SME

Ondruš kritizuje druhý pilier, Mihál čaká jeho demontáž. Aké zmeny sa chystajú?

Garancie narobili škody

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: Archív SME - Peter Žákovič)
Načítavam... Vraj sa II. pilier neoplatí. Pripravuje si vláda pôdu na jeho zrušenie? (14. 3. 2024)
Počúvajte v appke SME alebo cez ToldoApple, Spotify a RSS.

Druhý pilier prináša sporiteľom nízke dôchodky, Sociálna poisťovňa ich dokáže zabezpečiť vyššie, tvrdí štátny tajomník ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Branislav Ondruš (Hlas).

Vychádza z dát Sociálnej poisťovne o vyše 30-tisíc dôchodcoch, ktorí ako prví začali poberať dôchodok z prvého a súčasne druhého piliera.

„Vyše 29 tisícom z nich sa účasť v druhom pilieri neoplatila,“ píše Ondruš v blogu s tým, že penzie od dôchodkových správcovských spoločností (DSS) by podľa neho neboli lepšie, ani keby predchádzajúce vlády Roberta Fica do druhého piliera nezasahovali.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Je zjavné, prečo II. pilier zmenili tak rýchlo. A toto ešte nemusí byť koniec (rozhovor) Čítajte 

K druhému pilieru sa vyjadril aj predseda Jednoty dôchodcov na Slovensku (JDS) Michal Kotian, ktorá má k Ficovej vláde blízko: „Pri zavedení druhého piliera v roku 2005 sa deklarovalo, že ľudia, ktorí budú poberať dôchodky aj z prvého, aj z druhého piliera, ich budú mať vyššie. Toto je lož, platí to iba pre ľudí, ktorí zarábajú minimálne dvojnásobok priemernej mzdy.“

Bývalý minister práce Jozef Mihál tvrdí, že Ondrušov blog a Kotianove vyjadrenie nie sú náhodné: „Podľa môjho názoru sú prípravou na ďalšiu fázu likvidácie druhého piliera.“

Správcovia: Podivuhodná zmena stanoviska

Ondruš vyrátal, že 95 percent z 30-tisíc sporiteľov, ktorí už poberajú penziu vyskladanú z prvého a druhého piliera, má príjem o 52 eur nižší než dôchodcovia, ktorí sa spoľahli len na Sociálnu poisťovňu (prvý pilier).

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Ondruša bol druhý pilier výhodný len pre 1663 sporiteľov: „Ani týchto päť percent šťastlivcov sa nebude topiť v peniazoch a o švajčiarskych dôchodkoch môžu len snívať. Ich zisk z druhého piliera predstavuje deväť eur mesačne.“

Údaje, ktoré štátny tajomník využíva v blogu, nie sú výsledkom ucelenej štúdie. Ide o odpovede na konkrétne otázky, ktoré mu poskytla sekcia dôchodkového poistenia a starobného sporenia na ministerstve práce.

Tieto údaje naznačujú, že zo sporiteľov, ktorí si na dôchodok sporili od roku 2005, na druhom pilieri oproti Sociálnej poisťovni „zarobili“ len tí, ktorých zárobky presiahli trojnásobok priemernej mzdy.

Asociácia dôchodkových správcovských spoločností (ADSS) tvrdí, že nie je oboznámená s modelom Ondrušových prepočtov a ani s dátami, preto ich nedokáže vyvrátiť ani potvrdiť.

SkryťVypnúť reklamu

„S údivom pozorujeme zmenu stanoviska rezortu práce, ktorý ešte prednedávnom vyjadril presvedčenie, že druhý pilier sa oplatí pre každého, kto má príjem vyšší ako deväťsto eur,“ konštatuje predseda asociácie Miroslav Kotov.

Naráža na vyjadrenia bývalého ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina), ktorý napríklad vlani v rozhovore pre denník Pravda „s kľudným svedomím“ odporúčal druhý pilier každému, kto má 18 rokov a priemernú alebo vyššiu mzdu, lebo sa to „na 99 percent oplatí“. Za nevýhodný označil Krajniak druhý pilier len pre sporiteľa s príjmom okolo minimálnej mzdy.

