili škody

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: Archív SME - Peter Žákovič)
Načítavam... Vraj sa II. pilier neoplatí. Pripravuje si vláda pôdu na jeho zrušenie? (14. 3. 2024)
Počúvajte v appke SME alebo cez ToldoApple, Spotify a RSS.

Druhý pilier prináša sporiteľom nízke dôchodky, Sociálna poisťovňa ich dokáže zabezpečiť vyššie, tvrdí štátny tajomník ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Branislav Ondruš (Hlas).

Vychádza z dát Sociálnej poisťovne o vyše 30-tisíc dôchodcoch, ktorí ako prví začali poberať dôchodok z prvého a súčasne druhého piliera.

„Vyše 29 tisícom z nich sa účasť v druhom pilieri neoplatila,“ píše Ondruš v blogu s tým, že penzie od dôchodkových správcovských spoločností (DSS) by podľa neho neboli lepšie, ani keby predchádzajúce vlády Roberta Fica do druhého piliera nezasahovali.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Je zjavné, prečo II. pilier zmenili tak rýchlo. A toto ešte nemusí byť koniec (rozhovor) Čítajte 

K druhému pilieru sa vyjadril aj predseda Jednoty dôchodcov na Slovensku (JDS) Michal Kotian, ktorá má k Ficovej vláde blízko: „Pri zavedení druhého piliera v roku 2005 sa deklarovalo, že ľudia, ktorí budú poberať dôchodky aj z prvého, aj z druhého piliera, ich budú mať vyššie. Toto je lož, platí to iba pre ľudí, ktorí zarábajú minimálne dvojnásobok priemernej mzdy.“

Bývalý minister práce Jozef Mihál tvrdí, že Ondrušov blog a Kotianove vyjadrenie nie sú náhodné: „Podľa môjho názoru sú prípravou na ďalšiu fázu likvidácie druhého piliera.“

Správcovia: Podivuhodná zmena stanoviska

Ondruš vyrátal, že 95 percent z 30-tisíc sporiteľov, ktorí už poberajú penziu vyskladanú z prvého a druhého piliera, má príjem o 52 eur nižší než dôchodcovia, ktorí sa spoľahli len na Sociálnu poisťovňu (prvý pilier).

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Ondruša bol druhý pilier výhodný len pre 1663 sporiteľov: „Ani týchto päť percent šťastlivcov sa nebude topiť v peniazoch a o švajčiarskych dôchodkoch môžu len snívať. Ich zisk z druhého piliera predstavuje deväť eur mesačne.“

Údaje, ktoré štátny tajomník využíva v blogu, nie sú výsledkom ucelenej štúdie. Ide o odpovede na konkrétne otázky, ktoré mu poskytla sekcia dôchodkového poistenia a starobného sporenia na ministerstve práce.

Tieto údaje naznačujú, že zo sporiteľov, ktorí si na dôchodok sporili od roku 2005, na druhom pilieri oproti Sociálnej poisťovni „zarobili“ len tí, ktorých zárobky presiahli trojnásobok priemernej mzdy.

Asociácia dôchodkových správcovských spoločností (ADSS) tvrdí, že nie je oboznámená s modelom Ondrušových prepočtov a ani s dátami, preto ich nedokáže vyvrátiť ani potvrdiť.

SkryťVypnúť reklamu

„S údivom pozorujeme zmenu stanoviska rezortu práce, ktorý ešte prednedávnom vyjadril presvedčenie, že druhý pilier sa oplatí pre každého, kto má príjem vyšší ako deväťsto eur,“ konštatuje predseda asociácie Miroslav Kotov.

Naráža na vyjadrenia bývalého ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina), ktorý napríklad vlani v rozhovore pre denník Pravda „s kľudným svedomím“ odporúčal druhý pilier každému, kto má 18 rokov a priemernú alebo vyššiu mzdu, lebo sa to „na 99 percent oplatí“. Za nevýhodný označil Krajniak druhý pilier len pre sporiteľa s príjmom okolo minimálnej mzdy.

