Po pôrode sa cítite dobre, s novorodencom chce pomáhať celá rodina a vám zostáva čas, ktorý by ste chceli využiť. Môžete pracovať? A za akých podmienok?
Pravidiel je niekoľko, pričom záleží, či a aké dávky novopečená matka od štátu poberá.
Ešte pred pôrodom môže žena odísť na materskú dovolenku a poberať materskú dávku. Podmienkou je, že si v uplynulých dvoch rokoch platila najmenej 270 dní nemocenské poistenie. V prípade, že na dávku nemá nárok, po pôrode bude poberať rovno rodičovský príspevok.
Ak je materská
Platí, že žena poberajúca materské pracovať môže, a to aj hneď po pôrode, ak sa na to cíti. Príjem však nesmie mať z rovnakej firmy a pracovnej pozície, z ktorej poberá dávku. U pôvodného zamestnávateľa teda môže uzatvoriť zmluvu na inú pozíciu, prípadne dohodu alebo môže pracovať v inej firme.
Zároveň však musí byť počas práce schopná zabezpečovať starostlivosť o dieťa. A to výlučne osobne, nestačí, že zabezpečí starostlivosť napríklad cez starých rodičov.
„Pracovný úväzok musí byť výrazne znížený, výkon prác by mal byť v čase neaktívnej časti dňa dieťaťa a musí zostať zachovaná podmienka absencie príjmu, respektíve jeho adekvátneho poklesu,“ vysvetlil Martin Kontúr, hovorca Sociálnej poisťovne.
V článku sa dočítate:
- Ako vyhodnocuje Sociálna poisťovňa pracovný čas a príjem matky poberajúcej materskú dávku?
- Aké platia pravidlá v prípade, že žena pred materskou pracovala na živnosť?
- Aké možnosti pracovať sú v prípade, že čerstvá matka na materské nemá nárok a poberá hneď rodičovský príspevok?
Bez presných hraníc
Konkrétne hranice, koľko hodín môže čerstvá matka pracovať a za aký plat, určené nie sú. Sociálna poisťovňa ich vyhodnocuje individuálne, s prihliadnutím na vek dieťaťa, predchádzajúce pracovné podmienky a príjem.
Ak napríklad pred pôrodom žena pracovala 8,5 hodiny, zarábala v hrubom mesačne 1500 eur a počas materskej by na dohodu dostávala mesačne 500 eur za dve až tri hodiny práce denne, bolo by to v poriadku. Ak by pracovala päť hodín denne, bolo by to podľa Sociálnej poisťovne priveľa.