Ako pripomína Kotov, druhý pilier bol zavedený z dôvodu demografického vývoja na Slovensku. V súčasnosti na 1,1 milióna dôchodkov, ktoré vypláca Sociálna poisťovňa, pracuje 2,5 milióna ľudí. V horizonte 15 až 20 rokov sa očakáva, že sa tento pomer vyrovná jedna k jednej, čo je neudržateľné.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Dôchodky prudko vyleteli už pred Ficom, trináste s rodičovskými budú pohroma Čítajte 

Prečo je penzia z druhého piliera nižšia

Ondruš v blogu spomína nízke penzie 30-tisíc dôchodcov, ktorí v druhom pilieri boli od jeho vzniku v roku 2005, keď mali 40 a viac rokov.

„Už vtedy sa odporúčalo, že vstup do druhého piliera sa oplatí skôr osobám, ktoré majú menej ako štyridsať rokov,“ vysvetľuje člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Martin Šuster.

Inštitút finančnej politiky (IFP) pri ministerstve financií v roku 2004 napísal, že ľuďom nad 35 rokov sa oplatí ísť do zmiešaného systému, iba ak akceptujú vysokú mieru rizika a „predpokladajú výnosy v druhom pilieri na hranici možného“.

Druhým faktorom nižších penzií z druhého piliera mohli byť fondy, v ktorých prví sporitelia zhodnocovali úspory. Pre relatívne vyšší vek ich DSS po pár rokoch z akciových alebo zmiešaných fondov automaticky preklápali do dlhopisových, ktoré sú síce bezpečnejšie, ale prinášajú aj nižší výnos.

SkryťVypnúť reklamu

A po tretie, ako v roku 2019 upozornili ekonómovia Ľudovít Ódor a Pavol Povala, štátnymi zásahmi, neefektívnou alokáciou úspor pod správou DSS a vysokými poplatkami dosiahol druhý pilier v prvých 15 rokoch svojej existencie jednu z najnižších výnosností spomedzi krajín OECD. Sporitelia stratili dve až sedem miliárd potenciálnych výnosov.

Opravený druhý pilier

V uplynulých dvoch rokoch došlo v druhom pilieri k zmenám, ktoré by ho mali zlepšiť. Väčšina sporiteľov je postupne preraďovaná do výnosnejších akciových alebo indexových fondov, DSS sa znížili poplatky a zavedená predvolená investičná stratégia zabraňuje tomu, aby si mladí ľudia sporili v dlhopisových fondoch s nízkym výnosom.

Pozitíva týchto opatrení (nepriamo) uznáva aj štátny tajomník Ondruš: „Ak by bol sporiteľ zúčastnený na predvolenej investičnej stratégii založenej na indexových fondoch od začiatku sporenia, čo však nebolo možné, bol by jeho dôchodok z viacpilierového systému vyšší ako samotný dôchodok z prvého piliera, a to pre všetky príjmové kategórie.“

SkryťVypnúť reklamu

Aj Martin Šuster si myslí, že súčasné nastavenie druhého piliera je pre sporiteľov výhodné. A dodáva, že jeho budúcnosť by sa nemala posudzovať podľa toho, ako sa vyvíjala situácia pomerne malej skupiny ľudí (30-tisíc prvých dôchodcov), pre ktorých druhý pilier nebol ani primárne určený.

Ľuďom, ktorí zarábajú aspoň priemernú mzdu, prinesie druhý pilier vyššie výnosy. Dôchodky z prvého piliera sa totiž dlhodobo zhodnocujú približne tempom rastu priemernej mzdy, čo sú štyri percentá ročne. Na porovnanie, dlhodobá výkonnosť indexových fondov sa za ostatných desať rokov hýbe od sedem do osem percent ročne.