Ako pripomína Kotov, druhý pilier bol zavedený z dôvodu demografického vývoja na Slovensku. V súčasnosti na 1,1 milióna dôchodkov, ktoré vypláca Sociálna poisťovňa, pracuje 2,5 milióna ľudí. V horizonte 15 až 20 rokov sa očakáva, že sa tento pomer vyrovná jedna k jednej, čo je neudržateľné.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Dôchodky prudko vyleteli už pred Ficom, trináste s rodičovskými budú pohroma Čítajte 

Prečo je penzia z druhého piliera nižšia

Ondruš v blogu spomína nízke penzie 30-tisíc dôchodcov, ktorí v druhom pilieri boli od jeho vzniku v roku 2005, keď mali 40 a viac rokov.

„Už vtedy sa odporúčalo, že vstup do druhého piliera sa oplatí skôr osobám, ktoré majú menej ako štyridsať rokov,“ vysvetľuje člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Martin Šuster.

Inštitút finančnej politiky (IFP) pri ministerstve financií v roku 2004 napísal, že ľuďom nad 35 rokov sa oplatí ísť do zmiešaného systému, iba ak akceptujú vysokú mieru rizika a „predpokladajú výnosy v druhom pilieri na hranici možného“.

Druhým faktorom nižších penzií z druhého piliera mohli byť fondy, v ktorých prví sporitelia zhodnocovali úspory. Pre relatívne vyšší vek ich DSS po pár rokoch z akciových alebo zmiešaných fondov automaticky preklápali do dlhopisových, ktoré sú síce bezpečnejšie, ale prinášajú aj nižší výnos.

SkryťVypnúť reklamu

A po tretie, ako v roku 2019 upozornili ekonómovia Ľudovít Ódor a Pavol Povala, štátnymi zásahmi, neefektívnou alokáciou úspor pod správou DSS a vysokými poplatkami dosiahol druhý pilier v prvých 15 rokoch svojej existencie jednu z najnižších výnosností spomedzi krajín OECD. Sporitelia stratili dve až sedem miliárd potenciálnych výnosov.

Opravený druhý pilier

V uplynulých dvoch rokoch došlo v druhom pilieri k zmenám, ktoré by ho mali zlepšiť. Väčšina sporiteľov je postupne preraďovaná do výnosnejších akciových alebo indexových fondov, DSS sa znížili poplatky a zavedená predvolená investičná stratégia zabraňuje tomu, aby si mladí ľudia sporili v dlhopisových fondoch s nízkym výnosom.

Pozitíva týchto opatrení (nepriamo) uznáva aj štátny tajomník Ondruš: „Ak by bol sporiteľ zúčastnený na predvolenej investičnej stratégii založenej na indexových fondoch od začiatku sporenia, čo však nebolo možné, bol by jeho dôchodok z viacpilierového systému vyšší ako samotný dôchodok z prvého piliera, a to pre všetky príjmové kategórie.“

SkryťVypnúť reklamu

Aj Martin Šuster si myslí, že súčasné nastavenie druhého piliera je pre sporiteľov výhodné. A dodáva, že jeho budúcnosť by sa nemala posudzovať podľa toho, ako sa vyvíjala situácia pomerne malej skupiny ľudí (30-tisíc prvých dôchodcov), pre ktorých druhý pilier nebol ani primárne určený.

Ľuďom, ktorí zarábajú aspoň priemernú mzdu, prinesie druhý pilier vyššie výnosy. Dôchodky z prvého piliera sa totiž dlhodobo zhodnocujú približne tempom rastu priemernej mzdy, čo sú štyri percentá ročne. Na porovnanie, dlhodobá výkonnosť indexových fondov sa za ostatných desať rokov hýbe od sedem do osem percent ročne.

Garancie narobili škody

Ministerstvo práce nevylučuje, že súčasné nastavenie druhého piliera zmení. V zmysle programového vyhlásenia vlády skúma efektívnosť všetkých troch pilierov dôchodkového systému. Tretím pilierom je dobrovoľné doplnkové dôchodkové sporenie.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Ondruša je zatiaľ predčasné hovoriť o tom, k akým zmenám napokon dôjde: „Parlament zatiaľ len znížil prerozdelenie poistných dôchodkových odvodov (odvod do druhého piliera sa znížil z 5,5 na štyri percentá, pozn. red.), čo ani Európska komisia nevyhodnotila ako negatívny zásah z hľadiska dlhodobej udržateľnosti dôchodkového systému.“

V hre je opätovné zavedenie garancií pre výnosy. „Úplne by nám malo stačiť, aby sme zaviedli povinnosť DSS garantovať výšku vkladov, plus nejaký primeraný výnos na päťročnej báze v každom z fondov, čiže aj v akciovom a indexovom fonde,“ tvrdí Ondruš.