Garancie narobili škody

Ministerstvo práce nevylučuje, že súčasné nastavenie druhého piliera zmení. V zmysle programového vyhlásenia vlády skúma efektívnosť všetkých troch pilierov dôchodkového systému. Tretím pilierom je dobrovoľné doplnkové dôchodkové sporenie.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Ondruša je zatiaľ predčasné hovoriť o tom, k akým zmenám napokon dôjde: „Parlament zatiaľ len znížil prerozdelenie poistných dôchodkových odvodov (odvod do druhého piliera sa znížil z 5,5 na štyri percentá, pozn. red.), čo ani Európska komisia nevyhodnotila ako negatívny zásah z hľadiska dlhodobej udržateľnosti dôchodkového systému.“

V hre je opätovné zavedenie garancií pre výnosy. „Úplne by nám malo stačiť, aby sme zaviedli povinnosť DSS garantovať výšku vkladov, plus nejaký primeraný výnos na päťročnej báze v každom z fondov, čiže aj v akciovom a indexovom fonde,“ tvrdí Ondruš.

V minulosti boli garancie zavedené v roku 2009 za prvej Ficovej vlády do všetkých dôchodkových fondov na báze šesťmesačného sledovaného obdobia. Prípadné straty museli DSS nahradiť sporiteľom z vlastných peňazí.

SkryťVypnúť reklamu

To správcovské firmy donútilo investovať opatrne a začali sa vyhýbať akciám, čo bola v čase prepadov počas finančnej krízy veľká chyba. Výsledkom boli nízke, prakticky nulové výnosy vo všetkých dôchodkových fondoch. Garancie v akciových a zmiešaných fondoch boli zrušené počas vlády Ivety Radičovej v roku 2012.

„Za posledných 92 rokov boli akcie na päťročnom období v mínuse spolu 22-krát. Päťročné plusové výnosy akcií sa teda garantovať nedajú,“ tvrdí vedúci oddelenia riadenia investícií v dôchodkovej správcovskej spoločnosti VÚB Generali Igor Vilček.

Stratová päťročnica na akciách v priemere skresala hodnoty fondov o 20 percent. „Čo by sa stalo, ak by musela DSS z vlastného majetku doplácať 20 percent z fondu o veľkosti 1,5 miliardy eur, čo je 300 miliónov eur? To je azda všetkým jasné,“ hovorí Vilček.

SkryťVypnúť reklamu

Ak Ficova vláda garancie opätovne schváli, dopadne to podľa neho tak ako v roku 2009: „DSS kompletne vypredajú akcie a nakúpia dlhopisy, pretože to je matematicky jediný spôsob, ako garancie dodržať.“

Päťročné investičné horizonty na americkom indexe S&P 500. (zdroj: VÚB Generali)Päťročné investičné horizonty na americkom indexe S&P 500. (zdroj: VÚB Generali)
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (3. 4. 2025)
USD 1.080
AUD 1.715
CZK 24.963
JPY 161.220
CAD 1.548
GBP 0.835
HUF 400.950
PLN 4.178
CHF 0.954
SEK 10.764

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 415
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 544
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 706
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 625
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 129
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 572
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 288
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 658
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 347
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 167
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 138
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 11 255
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 322
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 913
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 823
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Je najvyšší čas uvedomiť si, čo sú podstatné témy a ktoré slúžia len na bičovanie emócií.


2
Donald Trump podpísal výnos o zavedení recipročných ciel.

Recipročné clá môžu zmeniť globalizovaný svet a rozbiť dodávateľské reťazce.


89
Grażyna Maria Kulczyk.

Kulczyková je podľa rebríčka najväčším daňovým neplatičom.


Roman Antal pri predstavovaní projektu Veža snov na Štrbskom Plese v roku 2019.

Roman Antal uteká pred veriteľmi.


44
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 658
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 347
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 167
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 138
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 11 255
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 322
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 913
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 823
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
SkryťZatvoriť reklamu