V minulosti boli garancie zavedené v roku 2009 za prvej Ficovej vlády do všetkých dôchodkových fondov na báze šesťmesačného sledovaného obdobia. Prípadné straty museli DSS nahradiť sporiteľom z vlastných peňazí.

SkryťVypnúť reklamu

To správcovské firmy donútilo investovať opatrne a začali sa vyhýbať akciám, čo bola v čase prepadov počas finančnej krízy veľká chyba. Výsledkom boli nízke, prakticky nulové výnosy vo všetkých dôchodkových fondoch. Garancie v akciových a zmiešaných fondoch boli zrušené počas vlády Ivety Radičovej v roku 2012.

„Za posledných 92 rokov boli akcie na päťročnom období v mínuse spolu 22-krát. Päťročné plusové výnosy akcií sa teda garantovať nedajú,“ tvrdí vedúci oddelenia riadenia investícií v dôchodkovej správcovskej spoločnosti VÚB Generali Igor Vilček.

Stratová päťročnica na akciách v priemere skresala hodnoty fondov o 20 percent. „Čo by sa stalo, ak by musela DSS z vlastného majetku doplácať 20 percent z fondu o veľkosti 1,5 miliardy eur, čo je 300 miliónov eur? To je azda všetkým jasné,“ hovorí Vilček.

SkryťVypnúť reklamu

Ak Ficova vláda garancie opätovne schváli, dopadne to podľa neho tak ako v roku 2009: „DSS kompletne vypredajú akcie a nakúpia dlhopisy, pretože to je matematicky jediný spôsob, ako garancie dodržať.“

Päťročné investičné horizonty na americkom indexe S&P 500. (zdroj: VÚB Generali)Päťročné investičné horizonty na americkom indexe S&P 500. (zdroj: VÚB Generali)

Druhý pilier

Súvisiace témy: Dôchodky
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (19. 5. 2025)
USD 1.119
AUD 1.746
CZK 24.936
JPY 163.050
CAD 1.564
GBP 0.843
HUF 403.050
PLN 4.260
CHF 0.938
SEK 10.933

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  3. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  4. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  6. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  7. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  1. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  2. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  3. Kam smerujú peniaze bohatých?
  4. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  6. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  8. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 899
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 7 066
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 5 983
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 823
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 3 221
  6. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 670
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 530
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 303
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 26 977
  2. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 15 891
  3. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 9 124
  4. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 8 769
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 8 190
  6. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 7 629
  7. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 7 385
  8. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 5 623
  1. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť?
  2. Roman Kebísek: Láska mladej Timravy k dvom bratom
  3. Radko Mačuha: Cintula chcel Fica zavraždiť, pretože chce Mier.
  4. Tupou Ceruzou: Za čiarou
  5. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky
  6. Marian Nanias: Richard L. Garwin: Génius, ktorý formoval jadrovú éru a bránil mier.
  7. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka.
  8. Věra Tepličková: Dnes by sme mali byť ticho
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Dôvodom bola aj deeskalácia napätia v obchodných vzťahoch medzi USA a Čínou.


TASR 1
Ilustračné foto.

Medzi desiatkou najziskovejších spoločností na svete kótovaných na burze nie je žiadna z Európy.


TASR
Ilustračné foto.

K rozvoju prispieva najmä expanzia platforiem ako Shein, Alibaba alebo Temu.


TASR
Ilustračné foto.

Zadávanie objednávok, výroba produktov a ich odoslanie do USA trvá oveľa dlhšie.


TASR 3
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 26 977
  2. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 15 891
  3. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 9 124
  4. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 8 769
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 8 190
  6. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 7 629
  7. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 7 385
  8. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 5 623
  1. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť?
  2. Roman Kebísek: Láska mladej Timravy k dvom bratom
  3. Radko Mačuha: Cintula chcel Fica zavraždiť, pretože chce Mier.
  4. Tupou Ceruzou: Za čiarou
  5. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky
  6. Marian Nanias: Richard L. Garwin: Génius, ktorý formoval jadrovú éru a bránil mier.
  7. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka.
  8. Věra Tepličková: Dnes by sme mali byť ticho
SkryťZatvoriť reklamu